Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Καθάρισε στο τέλος και ελπίζει!

Μπορεί να χρειάστηκε να περάσουν 83 λεπτά για να ανοίξει το σκορ στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, ωστόσο ο Αιολικός κατάφερε να νικήσει 2-0 τον Αίαντα Σαλαμίνας, την ώρα που η Θύελλα συνέτριβε τον Αετό με 6-0, με την ομάδα της Ραφήνας να αποκτά ένα σημαντικό πλεονέκτημα έναντι των κυανόλευκων σε πιθανή ισοβαθμία στο φινάλε του πρωταθλήματος με την διαφορά τερμάτων να είναι στα πέντε γκολ.

Έτσι η υπόθεση 1η θέση για τον Αιολικό είναι πλέον δύσκολη, αφού την τελευταία αγωνιστική θα πρέπει να ψάξει πολλά γκολ απέναντι στον Ακράτητο που ακόμη μαθηματικά δεν έχει υποβιβαστεί και παράλληλα να πετύχει όσα λιγότερα γίνεται η Θύελλα κόντρα στον Πυθαγόρα, εκτός και αν η ομάδα της Σάμου κάνει το θαύμα και φύγει με αποτέλεσμα από την Ραφήνα.

Το παιχνίδι του Αιολικού με τον Αίαντα είχε αρκετά νεύρα, ένταση, αλλά και πολύ ενδιαφέρον. Η ομάδα της Μυτιλήνης είχε σαν στόχο αρχικά να πάρει τους τρεις βαθμούς και συνάμα να σημειώσει αρκετά γκολ που θα βοηθούσαν στην διαφορά τερμάτων με την Θύελλα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά στο παιχνίδι και στο 7ο λεπτό απείλησαν για πρώτη φορά, όταν μετά από σέντρα του Ψάνη ο Μίλιτς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Λίγο αργότερα οι κυανόλευκοι είχαν και δεύτερη σημαντική ευκαιρία με τον Ζώνα, ο οποίος προωθήθηκε σε μία εκτέλεση φάουλ του Λαμπράκη, όμως δεν μπόρεσε από κοντά να σκοράρει μετά την παρέμβαση αμυντικού του Αίαντα.

Η ομάδα της Σαλαμίνας απείλησε για πρώτη φορά στο παιχνίδι, στο 27΄ με το φάουλ του Πινέιρο να περνά ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Πιττάτζιη. Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Αιολικού να φανεί ξανά απειλητικός προς την εστία του Βουτσινά με τον Μίλιτς να πιάνει ένα υπέροχο ανάποδο ψαλίδι από καλή θέση και την μπάλα να φεύγει δίπλα από το δοκάρι. Με τη συμπλήρωση 35 λεπτών στην αναμέτρηση ο Αίαντας πραγματοποίησε την δεύτερή του καλή στιγμή στο ματς. Ο Πινέιρο πέρασε μία ωραία κοφτή πάσα στον Πάβλιτς, ο οποίος έφυγε τετ-α-τετ με τον Πιττάτζιη, όμως ο Κύπριος γκολκίπερ τού έκλεισε το οπτικό πεδίο και απομάκρυνε την μπάλα στο σουτ του Κροάτη επιθετικού.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο και να γίνονται πιο απειλητικοί, όπως στο 41ο λεπτό με τον Πινέϊρο αρχικά να κάνει σουτ το οποίο κόντραρε στον Ζώνα και στην επαναφορά το πλασέ του Σταφσουλάϊ κατέληξε στα χέρια του Πιττάτζιη. Στο 43ο λεπτό η ομάδα της Σαλαμίνας είχε ένα ακόμα ανεπανάληπτο τετ α τετ με τον Πάβλιτς ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Πιττάτζιη, ο Κροάτης επιχείρησε να τον περάσει, όμως ο τερματοφύλακας των Μυτιληνιών τον πρόλαβε, αρπάζοντας την μπάλα και σώζοντας την ομάδα του.

Πάντως την τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο την είχε ο Αιολικός στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ψάνη να δοκιμάζει το πόδι του από μακριά και τον Βουτσινά να διώχνει στην γωνιά του σε κόρνερ.

Στην επανάληψη η ομάδα της Μυτιλήνης μπήκε με τον ίδιο προσανατολισμό στο γήπεδο, δηλαδή να ψάξει γκολ. Στο 49ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ψάνη να σεντράρει, τον Πρωτούλη να στοπάρει άψογα την μπάλα, η οποία στρώθηκε στον Λαμπράκη, όμως το σουτ από τον Μυτιληνιό μεσοεπιθετικό πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βουτσινά.

Τρία λεπτά μετά ο Σπέτσι από πλευράς Αίαντα έκανε σουτ από πολύ μακριά χωρίς να ανησυχήσει τον Πιττάτζιη που είδε την μπάλα να φεύγει αρκετά άουτ. Αυτή, όπως αποδείχθηκε, ήταν η πρώτη και μοναδική, ας πούμε, ευκαιρία για την ομάδα της Σαλαμίνας στο δεύτερο ημίχρονο, αφού στη συνέχεια η ομάδα της Μυτιλήνης ήταν αυτή που κρατούσε μπάλα και έκανε φάσεις. Στο 57΄ ένα σουτ από τον Πρωτούλη κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Ωστόσο στο 66ο λεπτό καταγράφηκε η καλύτερη στιγμή μέχρι εκείνο το σημείο από πλευράς Μυτιληνιών, με τον Μπουρού να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι του Βουτσινά στο ωραίο σουτ που έκανε από καλή θέση.

