Τετάρτη, 17 Απριλίου, 2024

Κερδισμένη της αγωνιστικής η Αναγέννηση Γέρας!

Η Αναγέννηση Γέρας νίκησε 2-1 τον Αιγέα και σε συνδυασμό με τα άλλα αποτελέσματα κατάφερε να ανέβει μόνη τρίτη στην βαθμολογία. Από κει και πέρα Αετός και Όλυμπος συνέχισαν με νίκες μετά και το πέρας της 22ης αγωνιστικής. Έτσι η κατάσταση στην κορυφή δεν άλλαξε με την διαφορά των τριών βαθμών ανάμεσα στις δύο ομάδες να παραμένει.

Ο Αετός δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει 4-0 του Οδυσσέα Ελύτη, φθάνοντας τις 19 νίκες στο πρωτάθλημα και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στην Α΄ Κατηγορία. Η ομάδα των Λουτρών άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό με πλασέ από τον Καπταγιάννη. Στην εκπνοή του πρώτου μέρους ο Τζίμης Βλαστέλλης διπλασίασε τα τέρματα για τον Αετό που πήγε στα αποδυτήρια με ένα καλό σκορ. Στην επανάληψη η ομάδα των Λουτρών συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, βρίσκοντας δίχτυα ακόμα δύο φορές με τους Καπταγιάννη στο 53΄ με κεφαλιά και Ευαγγέλου στο 66΄ με τον ίδιο τρόπο, παίρνοντας ένα ξεκούραστο τρίποντο.

Ο δεύτερος στη βαθμολογία Όλυμπος πέρασε με επιτυχία από τη δύσκολη έδρα του Αρίωνα Μήθυμνας επικρατώντας 2-1. Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο 24ο λεπτό με τον Καλαϊτζή, ο οποίος σκόραρε εις βάρος της παλιάς του ομάδας. Όμως ο Αρίων απάντησε άμεσα αφού στο 34ο λεπτό ο Χατζηδιαμαντής έφερε το παιχνίδι στα ίσια. Στην επανάληψη οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ της νίκης το οποίο βρήκε ο Όλυμπος στο 57ο λεπτό με τον Γρηγόρη Ξυνό, ο οποίος χάρισε στην ομάδα του ένα σημαντικό τρίποντο που κρατά την ομάδα της Αγιάσου στο -3 από την κορυφή.

Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε η Αναγέννηση Γέρας που νίκησε 2-1 τον Αιγέα και πλέον είναι κοντά στο να εξασφαλίσει μια θέση στα play off. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 34΄ με γκολ από τον Ταξιάρχη Μανούσο, ενώ έξι λεπτά αργότερα ο Στρατής Χατζηκλειδαράς σημείωσε το 2-0. Στο δεύτερο μέρος, η Γέρα σκόραρε στο 72ο με τον Χατζηκλειδαρά, όμως το τέρμα ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Αιγέας κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με τον Παράσχο Πρωτούλη, μπαίνοντας και πάλι στο παιχνίδι. Στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Χατζηκλειδαρά, όμως ο Βλάμης που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα άουτ.

Ισόπαλο 2-2 ολοκληρώθηκε το ενδιαφέρον παιχνίδι ανάμεσα στον Ανδρονικά και την Προοδευτική. Οι φιλοξενούμενοι που είχαν δοκάρι στο 10΄ με τον Μπίρη, άνοιξαν το σκορ στο 15ο λεπτό με τον Κουτλή. Η ομάδα της Σκάλας Καλλονής συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο 26΄ βρήκε ακόμα ένα γκολ με σκόρερ τον Μανδάνη. Ο Ανδρονικάς απάντησε στο 37ο λεπτό με κεφαλιά από τον Μάκη Σαμπάνη. Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ήταν η σειρά του Γιώργου Σαμπάνη να χρισθεί σκόρερ με εκτέλεση πέναλτι για το 2-2, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Στις καθυστερήσεις η Προοδευτική θα μπορούσε να είχε πάρει το ματς, αλλά το δοκάρι σταμάτησε την προσπάθεια του Κουτλή.

Από ένα βαθμό μοιράστηκαν Φίλια και Μεσότοπος στο τελικό 1-1. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-1 στο 15ο λεπτό με τον Τσατσάκη, ενώ δύο λεπτά αργότερα η Φίλια θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει όταν ο Νικόλοφ είχε δοκάρι. Πάντως οι γηπεδούχοι έφθασαν στην ισοφάριση στο 32΄ με σκόρερ τον Βαμβουκλή. Ο Μεσότοπος θα μπορούσε να είχε πάρει εκ νέου προβάδισμα στο σκορ στο 40ό λεπτό, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι σε προσπάθεια του Καφαλούκου. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι και έτσι αυτό το 1-1 παρέμεινε ως το τέλος.

Ο Απόλλων Δαφίων είχε εύκολο έργο απέναντι στον ΑΟ Βασιλικών, τον οποίο νίκησε με το ευρύ 6-0. Ο αγώνας δεν χωράει σε κριτική αφού η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων είναι μεγάλη. Η νικήτρια ομάδα άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό με τον Σεφουλάι, ενώ στο 23ο λεπτό σημειώθηκε το 0-2 με αυτογκόλ. Ένα λεπτό πριν το φινάλε του πρώτου μέρους ο Γρούβας έκανε το 0-3. Στην επανάληψη ο Απόλλων πέτυχε ακόμα τρία τέρματα με τους Μαμουρίδη στο 47΄ και Βασίλη Παρέλλη στο 60΄ με πέναλτι και στο 88΄ με κεφαλιά.

Τέλος, νίκη γοήτρου πέτυχε ο Ορφέας Κεραμειών επί του Ατρόμητου Ανεμότιας 3-1. Πάντως η ομάδα του Δημήτρη Γαβαλά ήταν αυτή που πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Καλιμαντζέρο στο 12ο λεπτό. Πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Ορφέας απώλεσε την ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν ο Γονιδέλης έχασε πέναλτι. Όμως το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους που έκαναν την ολική ανατροπή με δύο γκολ από τον Αθανασούλη στο 58΄ και το 61΄ και ένα από τον Καραδημητράκη στο 88ο λεπτό.