Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

Κέρδισε τις εντυπώσεις, έχασε το παιχνίδι

Τις εντυπώσεις αλλά όχι το παιχνίδι κέρδισε την Κυριακή στην Πάτρα ο Αιολικός, χάνοντας από την πρωτοπόρο Παναχαϊκή με 1-0 για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Η ομάδα της Μυτιλήνης στάθηκε αξιοπρεπέστατα απέναντι στους σχεδόν βέβαιους πρωταθλητές, ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και πάλεψε μέχρι το τέλος για ένα θετικό αποτέλεσμα, που δεν πήρε όμως. Το χειροκρότημα ωστόσο των Πατρινών φιλάθλων στο τέλος του αγώνα και η αναγνώριση από τον αντίπαλο για την εμφάνιση της ομάδας του Αιολικού, είναι έστω μια ανταμοιβή για τους παίκτες του Γιάννη Πολλαετίδη και για τον ίδιο.

Ο Αιολικός έμεινε μετά από την ήττα αυτή στο -6 από την δεύτερη θέση που είναι ο στόχος πλέον, αλλά έδειξε πως μπορεί αν συνεχίσει έτσι και παρά τις ελλείψεις στο ρόστερ να  την κυνηγήσει μέχρι τέλους.

Τζάμπα γκολ και ήττα

Ο Πολλαετίδης δεν είχε στην διάθεσή του καθαρόαιμο επιθετικό, αφού ο Μπουρούς ήταν τιμωρημένος και ο Χρήστου τραυματίας. Στο ξεκίνημα η Παναχαϊκή μπήκε δυνατά με τον Αιολικό να αμύνεται και αν εξαιρέσει κανείς μια ευκαιρία με τον Σιαλμά δεν είχε άλλα προβλήματα στο ημίωρο. Αντίθετα στις αντεπιθέσεις ήταν πολύ επικίνδυνος χωρίς όμως να μπορέσει να ολοκληρώσει κάποια με επιτυχία. Ωστόσο στο 35ο και ενώ ο Αιολικός είχε κερδίσει φάουλ έξω από την περιοχή, ο Μανουσάκης το εκτέλεσε στα χέρια του Βρονταρά, ο οποίος έπαιξε γρήγορα βγάζοντας την ομάδα του στην κόντρα και μετά από διπλή απόκρουση του Ζαχαρή, ο Ελευθεριάδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Ο Αιολικός είχε ευκαιρίες με τον Ευσταθίου και τον  Λαλά στην συνέχεια αλλά το ημίχρονο τελείωσε έτσι. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πίεσαν περισσότερο, έκλεισαν στα καρέ της την Παναχαϊκή, είχαν καλές στιγμές με τον Ευσταθίου και τον Κεσίδη, αλλά δεν κατάφεραν να διασπάσουν την άμυνα των Πατρινών, οι οποίοι ανακουφισμένοι άκουσαν στο φινάλε το σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητή.

Παναχαϊκή(Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Βλάχος, Αδαμόπουλος, Γκίνο, Μακρυδημήτρης, Λουμπαρδέας, Στεργίδης (78′ Μπιτσάκος), Φωτάκης, Ελευθεριάδης, Μπουρλάκης (65′ Μαστραντωνάκης), Σιαλμάς (68′ Σιαλμάς)

Αιολικός(Πολλαετίδης): Ζαχαρής, Ιωαννίδης (90’+Καπταγιάννης), Κρητικός, Ταχία, Παληγεώργος, Κριπιντίρης, Λάλας(72′ Πάλα), Κεσίδης, Αμπντούλ(80′ Τοπάλι), Μανουσάκης, Ευσταθίου

Σωκράτης Οφρυδόπουλος, προπονητής Παναχαϊκής

«Συγχαρητήρια στον κόουτς για την ομάδα του και σε όλους τους ποδοσφαιριστές του Αιολικού. Είναι μία πολύ καλή ομάδα και το σημερινό παιχνίδι ήταν ντέρμπι. Το ματς είχε δύο όψεις. Στο πρώτο μέρος ήμασταν καλύτεροι, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ο Αιολικός ήταν καλύτερος από εμάς. Είχαμε πίεση για το αποτέλεσμα, είμαστε ομάδα που κάνει πρωταθλητισμό. Έπρεπε να είμαστε πιο προσεκτικοί, κάναμε αλλαγές για να κρατήσουμε τα ηνία στο χώρο του κέντρου και νομίζω πως στο τέλος δικαιωθήκαμε. Είναι σημαντική νίκη για εμάς, κερδίσαμε έναν καλό αντίπαλο, μετά από μία κακή εμφάνιση την προηγούμενη εβδομάδα (Χαλκίδα). Συγχαρητήρια στα παιδιά μου, έχουμε δρόμο και συνεχίζουμε τη δουλειά.

Γιάννης Πολλαετίδης, προπονητής Αιολικού

«Ήταν ένα παιχνίδι χωρίς σκοπιμότητες, αντιμετωπίζαμε την ομάδα που είναι πρώτη και θα πετύχει την άνοδο. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου, είναι μία ήττα που θα μας κάνει καλό στη συνέχεια. Συγχαρητήρια στη διοίκηση και στον προπονητή της Παναχαϊκής και τους ευχαριστούμε πολύ για τις διευκολύνσεις που μας παρέχουν και σήμερα και την προηγούμενη φορά όταν ήρθαμε να παίξουμε για το Κύπελλο».

Αποστόλης Λαλάς, ποδοσφαιριστής Αιολικού

«Ευχαριστούμε την Παναχαϊκή για την φιλοξενία. Ξέραμε τι θα αντιμετωπίσουμε, ξέραμε ότι έχουμε δύσκολο έργο, είχαμε απουσίες, αλλά παρόλα αυτά σταθήκαμε αρκετά καλά. Ανεβάσαμε απόδοση, στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε καλές ευκαιρίες, αλλά όχι καθαρό μυαλό να τις αξιοποιήσουμε».