Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

ΚΥΠΕΛΛΟ: Άνετα στον τελικό ο Αιολικός, 6-1 την Φίλια

Ο Αιολικός δίχως να δυσκολευτεί επικράτησε με σκορ 6-1 της Φίλιας, εξασφαλίζοντας την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου Λέσβου, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του άλλου ημιτελικού που θα γίνει την Κυριακή με μονομάχους τον Αετό και τον Όλυμπο.

Το χθεσινό παιχνίδι αποτέλεσε μια καλή ευκαιρία για τον προπονητή των Μυτιληνιών, Δημήτρη Παπασπύρου, να δώσει χρόνο συμμετοχής κυρίως σε αναπληρωματικούς παίκτες, αφήνοντας εκτός αποστολής σχεδόν όλους τους βασικούς. Παρόλα αυτά ο Αιολικός έφερε τον ημιτελικό με την Φίλια εκεί που τον ήθελε, με την διαφορά δυναμικότητας και κατηγορίας των δυο ομάδων να είναι εμφανής στον αγωνιστικό χώρο. Ο Αιολικός κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με σκορ 5-0 καθαρίζοντας από νωρίς την πρόκριση στον τελικό.

Μόλις στο 2ο λεπτό ο Άγγελος Μούκα έκανε το 1-0, το 2-0 έγινε στο 19΄ με σκόρερ τον Μιχάλη Άνθη, στο 23’ ο Καφτηράνης ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 για να ακολουθήσουν στην συνέχεια ακόμη δυο γκολ, ένα από τον Αννιτσάκη στο 26ο λεπτό για το 4-0 και άλλο ένα από τον Άνθη στο 42΄ με τον νεαρό ποδοσφαιριστή να σκοράρει για δεύτερη φορά στην αναμέτρηση. Στην επανάληψη ο Αιολικός πέτυχε και έκτο τέρμα με πλασέ του Άγγελου Μούκα (δεύτερο προσωπικό γκολ), ενώ στην συνέχεια, όπως ήταν λογικό, κατέβασε ταχύτητα, δίνοντας την ευκαιρία στην Φίλια να πετύχει το γκολ της τιμής στο 67΄ με κοντινό σουτ του Μαλακού, έπειτα από φάουλ-γέμισμα του Σεφουλάι. Τελικό σκορ 6-1 υπέρ του Αιολικού, ο οποίος επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί που είχε στην αναμέτρηση, παίρνοντας εύκολα την πρόκριση στον τελικό.