Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Κατέληξε στον ‘’ΑΙΟ’’ το τοπικό ντέρμπι, νίκησε 2-1 τον αξιόμαχο Αετό!

Ο Αιολικός ήταν ο νικητής στο τοπικό ντέρμπι με τον Αετό, επικρατώντας 2-1 και επέστρεψε στις επιτυχίες μετά το αναπάντεχο αποτέλεσμα στην Κω την προηγούμενη αγωνιστική, ενώ σε συνδυασμό με την λευκή ισοπαλία του Αίαντα Σαλαμίνας απέναντι στον Αστέρα Βάρης, μείωσε τη διαφορά από την κορυφή στους τρεις βαθμούς. Από την άλλη η ομάδα των Λουτρών προσπάθησε κυρίως στο τελευταίο δεκάλεπτο να γυρίσει το παιχνίδι και να ψάξει ένα θετικό αποτέλεσμα, όμως έφυγε με άδεια χέρια από το Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης και θα κυνηγήσει την παραμονή της στα επόμενα παιχνίδια.

Μετά από ένα μέτριο έως κακό πρώτο ημίχρονο με μοναδική καλή στιγμή το γκολ του Λαμπράκη, στην επανάληψη είδαμε ένα άλλο ματς που κράτησε το ενδιαφέρον ως το φινάλε με τελική νικήτρια την ομάδα της Μυτιλήνης.

Το παιχνίδι

Όπως είπαμε το πρώτο ημίχρονο δεν είχε να μας δείξει πολλά, αφού εκτός από το γρήγορο γκολ του Άρη Λαμπράκη στο 6ο λεπτό με ωραία ατομική προσπάθεια και εξίσου όμορφο τελείωμα, στην συνέχεια ο Αιολικός μπορεί να κρατούσε περισσότερο την μπάλα στα πόδια του, αλλά αν εξαιρέσει κανείς ένα σουτ του Κρητικού στο 39ο λεπτό το οποίο πέρασε άουτ μετά από κόρνερ του Σρέσκοβιτς, καμία άλλη φάση δεν καταγράφηκε στο πρώτο μέρος.

Ο Αετός με την σειρά του έχανε πολύ εύκολα την μπάλα, ενώ δεν μπορούσε να φθάσει προς την εστία του Πιττάτζιη ο οποίος ήταν θεατής στο πρώτο μέρος.

Στα αρνητικά για τους γηπεδούχους ήταν ο τραυματισμός του Παναγιώτη Κατσίκη, ο οποίος αντικαταστάθηκε στο 24ο λεπτό από τον Αντωνόπουλο, που έκανε το ντεμπούτο με φανέλα των κυανόλευκων.

Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε ένα άλλο παιχνίδι. Μπορεί οι γηπεδούχοι και πάλι να ήταν αυτοί που κυκλοφορούσαν καλύτερα την μπάλα, ωστόσο και η ομάδα των Λουτρών άρχισε να γίνεται περισσότερο επιθετική. Στο 53΄ ο Αιολικός έφθασε κοντά στο 2-0, αλλά η προσπάθεια του Βουκομάνοβιτς (επέστρεψε στην ενδεκάδα μαζί με τον Σρέσκοβιτς), κατέληξε άουτ. Επτά λεπτά αργότερα, οι κυανόλευκοι είχαν ακόμα μία καλή στιγμή στο ματς, όταν μετά από σέντρα του Κρητικού ο Λαμπράκης δεν έκανε καλή επαφή με την μπάλα και έδωσε την ευκαιρία στον Κάμπερ να μαζέψει.

