Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

ΚΥΠΕΛΛΟ: Άνετα στην επόμενη φάση ο ‘’ΑΙΟ’’!

Εύκολο έργο είχε ο Αιολικός κόντρα στον Μεσότοπο, επικρατώντας με 3-0 εκτός έδρας και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου Λέσβου.

Ο τεχνικός των Μυτιληνιών Βλάντιτσα Πέτροβιτς έκανε λίγες αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι πρωταθλήματος με την Θύελλα Ραφήνας, χρησιμοποιώντας αρκετούς βασικούς παίκτες. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 7ο λεπτό με τον Περικλή Μηνά, για να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 30΄, με σκόρερ αυτή την φορά τον Αλεξάνταρ Μίλιτς. Από την άλλη ο Μεσότοπος προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Ζαχαρή και είχε δύο καλές στιγμές με Φωκιανό και Καλαμούκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πέτροβιτς, πραγματοποίησε κάποιες αλλαγές δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε παίκτες από τον πάγκο, με αποτέλεσμα ο ρυθμός του αγώνα να πέσει κάπως. Ωστόσο οι κυανόλευκοι κατάφεραν να πετύχουν ακόμα ένα τέρμα στο 73ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι από τον Άρη Λαμπράκη. Το 0-3 παρέμεινε μέχρι το τέλος και πλέον η ομάδα της Μυτιλήνης θα περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στην επόμενη φάση του κυπέλλου, που θα προκύψει μετά από κλήρωση.

Τέλος, να σημειώσουμε πως ο Μεσότοπος φωνάζει για μία περίπτωση πέναλτι, όταν το σκορ ήταν στο 2-0.