Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Καλή παρουσία για Χατζηγιοβάνη, Μανούσο και Βούρο!

Πρεμιέρα είχαμε στα play off και στα play out της Super League με τους τρεις Μυτιληνιούς παίκτες να αγωνίζονται κανονικά.

Στα play off η Λέσβος εκπροσωπείται από τον Τάσο Χατζηγιοβάνη, ο οποίος πήρε φανέλα βασικού στο εναρκτήριο παιχνίδι της διαδικασίας κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης, το οποίο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 2-2. Ο 23χρονος εξτρέμ έκανε καλό παιχνίδι, επιχειρώντας αρκετές σέντρες, όμως η ομάδα του παρότι προηγήθηκε με 2-0 στο δεύτερο μέρος χάρη σε δύο γκολ του Μακέντα, είδε τον Αστέρα να κλέβει τον βαθμό της ισοπαλίας στο φινάλε με γκολ από τον τερματοφύλακα Παπαδόπουλο. Πάντως ο Παναθηναϊκός παραμένει στη διεκδίκηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου και αυτή τη στιγμή βρίσκεται μόλις δύο βαθμούς πίσω από την τέταρτη ΑΕΚ, έχοντας 46 βαθμούς.

Στα play out το νησί μας έχει δύο εκπροσώπους, τον Γιώργο Μανούσο και τον Πραξιτέλη Βούρο

Ο πρώτος αγωνίστηκε για 80 λεπτά στην αναμέτρηση του Ατρόμητου με τον ΠΑΣ στα Γιάννινα, όπου το συγκρότημα του Σάββα Παντελίδη ηττήθηκε με 1-0. Ωστόσο ο Μανούσος πραγματοποίησε ίσως μία από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις και παρότι δεν σκόραρε, είχε μία καλή ευκαιρία στο πρώτο μέρος με αποκορύφωμα το δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο, όπου αν έβρισκε δίχτυα πιθανότατα θα χάριζε τον βαθμό της ισοπαλίας στον Ατρόμητο.

Όσον αφορά τον Πραξιτέλη Βούρο, εκείνος επέστρεψε μετά από περίπου δύο μήνες στην αγωνιστική δράση, παίρνοντας θέση βασικού στο εκτός έδρας ματς του ΟΦΗ με τον Βόλο. Ο 25χρονος Μυτιληνιός αμυντικός, ο οποίος δείχνει να έχει ξεπεράσει τον τραυματισμό που τον ταλαιπώρησε ήταν εκ των κορυφαίων στο 0-0 της ομάδας του, που έδωσε ένα σημαντικό βαθμό στην μάχη που δίνουν οι Κρητικοί για να παραμείνουν στην κατηγορία.