Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Ήττες για Χατζηγιοβάνη και Βούρο!

Ο πρώτος γύρος στο πρωτάθλημα της Super League ολοκληρώθηκε με την διεξαγωγή της 13ης αγωνιστικής.

Ο Παναθηναϊκός παρότι ήταν ανταγωνιστικός καθ’ όλη τη διάρκεια του ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ, εντούτοις δεν κατάφερε να πάρει κάτι θετικό, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 από τον δικέφαλο του Βορρά. Ο Τάσος Χατζηγιοβάνης αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι ως εξτρέμ, έχοντας μία μοναδική ευκαιρία για να σκοράρει στο 88ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ συμπαίκτη του και επέμβαση του Πασχαλάκη, ο Μυτιληνιός ποδοσφαιριστής πήρε το ριμπάουντ, όμως το τελείωμα της φάσης δεν ήταν το ιδανικό, με την μπάλα να περνά αρκετά άουτ. Αν σε αυτό το σημείο έμπαινε το γκολ, οι πράσινοι θα έφευγαν με θετικό αποτέλεσμα από την Τούμπα.

Στα του αγώνα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε μόλις στο 11ο λεπτό με τον Σφιντέρσκι, όμως ο Παναθηναϊκός έφθασε άμεσα στην ισοφάριση με πλασέ από τον Αϊτόρ στο 16’. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κερδίσουν το ντέρμπι στο 65ο λεπτό με κοντινή κεφαλιά του Ίνγκασον μετά από εκτέλεση κόρνερ. Μετά από αυτό το αρνητικό αποτέλεσμα, η ομάδα του Λάζλο Μπόλονι ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος με 18 βαθμούς, όντας στην 5η θέση. Και αν ο Παναθηναϊκός δεν είχε ξεκινήσει άσχημα τη σεζόν, σίγουρα θα είχε καλύτερη βαθμολογική συγκομιδή.

Ηττημένη από το γήπεδο έφυγε και η ομάδα του Πραξιτέλη Βούρου, ο ΟΦΗ, που δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από το παιχνίδι με τον Άρη που συνεχίζει την εντυπωσιακή του πορεία στην Super League, ευρισκόμενος στο -3 από την κορυφή και τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έφυγε με το διπλό από την Κρήτη επικρατώντας 3-0 με δύο γκολ από τον Μπερτόλιο και ένα από τον Ματίγια.

Μάλιστα στο τεχνικό επιτελείο των κίτρινων βρίσκεται ο πρώην ποδοσφαιριστής της Καλλονής Γιώργος Χωριανόπουλος, ο οποίος αποτελεί τον βοηθό του Άκη Μάντζιου. Όσον αφορά τον Βούρο, για δεύτερο συνεχόμενο ματς έβγαλε όλο το παιχνίδι, παίζοντας στην φυσική του θέση που είναι δεξιά στην άμυνα. Ο Μυτιληνιός μπακ έκανε τα πάντα για να βοηθήσει τον ΟΦΗ, όμως οι Κρητικοί βρέθηκαν σε κακή μέρα.

Τέλος, ο Γιώργος Μανούσος δεν αγωνίστηκε, αφού το παιχνίδι του Ατρόμητου με την Λαμία δεν διεξήχθη, λόγω πολλών κρουσμάτων κορονοϊού, στην ομάδα της Φθιώτιδας, στην οποία υπό κανονικές συνθήκες θα έκανε ντεμπούτο στον πάγκο της ο πρώην προπονητής του Αιολικού Μιχάλης Γρηγορίου. Το παιχνίδι θα οριστεί ξανά σε νέα ημερομηνία, φυσικά με τον νέο χρόνο.