Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

‘’Κερδισμένος’’ της αγωνιστικής ο Παναθηναϊκός!

Από νίκη σε νίκη πάει ο Παναθηναϊκός που υπέταξε και τον Άρη, με 1-0, στο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής της Super League.

Πλέον οι πράσινοι μετά και από αυτό το σπουδαίο διπλό, έχουν μπει για τα καλά στην διεκδίκηση ενός ευρωπαϊκού εισιτηρίου, καθώς ο Παναθηναϊκός απέχει πλέον μόλις πέντε βαθμούς από την πρώτη τετράδα. Στο ματς της περασμένης Κυριακής ο προπονητής του τριφυλλιού Λάζλο Μπόλονι, φρέσκαρε για τα καλά την ενδεκάδα με πολλά πρωτοκλασάτα ονόματα να μένουν στον πάγκο και να παίζουν βασικοί αρκετοί νεαροί παίκτες. Ανάμεσά τους ήταν και ο δικός μας Τάσος Χατζηγιοβάνης, ο οποίος δεν ήταν στις βασικές επιλογές του Ρουμάνου τεχνικού.

Παρόλα αυτά οι πιτσιρικάδες του Παναθηναϊκού με την βοήθεια και κάποιων έμπειρων που πήραν θέση στο αρχικό σχήμα, απέδωσαν τα αναμενόμενα με τους πράσινους να φεύγουν με τους τρεις βαθμούς από το «Κλεάνθης Βικελίδης» με γκολ που σημείωσε ο Καμπετσής στο 9ο λεπτό. Η αλήθεια είναι πως κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης είχε αρκετές φάσεις για να φθάσει στην ισοφάριση, ωστόσο οι κίτρινοι έπεσαν πάνω σε έναν εντυπωσιακό Διούδη.

Όσον αφορά τον Τάσο Χατζηγιοβάνη, εκείνος χρησιμοποιήθηκε στο 74ο λεπτό, παίρνοντας την θέση του Εμμανουηλίδη, χωρίς πάντως στο διάστημα που αγωνίστηκε να φανεί απειλητικός προς την εστία του Άρη.

Τώρα στα άλλα παιχνίδια, ο Ατρόμητος δεν κατάφερε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα στο ΟΑΚΑ απέναντι στην ΑΕΚ, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1. Εδώ σε σχέση με τον Τάσο Χατζηγιοβάνη, ο Γιώργος Μανούσος αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι για λογαριασμό του Ατρόμητου, παίρνοντας θέση στην κορυφή της επίθεσης. Ο Μυτιληνιός ποδοσφαιριστής έδωσε τις δικές του μάχες και προσπάθησε παράλληλα να δημιουργήσει τελικές προσπάθειες, όμως οι κεντρικοί αμυντικοί της ΑΕΚ τον έκλεισαν αποτελεσματικά. Στα του αγώνα μετά από το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου, στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0 χάρη σε τέρματα των Ολιβέϊρα με πέναλτι στο 63ο λεπτό και Λιβάγια στο 73’. Το μόνο που κατάφερε ο Ατρόμητος ήταν να μειώσει σε 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο στο 89ο λεπτό.

Εντός έδρας ήττα δέχτηκε ο ΟΦΗ του Πραξιτέλη Βούρου από τον ΠΑΟΚ με 3-0. Σε αυτό το αρνητικό αποτέλεσμα, συνέβαλε το γεγονός πως οι Κρητικοί έμειναν με δέκα παίκτες από το 26ο λεπτό, λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας του τερματοφύλακά τους και θα λέγαμε πως αυτό ο ΠΑΟΚ το εκμεταλλεύτηκε στο δεύτερο μέρος σημειώνοντας εκεί και τα τρία γκολ. Ο Βούρος που αγωνίστηκε σε όλο το παιχνίδι, προσπάθησε μαζί με τους συμπαίκτες του να ανακόψουν τους παίκτες του ΠΑΟΚ, όμως με το αριθμητικό μειονέκτημα που είχε ο ΟΦΗ, αυτό ήταν εξαιρετικά δύσκολο. Για την ιστορία τα γκολ της νίκης του ΠΑΟΚ έβαλαν οι Τζόλης, Βαρέλα και Κρέμντσικ.