Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

ΚΥΠΕΛΛΟ: Και αυτή η κούπα πήγε στα Λουτρά!

Ο Αετός για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά τα σάρωσε όλα σε τοπικό επίπεδο. Μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος τόσο στη Λέσβο όσο και στο Νομό και την κατάκτηση του κυπέλλου Λέσβου απέναντι στον Αιολικό, η ομάδα του Θεαγένη Διονυσάτου πήρε επίσης και το κύπελλο στο Νομό, νικώντας στον τελικό, που έγινε στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, τον Ηρακλή Ατσικής με σκορ 1-0.

Φυσικά ο πιο σημαντικός στόχος του Αετού, φέτος είναι και παραμένει η άνοδος στη Γ΄ Εθνική, έχοντας ξεκινήσει με νίκη την παρουσία του στα μπαράζ μετά το 4-0 επί του Πυθαγόρα Σάμου. Η ομάδα των Λουτρών κλήθηκε να δώσει μέσα σε λίγα 24ωρα και δεύτερο παιχνίδι με τον τεχνικό των νταμπλούχων Λέσβου, Θεαγένη Διονυσάτο, να προχωρά σε μίνι ροτέισον, ώστε να μην επιβαρυνθούν περισσότερο, βασικά στελέχη της ομάδας τα οποία είναι απαραίτητα για τα παιχνίδια μπαράζ. Το πρώτο ημίχρονου του τελικού δεν διεκδίκησε ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας με τις δυο ομάδες να ψάχνουν να βρουν τους ρόλους τους στον αγωνιστικό χώρο. Ο Ηρακλής, ο οποίος έδωσε επίσημο παιχνίδι ξανά μετά από 40 περίπου ημέρες, στάθηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστικός απέναντι στον Αετό που σίγουρα είχε το μυαλό του στους αγώνες μπαράζ που ακολουθούν, όμως ήθελε να κατακτήσει και αυτόν τον τίτλο, προκειμένου να εξασφαλίσει μια θέση στο επόμενο Κύπελλο Ελλάδας.

Στο πρώτο μέρος, το οποίο ολοκληρώθηκε ισόπαλο χωρίς τέρματα, καλύτερες στιγμές από πλευράς Αετού ήταν το σουτ του Συβρή στο 16΄ που έφυγε άουτ, το απευθείας φάουλ του Τσομπανέλλη στο 20΄ που μπλόκαρε ο Ράπτης, αλλά και η κεφαλιά του Σεφουλάι την οποία μπλόκαρε ο Ράπτης στο 35ο λεπτό. Από την άλλη ο Ηρακλής, ο οποίος αμύνθηκε καλά στα πρώτα 45 λεπτά είχε μόλις μία τελική προσπάθεια με τον Φώτη Κρίκη στο 15ο λεπτό.

Στην επανάληψη το σκηνικό του αγώνα άλλαξε ριζικά με την μπάλα να παίζεται πάνω-κάτω και τις δυο ομάδες να βρίσκουν αγωνιστικό ρυθμό. Με τη συμπλήρωση 50 λεπτών στον τελικό ο Ηρακλής κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ορέστη Κανταρά από τον Νίκο Μωυσίδη. Την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών ανέλαβε ο Μανουσάκης, που όμως νικήθηκε από τον Κουμπά, ο οποίος στην επαναφορά της μπάλας πραγματοποίησε νέα επέμβαση στο σουτ του Μανουσάκη.  Στο 56΄ ο Αετός είχε δοκάρι, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ από την αριστερή πλευρά ο Μανουσάκης βρήκε την μπάλα άθελά του, στέλνοντάς την στο δοκάρι.

Τελικά ο Αετός κατάφερε να λύσει τον γόρδιο δεσμό στο 66ο λεπτό, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Τσομπανέλλη, ο Γιάννης Κουνιάρης με κεφαλιά νίκησε τον Ράπτη για το 1-0. Στο 76ο λεπτό η ομάδα των Λουτρών έφθασε μια ανάσα από το να κλειδώσει το ματς με το σουτ του Μιχαλάκη να σταματά στον Ράπτη. Από την άλλη ο Ηρακλής με το σκορ στο 1-0 ήταν λογικό πως έψαχνε μια καλή στιγμή, προκειμένου να φθάσει στην ισοφάριση, την οποία λίγο έλειψε να βρει τρία λεπτά πριν τα 90΄ με το σουτ του Φώτη Κρίκη να περνάει πάνω από τα δοκάρια. Στο 89΄ ο Ηρακλής απείλησε ξανά με την κεφαλιά του Κουδουνά να καταλήγει στα χέρια του Κουμπά, ενώ να αναφέρουμε πως στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν δεύτερο πέναλτι για μαρκάρισμα πάνω στον Κουδουνά. Ο Αετός κατάφερε με νύχια και με δόντια να κρατήσει το υπέρ του 1-0 με το οποίο κατέκτησε το κύπελλο στο Νομό, σηκώνοντας μια ακόμη κούπα μέσα στην χρονιά.

ΑΕΤΟΣ ΛΟΥΤΡΩΝ (Θ. Διονυσάτος): Κουμπάς, Καλαφάτης, Μπάρκας, Κριπιντίρης, Τσομπανέλλης (68΄ Μιχαλάκης), Κουνιάρης (80΄ Πατσατζής), Σεφουλάι (68΄ Βλαστέλλης), Βόικος (90΄ Κοντονίκας), Συβρής (68΄ Πιπεράς), Γ. Μωυσίδης, Ν. Μωυσίδης

ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΤΣΙΚΗΣ (Κ. Ψυρούκης): Ράπτης, Κριαρής (79΄ Ψυρούκης), Μπαλτατζής, Παλάσκας, Τζάτζαλος (69΄ Κουδουνάς), Α. Κανταράς, Φ. Κρίκης, Δ. Κρίκης, Ο. Κανταράς (63΄ Β. Κρίκης), Μανουσάκης, Κουφιδάκης