Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024

ΚΥΠΕΛΛΟ ΛΕΣΒΟΥ: Έκανε το πρώτο βήμα ο Αετός 3-2 τον Αιγέα

Ματσάρα με τα όλα της έγινε χθες το απόγευμα, στα Λουτρά, στο πρώτο από τα δυο παιχνίδια για την τελική φάση του κυπέλλου Λέσβου.

Ο Αετός νίκησε 3-2 τον Αιγέα και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του τροπαίου, με την ρεβάνς πάντως που θα γίνει στο Πλωμάρι να παραμένει ανοιχτή, αφού το 3-2 είναι ένα σκορ που ανατρέπεται. Η ομάδα των Λουτρών κατάφερε να ανοίξει το σκορ με γκολ από τα αποδυτήρια. Μόλις στο 2ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ταξιάρχης Μανούσος, με δυνατή κεφαλιά, έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Η απάντηση από πλευράς Αιγέα ήρθε στο 10΄ με τον Κλούρα να σκοράρει από κοντινή απόσταση για το 1-1.

Στο 35΄ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι με τον Καλαφάτη να βρίσκει τηΝ μπάλα με το χέρι. Την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών ανέλαβε ο Τζίμης Βλαστέλλης, όμως για καλή τύχη του Αιγέα η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ζαχαρή. Τελικά ο Αετός κατάφερε να σκοράρει για δεύτερη φορά στο παιχνίδι με τρομερό σουτ εκτός περιοχής του Τσιμπούκη στο 45ο λεπτό. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 56΄ η ομάδα των Λουτρών πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων με τον Κοντονίκα να σκοράρει για το 3-1.

Ωστόσο στο 74΄ οι γηπεδούχοι έμειναν με παίκτη λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο καθώς αποβλήθηκε ο Αγριμάκης με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Ο Αιγέας μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε και στο 80΄ μετά από πάσα του Καλαφάτη, ο Θανάσης Πρωτούλης με υπέροχο σουτ στην κίνηση μείωσε σε 3-2 για την ομάδα του. Στα τελευταία λεπτά θα μπορούσε να είχε γίνει είτε το 4-2, είτε το 3-3. Αρχικά ο Αετός έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 89΄ με τον Ζαχαρή να κάνει τρομερή επέμβαση στο σουτ του Κουνιάρη, ενώ στις καθυστερήσεις ήταν η σειρά του Αιγέα να απειλήσει με το πλασέ του Ψάνη να διώχνει σε κόρνερ ο Διμπαμπής, που λειτούργησε ως τερματοφύλακας. Το 3-2 σαφώς και δίνει ένα μικρό προβάδισμα στον Αετό ενόψει της ρεβάνς που αναμένεται να οριστεί τις επόμενες ημέρες.

Ακόμη σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 13η αγωνιστική στον Νότιο Όμιλο της Β΄ Κατηγορίας ο Παλλεσβιακός πέρασε αέρας από την Αγιάσο, επικρατώντας 7-1 του ΑΟ Βασιλικών, παραμένοντας στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 29 βαθμούς.