Δευτέρα, 13 Μαΐου, 2024

ΚΥΠΕΛΛΟ: Αετός – Αιγέας το ζευγάρι του τελικού

Αετός και Αιγέας νίκησαν στους χθεσινούς ημιτελικούς Διαγόρα και Καλλονή αντίστοιχα και πλέον θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους στην τελική φάση του κυπέλλου Λέσβου που περιλαμβάνει φέτος διπλούς αγώνες.

Στο γήπεδο της Αγίας Παρασκευής ο Αετός κατάφερε να επιβληθεί του Διαγόρα με σκορ 2-0, παίρνοντας τεράστια πρόκριση. Η ομάδα των Λουτρών ήταν ανώτερη από τον Διαγόρα που παρατάχθηκε στον ημιτελικό με σημαντικές απουσίες, όπως αυτές των Κουμπά, Γ. Τσομπανέλλη και Σοφιάννη. Ο Αετός πετυχαίνοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη-πρόκριση στην τελική φάση του θεσμού. Το 1-0 έγινε στο 23ο λεπτό με δυνατό σουτ του Αγριμάκη έπειτα από έξυπνη πάσα του Τρεμούλα. Στο δεύτερο μέρος ο Διαγόρας προσπάθησε να φθάσει στην ισοφάριση, έχοντας καλή στιγμή με τον Ορέστη Ντέντια. Τελικά μετά από ένα λάθος των παικτών του Διαγόρα ο Ταξιάρχης Μανούσος έγινε αποδέκτης της μπάλας, πέρασε όλη την άμυνα και βγήκε τετ-α-τετ με τον Καρακωνσταντή τον οποίο πλάσαρε εύστοχα για το 2-0 του Αετού, που είχε και ένα δοκάρι σε προσπάθεια του Τζίμη Βλαστέλλη

Στον άλλο ημιτελικό η Καλλονή της Β΄ Κατηγορίας αποδείχθηκε σκληρός αντίπαλος για τον Αιγέα. Η ομάδα του Πλωμαρίου δημιούργησε πολλές τελικές προσπάθειες, ωστόσο πήρε μια αγχωτική πρόκριση με 2-1. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Αιγέα που άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με το γκολ του Ψάνη. Μάλιστα θα μπορούσε να είχε κάνει δυο τα τέρματά του, όμως η προσπάθεια του Κλούρα σταμάτησε στο δοκάρι.

Πάντως δοκάρι είχε και η γηπεδούχος Καλλονή με τον Μάκη Σαμπάνη. Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης η Καλλονή ισοφάρισε με την απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Βαμβουκλή, δίνοντας μεγάλο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Τελικά στο 77΄ ο Αιγέας έκανε το 2-1 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση, με πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα ο Ψάνης, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα πως δεν υπήρξε παράβαση.

Τέλος, σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 15ης αγωνιστικής του Νοτίου Ομίλου της Β΄ Κατηγορίας που έγινε στο γήπεδο Αγίας Μαρίνας,  η Δόξα Λέσβου νίκησε με 2-0 τον Παλλεσβιακό και έφθασε τους 18 βαθμούς. Το 1-0 έγινε στο 53΄ μετά από αυτογκόλ του Κουτσκουδή, ενώ το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στο 75΄ ο Τσομολλάρι.