Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ – ΑΙΟΛΙΚΟΣ 1-0: Ήττα-πισωγύρισμα

‘’Πικρή γεύση’’ άφησε στον Αιολικό η εξέλιξη της 24ης αγωνιστικής καθώς ηττήθηκε στο γήπεδο Χαλάστρας από τον Καμπανιακό με σκορ 1-0, υποχωρώντας έτσι στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας του Βορείου Ομίλου της Super League 2.

Σε γενικές γραμμές το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με φάσεις και από τις δυο ομάδες, όμως τη διαφορά έκανε το γκολ του Νίκου Καθάριου στο 52ο λεπτό, ο οποίος χάρισε μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του Καμπανιακού, που για άλλη μια φορά επιβεβαίωσε πως βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση το τελευταίο διάστημα. Το σίγουρο είναι πως μετά από αυτή την ήττα ο Αιολικός έχασε κάθε  ελπίδα να βρεθεί στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας και στα δυο εναπομείναντα παιχνίδια της κανονικής περιόδου με ΑΕΚ Β΄ (εντός) και Ηρακλή (εκτός) θα προσπαθήσει να πάρει βαθμούς, ώστε να βελτιώσει όσο μπορεί την θέση του στη βαθμολογία πριν την έναρξη των play out.

Στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ολοκληρώθηκε ισόπαλο χωρίς τέρματα, οι νησιώτες πατούσαν καλά στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας δυο καλές ευκαιρίες με τον Ζάκαριτς. Στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου ο Αιολικός έφθασε πολύ κοντά στο γκολ με τον Ζάκαριτς να βγαίνει τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα του Καμπανιακού που έκανε σωτήρια επέμβαση, ενώ στην επαναφορά της μπάλας ούτε ο Ενομό κατάφερε να βρει δίχτυα.

Τελικά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να σκοράρουν στο 52ο λεπτό με ωραίο σουτ του Νίκου Καθάριου, με την μπάλα αρχικά να χτυπάει στο δοκάρι και στη συνέχεια να καταλήγει στα δίχτυα του Ντόκιτς για το 1-0. Μάλιστα στο 57΄ο Καμπανιακός θα μπορούσε να είχε πετύχει και δεύτερο τέρμα, έχοντας δοκάρι σε προσπάθεια του Πόζογλου. Στη συνέχεια ο Αιολικός πίεσε για την ισοφάριση, όμως οι παίκτες του Καμπανιακού είχαν κλείσει καλά τους χώρους και κράτησαν έως το τελευταίο λεπτό το πολύτιμο για αυτούς 1-0. Τέλος, να σημειωθεί πως ο Αιολικός διαμαρτύρεται για μια περίπτωση πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Μπαλογιάννη, με τον διαιτητή να συνεχίζει το παιχνίδι, που βρήκε νικητή τον Καμπανιακό.

ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ (Γ. Αμανατίδης): Γιακουμής, Π. Καθάριος (74′ Πολύζος), Λαγωνίδης, Γιουκούδης (81′ Μυστακίδης), Σαρβανίδης, Πόζογλου (60′ Τότσκα), Μπούσης (81′ Παπαστεριανός), Ν. Καθάριος, (60′ Μάνιος) Έππας, Φροσύνης, Γαρύφαλλος

ΑΙΟΛΙΚΟΣ (Σλ. Κρτσμάρεβιτς): Ντόκιτς, Γιοκέ, Ζάκαριτς, Ενομό, Μπενίτεζ, Ιγκνιάτοβιτς, Τριανταφυλλάκος (87′ Σαραντίδης), Σέρνιτς, Ουνγιαλίδης (61′ Σινγκ), Ντίμοβ, Τριανταφύλλου (46′ Μπαλογιάννης)

Δυο στα δυο για την Κ19 του Αιολικού 1-0 την ΑΕΛ!

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση η Κ19 του Αιολικού διπλασίασε τις νίκες της στο αντίστοιχο πρωτάθλημα της Super League 2. Συγκεκριμένα η ομάδα του Βαγγέλη Σπανού μετά τον θρίαμβο με την Νίκη Βόλου, υπέταξε και την ΑΕΛ την οποία νίκησε με 1-0, στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης.

Η αναπτυξιακή ομάδα του Αιολικού που μέχρι στιγμής κλέβει τις εντυπώσεις στο πρωτάθλημα, έπαιξε κατά διαστήματα πολύ καλό ποδόσφαιρο, ικανοποιώντας το φίλαθλο κοινό που βρέθηκε στο γήπεδο το μεσημέρι του Σαββάτου για να δει από κοντά τα αποκαλυπτήρια της ομάδας. Παράλληλα οι Μυτιληνιοί κράτησαν ανέπαφη την εστία τους για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, με την ΑΕΛ να περιορίζεται σε καθαρά παθητικό ρόλο με την κατοχή της μπάλας να ανήκει στον Αιολικό.

Το χρυσό γκολ για την ομάδα της Μυτιλήνης σημείωσε στο 24΄ο  Τζουλιάνο Αλμέτα με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν και άλλες τελικές προσπάθειες για να πετύχουν και δεύτερο τέρμα, με την ΑΕΛ από την άλλη να πιέζει την άμυνα του Αιολικού μόνο στα τελευταία λεπτά, χωρίς ωστόσο να σκοράρει. Στο άλλο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής η Αναγέννηση Καρδίτσας νίκησε με 1-0 την Νίκη Βόλου, ενώ ρεπό στον Β΄ όμιλο είχε ο Λεβαδειακός. Την επόμενη αγωνιστική ο Αιολικός είναι η ομάδα που έχει ρεπό βάσει προγράμματος, οπότε έχει αρκετό χρόνο προκειμένου να προετοιμαστεί κατάλληλα για το εκτός έδρας παιχνίδι της 4ης αγωνιστικής με αντίπαλο την Αναγέννηση Καρδίτσας.