Τα λεπτά κυλούσαν, ο Αιολικός δεν μπορούσε να βρει το γκολ παρά τις πολλές χαμένες ευκαιρίες με τον γόρδιο δεσμό να λύνεται στο 83΄. Μετά από σέντρα του Μίλιτς, ο Βουκομάνοβιτς έστρωσε την μπάλα στον Άρη Λαμπράκη, που με σουτ και αφού η μπάλα χτύπησε στον τερματοφύλακα Βουτσινά έκανε το 1-0, τέρμα το οποίο πανηγυρίστηκε έξαλλα από όλους.

Ο πάγκος των γηπεδούχων, όπως και οι παθιασμένοι παίκτες του Δημήτρη Παπασπύρου, προσπάθησαν να πετύχουν και άλλο γκολ μέχρι το φινάλε για να μειώσουν την διαφορά τερμάτων από την Θύελλα. Στο 90΄ ο Γιουκαρής από πλάγια προσπάθησε να νικήσει τον Βουτσινά που είχε κλείσει καλά την γωνιά του, όμως αυτό δεν έγινε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων στην κεφαλιά του Δημήτρη Μπουρού, με την μπάλα να αναπαύεται στην γωνιά του Βουτσινά για το 2-0, ύστερα από την υπέροχη σέντρα του Αγριμάκη.

Ο Αιολικός κατάφερε, έστω με πολύ κόπο και ιδρώτα, να πάρει τους τρεις βαθμούς, γνωρίζοντας πως τα πράγματα παραμένουν δύσκολα και δεν είναι στο χέρι των Μυτιληνιών η πρώτη θέση.

Οι συνθέσεις:

Αιολικός (Δ. Παπασπύρου): Πιττάτζιης, Αγριμάκης, Ψάνης, Κρητικός, Ζώνας, Κεσίδης (61΄ Βουκομάνοβιτς), Γιουκαρής, Μίλιτς, Μπουρούς, Λαμπράκης, Πρωτούλης (74΄ Μπάρκας)

Αίας Σαλαμίνας (Β΄ Λαϊβεράς): Βουτσινάς, Τζαφέρι, Λιάτος, Μπιμάϊ, Λεσάϊ, Σπέτσι, Σταφσουλάϊ (62΄ Μπρούσος), Τσέργας, Πάβλιτς (58΄ Τσαγκάρης), Πινέιρο (65΄ Κουπετώρης), Ράμφος (65΄ Ζότο).

Για επίθεση στην αποστολή μιλάει ο Αίαντας. Η απάντηση του Αιολικού!

Πλούσιο ήταν το 3ο ημίχρονο μετά τη λήξη της αναμέτρησης του Αιολικού με τον Αίαντα Σαλαμίνας.

Αρχικά ο Αίαντας έβγαλε ανακοίνωση, κάνοντας λόγο πως η αποστολή δέχθηκε ομαδική επίθεση από φιλάθλους, παράγοντες και ποδοσφαιριστές έξω από τα αποδυτήρια των διαιτητών και ότι το φύλλο αγώνα έμεινε λευκό χωρίς περιγραφή των επεισοδίων.

Ο Αιολικός απάντησε άμεσα στην ομάδα της Σαλαμίνας, λέγοντας πως επί 90 λεπτά γίναμε μάρτυρες μιας καλοστημένης παράστασης καθυστερήσεων. Με τη λήξη άρχισαν οι προμελετημένες προκλήσεις και οι λεκτικές αντιπαραθέσεις έξω από τα αποδυτήρια. Τους κατανοούμε και τους συμπονούμε.

Να σημειωθεί πως το γαϊτανάκι των ανακοινώσεων συνεχίστηκε και χθες.

Η ανακοίνωση του Αίαντα Σαλαμίνας αναφέρει:

«Η αποστολή της ομάδας μας γύρισε με συνοδεία αστυνομικών δυνάμεων στο λιμάνι Μυτιλήνης για την επιστροφή μας!

Προστασία της αστυνομίας από το στάδιο Μυτιλήνης μετά από δική μας τηλεφωνική επικοινωνία με Αστυνομία αποφεύγοντας τους μαινόμενους φιλάθλους (και όχι μόνο) του Αιολικού εντός του περιβάλλοντα χώρου των αποδυτηρίων σε έναν αγώνα κεκλεισμένων των θυρών.

Η αποστολή μας δέχθηκε ομαδική επίθεση από φιλάθλους, παράγοντες και ποδοσφαιριστές έξω από τα αποδυτήρια των Διαιτητών και φυσικά το φύλλο αγώνα λευκό χωρίς περιγραφή των επεισοδίων».

Η απάντηση του Αιολικού έχει ως εξής:

«Η διοίκηση του ΑΕΠΣ Αιολικός θα ήθελε δημόσια να δώσει συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μας και στο προπονητικό τιμ για τη νίκη επί του Αίαντα Σαλαμίνας. Σε ακόμα ένα παιχνίδι, η ομάδα μας έκανε κατάθεση ψυχής, παλεύοντας ως το τελευταίο λεπτό με όλες τις δυνάμεις της μέσα στο γήπεδο, έχοντας να αντιμετωπίσει θεούς και δαίμονες.

Επειδή όμως κάποιοι αποδεικνύονται ευφάνταστοι και πολυγραφότατοι, οφείλουμε να αναφέρουμε και τα εξής:

Επί 90 λεπτά γίναμε μάρτυρες μιας καλοστημένης παράστασης καθυστερήσεων. Με τη λήξη άρχισαν οι προμελετημένες προκλήσεις και οι λεκτικές αντιπαραθέσεις έξω από τα αποδυτήρια. Τους κατανοούμε και τους συμπονούμε. Κάπως έπρεπε να δικαιολογήσουν τη σημερινή ήττα τους σε όσους τους πατρονάρουν. Λίγη σοβαρότητα όμως. Γιατί στο σπίτι του κρεμασμένου, δεν μιλάνε για σχοινί…