Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

ΚΟΥΝΓΚ-ΦΟΥ: Μετάλλια και διακρίσεις στο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα!

Η Λέσβος εκπροσωπήθηκε από δύο συλλόγους στο 18ο Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κουνγκ-Φου που έγινε στο Λουτράκι.

Τις περισσότερες επιτυχίες κατέγραψε η Ακαδημία Βορείου Αιγαίου που πρόσθεσε στη συλλογή της συνολικά τρία μετάλλια, ένα χρυσό το οποίο πήρε η Μαρία-Ελένη Βατζάκα και δύο χάλκινα τα οποία κατέκτησαν οι Νίκος Νησιώτης και Γιώργος Γκλάβας. Επίσης ο λεσβιακός σύλλογος που συμμετείχε στην διοργάνωση με έξι αθλητές, είχε ακόμη μια 5η θέση με τον Θοδωρή Μήλιο, 6η  με την Χριστίνα Βατζάκα και 8η με τον Λουκά Πετραδέλλη. Όλοι οι αθλητές πήραν το χειροκρότημα για την παρουσία και την προσπάθεια στους αγώνες, που έδωσαν το παρών 19 χώρες της Ευρώπης με 600 αθλητές.

Διακρίσεις όμως σε αυτό το Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα είχε και ο Παλλεσβιακός σύλλογος που εδρεύει στον Παπάδο της Γέρας και μετέβη στο Λουτράκι με οκτώ αθλητές, οι οποίοι κατάφεραν να μπουν στην πρώτη οκτάδα. Μάλιστα ο Παλλεσβιακός κατέκτησε και ένα χάλκινο μετάλλιο με τον Βλάση Κιντάκα, ο οποίος έκανε σπουδαία εμφάνιση στην κατηγορία 12-14 ετών στα μοντέρνα Taolou.