Με τη συμπλήρωση 71 λεπτών στην αναμέτρηση οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Γιουκαρής βρήκε με εντυπωσιακό τρόπο τον νεοεισελθόντα Μπουρού, ο οποίος επιχείρησε να περάσει τον Κάμπερ με τον τερματοφύλακα του Αετού να τον ανατρέπει και ο διαιτητής Τζαμουτζαντώνης να δίνει το πέναλτι με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται έντονα γι’ αυτή την απόφαση. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Αλεξάνταρ Μίλιτς με τον Σέρβο επιθετικό να βρίσκει δίχτυα, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Αιολικού, κάνοντας παράλληλα δύο τα τέρματα της ομάδας του.

Λίγο μετά την επίτευξη του δεύτερου τέρματος, οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ραφαήλ Γιουκαρή με δεύτερη κίτρινη κάρτα, για μαρκάρισμα πάνω στον Πετρουζέλλη, μία φάση η οποία έφερε αρκετή ένταση ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές. Στην ίδια φάση ο Κρητικός του Αιολικού είδε κάρτα, κάτι που έκανε εσκεμμένα καθώς συμπλήρωσε τέσσερις κίτρινες και θα χάσει το επόμενο παιχνίδι με τον Πυθαγόρα, αλλά θα είναι παρών στα σημαντικά ματς με Καραβά και Αίαντα Σαλαμίνας.

Ο Αετός προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την αποβολή του Γιουκαρή και με κάποιες αλλαγές που έγιναν, το τεχνικό δίδυμο προσπάθησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα των Λουτρών. Η πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι για τους νεοφώτιστους καταγράφηκε στο 82ο λεπτό, με τον Παπαδόπουλο να επιχειρεί κεφαλιά από καλή θέση και τον Πιττάτζιη να απομακρύνει δύσκολα σε κόρνερ. Αυτή θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ως μία προειδοποίηση από τον Αετό, αφού στο αμέσως επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 με πλασέ του Άκη Μιχαλάκη, με τους παίκτες του Αετού να συνεργάζονται άψογα και τον Χρυσάφη να δίνει την ασίστ στον έμπειρο εξτρέμ, ο οποίος ξαναέβαλε την ομάδα των Λουτρών στο ματς.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να πιέζουν για την ισοφάριση, ο Αιολικός προσπάθησε να κλείσει τους χώρους με την τελευταία ευκαιρία να καταγράφεται στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων και ήταν για τον Αετό με τον Δρακούλη να βγάζει την σέντρα και τον Χρυσάφη να φθάνει κοντά στο γκολ της ισοφάρισης, όμως η κεφαλιά του σταμάτησε στον Πιττάτζιη ο οποίος μπλόκαρε την μπάλα.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Τζαμουτζαντώνη βρήκε τους παίκτες του Δημήτρη Παπασπύρου νικητές και τους παίκτες του Αετού να μένουν απογοητευμένοι από την εξέλιξη του αγώνα, αφού στα τελευταία λεπτά είχαν την ευκαιρία να πάρουν ένα καλό αποτέλεσμα.

Οι δύο ομάδες συνεχίζουν την προσπάθειά τους στην Γ΄ Εθνική και μετά την διακοπή του πρωταθλήματος λόγω Πάσχα, ο Αιολικός θα ταξιδέψει στην Σάμο για να αντιμετωπίσει τον Πυθαγόρα, ενώ ο Αετός θα φιλοξενήσει τον Ακράτητο στα Λουτρά σε ένα παιχνίδι που θα κρίνει πολλά στην μάχη της παραμονής.

Οι συνθέσεις

Αιολικός (Δ. Παπασπύρου): Πιττάτζιης, Ψάνης, Κρητικός, Μπάρκας, Ζώνας, Γιουκαρής, Κατσίκης (24΄ λ.τ.ρ. Αντωνόπουλος/84΄ Αντωνίου), Σρέσκοβιτς (61΄ Μπουρούς), Λαμπράκης (84΄ Κέντρος), Βουκομάνοβιτς (61΄ Κεσίδης), Μίλιτς

