Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ: Την πρόκριση ο Αλμυρός, τις εντυπώσεις ο Αετός!

Ο Αετός ήταν μέσα στη διεκδίκηση της πρόκρισης, στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας, στέλνοντας στην παράταση το παιχνίδι με τον Αλμυρό Γαζίου, μετά το ισόπαλο 2-2 που προέκυψε στην κανονική διάρκεια του αγώνα. Παρόλα αυτά στο έξτρα ημίωρο η ομάδα των Λουτρών εμφάνισε πολλές αδυναμίες στο αμυντικό κομμάτι, με αποτέλεσμα να ηττηθεί 5-2 από την Κρητική ομάδα που τσέκαρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον κυπελλούχο Φωκίδας Απόλλωνα Ευπαλίου.

Τι και αν τις δύο ομάδες χωρίζει μία κατηγορία, ο Αετός ξεκίνησε δυναμικά στην αναμέτρηση και μόλις στο 3ο λεπτό κατάφερε να βρει δίχτυα από τα πόδια του Σεφουλάι, όμως το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο παίκτης των γηπεδούχων ήταν σε θέση οφσάιντ. Δύο λεπτά αργότερα ο Αετός κέρδισε πέναλτι, όταν μετά από προσπάθεια του Σεφουλάι η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ντιονίσιο με τον διαιτητή Καπίρη να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Μιχαλάκης εκτέλεσε εύστοχα τον Χανιωτάκη, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα των Λουτρών. Πριν συμπληρωθεί καν το πρώτο δεκάλεπτο ο Αλμυρός κατάφερε να αντιδράσει και στο 9ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσια με ωραίο σουτ του Φραγκουλάκη. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με αυτό το σκορ, αν και ο Αετός θα μπορούσε να είχε πάρει ξανά το προβάδισμα, στο σουτ του Μιχαλάκη στο 44΄ που έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Χανιωτάκη.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε ακριβώς αντίθετα με το πρώτο, δηλαδή με τον Αλμυρό αυτή τη φορά να βρίσκει δίχτυα νωρίς και συγκεκριμένα στο 47΄ με σκόρερ να χρίζεται ο Ντιονίσιο, με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή. Ωστόσο στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση την οποία βρήκαν στο 78ο λεπτό με τον Σεφουλάι να νικάει τον Χανιωτάκη στο σουτ που επιχείρησε. Στα εναπομείναντα λεπτά της κανονικής διάρκειας του ματς δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι δύο ομάδες θα έλυναν τις διαφορές τους στην παράταση, μιας και το ματς ήταν νοκ-άουτ.

Στο έξτρα ημίωρο εμφανίστηκε ένας εντελώς διαφορετικός Αλμυρός που έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο, βγάζοντας την ποιότητα που έχει, λόγω και του γεγονότος ότι αγωνίζεται σε παραπάνω κατηγορία από τον Αετό. Στο 93΄οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα στο σκορ με το συρτό σουτ του Πιερτζιακόμι. Ουσιαστικά ο Αλμυρός κλείδωσε την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδας, στο 97΄, κερδίζοντας πέναλτι, με την μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Σεφουλάι. Ο Κατσικοκέρης από τα έντεκα βήματα σημάδεψε σωστά, κάνοντας το 4-2 και κάπου εκεί οι όποιες ελπίδες του Αετού για πρόκριση έσβησαν.

Μάλιστα στο 116΄ ο Αλμυρός πέτυχε και πέμπτο τέρμα στην αναμέτρηση μετά από όμορφη ατομική προσπάθεια και σουτ από τα πλάγια του Χαϊντάνι. Πάντως ο Αετός κοίταξε στα μάτια τον Αλμυρό, διεκδικώντας με αξιώσεις την πρόκριση, τουλάχιστον στην κανονική διάρκεια του αγώνα με το τελικό 5-2 να αδικεί τις προσπάθειες των παικτών του Θεαγένη Διονυσάτου

Αετός (Θ. Διονυσάτος): Κάμπερ, Τοπάλι, Καλαφάτης, Καπταγιάννης, Διμπαμπής, Πιπεράς (74΄ λ.τ.ρ. Μπάρκας), Τσομπανέλλης (111΄ Βόικος), Συβρής (70΄ Αλαγιάννης), Βλαστέλλης (85΄ Κουνιάρης), Μιχαλάκης, Σεφουλάι

Αλμυρός Γαζίου (Μ. Παπαματθαιάκης): Χανιωτάκης, Παγώνης, Ντιονίσιο, Αγαπάκης (60΄ Πατινιώτης), Νικολάου, Πιερτζιακόμι, Μάγκας (99΄ Κρις), Φραγκουλάκης (117΄ Βαρβεράκης), Κατσικοκέρης, Γκέτσι (70΄ Χαϊντάνι), Γιουκαρής (117΄ Τσαγκαράκης).