Αετός (Θ. Τσίγκας – Θ. Διονυσάτος): Κάμπερ, Ευαγγελέλλης (74΄ Διμπαμπής), Δρακούλης, Καπταγιάννης, Πετρουζέλλης (74΄ Τοπάλι), Κριπιντίρης, Σεφουλάϊ (84΄ Τριλιανός), Τσομπανέλλης, Παπαδόπουλος, Μιχαλάκης, Βλαστέλλης (64΄ Χρυσάφης)

Δηλώσεις

Θανάσης Τσίγκας – προπονητής Αετού

«Παλέψαμε όσο μπορούσαμε»

«Και οι δύο ομάδες ήθελαν τους τρεις βαθμούς. Δεν μπορώ να πω αν εμείς το θέλαμε περισσότερο ή ο Αιολικός, η ουσία είναι ότι το παλέψαμε το παιχνίδι. Σταθήκαμε λίγο άτυχοι σε κάποιες στιγμές, προσπαθήσαμε στην επανάληψη να εκμεταλλευτούμε την αποβολή του Γιουκαρή και εκεί πήραμε περισσότερο αέρα. Θέλαμε να πετύχουμε κάτι, αλλά δυστυχώς το παιχνίδι έληξε με νίκη του Αιολικού.

Δική μου άποψη είναι ότι στο δεύτερο ημίχρονο η δική μας η ομάδα στάθηκε καλύτερα, πάλεψε, έδειξε ότι είμαστε από τις ομάδες που πρωταγωνιστούμε να κερδίσουμε την παραμονή στο τέλος, όμως για ακόμη μια φορά δεν μας ήρθε το αποτέλεσμα. Έτσι είναι το ποδόσφαιρο, αλλά δεν πρέπει σε καμία στιγμή να μείνουμε άλλο στην αναμέτρηση, αφού δεν πήραμε κάτι.

Προχωράμε, κοιτάζουμε τον επόμενο αντίπαλό μας και έτσι όπως έχουν έρθει τα πράγματα χρειαζόμαστε δύο νίκες και μια ισοπαλία για να πούμε ότι μπορούμε την παραμονή. Στο χέρι το δικό μας είναι να το πετύχουμε».

Δημήτρης Παπασπύρου – προπονητής Αιολικού

«Δίκαιη νίκη»

«Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Παρότι το παιχνίδι έδειξε στο ξεκίνημά του να το ελέγχουμε με περισσότερο κατοχή στο τέλος, το κάναμε εμείς δύσκολο μετά την αποβολή και είδαμε τον αντίπαλο λόγω αριθμητικής υπεροχής να μας απειλεί. Τα παιδιά κατέθεσαν ψυχή, πήραν πρωτοβουλίες, είχαν ηρεμία στο παιχνίδι και μπόρεσαν στο τέλος να πάρουν την νίκη. Η γενική εικόνα είναι τέτοια που δικαιότατα μας έδωσε  την νίκη. Ξέραμε ότι  η  ψυχολογία μετά την ήττα μας από τον ΑΟ Πυλίου δεν ήταν και η καλύτερη, όμως οι παίκτες μπόρεσαν να την ξεπεράσουν και να παρουσιαστούν στο παιχνίδι καλύτεροι από τον προηγούμενο αγώνα και να πάρουν την νίκη επί ενός αντιπάλου, ο οποίος έδειξε ότι έχει την δυνατότητα να σώσει την χρονιά. Ο δρόμος είναι ανοιχτός μετά την ισοπαλία του  Αίαντα με την Βάρη, η απόσταση είναι στους τρεις βαθμούς, οπότε εμείς θέλουμε όλο νίκες για να είμαστε στο παιχνίδι της πρωτιάς. Η διακοπή ασφαλώς και θα μας δώσει την δυνατότητα να προετοιμαστούν περισσότερο οι δύο Σέρβοι Σρέσκοβιτς, Βουκομάνοβιτς  τους οποίους τους θέλουμε ετοιμοπόλεμους».