Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

ΚΥΠΕΛΛΟ ΛΕΣΒΟΥ: Κυπελλούχος Λέσβου ο Αιγέας Πλωμαρίου στη διαδικασία των πέναλτι!

Νταμπλούχος Λέσβου είναι από την Τετάρτη ο Αιγέας Πλωμαρίου, αφού μετά το πρωτάθλημα πήρε και το κύπελλο Λέσβου έπειτα από έναν συγκλονιστικό δεύτερο τελικό με τον Αετό, που κρίθηκε στην διαδικασία των πέναλτι.

Ο κανονικός αγώνας ολοκληρώθηκε 1-0 υπέρ της ομάδας του Πλωμαρίου που ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Στο έξτρα ημίωρο οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους, ωστόσο ο Αετός δεν είχε πει ακόμη την τελευταία του λέξη, μειώνοντας σε 2-1 και με συνολικό σκορ 4-4 η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι, εκεί όπου ο Αιγέας νίκησε με 3-2, υλοποιώντας έτσι και τον δεύτερο στόχο της χρονιάς.

Ο τελικός θα μείνει στην ιστορία ως ένας από τους συγκλονιστικότερους που έχουν γίνει ποτέ για το θεσμό του κυπέλλου Λέσβου. Το πάθος, η ένταση και οι δυνατές μονομαχίες ήταν μερικά από τα στοιχεία που κυριάρχησαν στην αναμέτρηση που έγινε στο Πλωμάρι παρουσία πολλών θεατών. Όπως αναφέραμε στην αρχή, η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε με σκορ 1-0 υπέρ της ομάδας του Πλωμαρίου, η οποία βρήκε το γκολ στο 28ο λεπτό με υπέροχο σουτ εκτός περιοχής του Κλούρα. Ωστόσο ο Αιγέας δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το γεγονός πως ο Αετός, ο οποίος περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, έπαιζε από το 29΄ και μετά με παίκτη λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο, λόγω αποβολής του Βλαστέλλη με απευθείας κόκκινη για διαμαρτυρία. Οι γηπεδούχοι πίεσαν για ένα δεύτερο γκολ, που θα ανέτρεπε πλήρως το σκορ του πρώτου αγώνα, όμως ο Αετός αμύνθηκε σωστά, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης ο Αιγέας έκανε το 2-0 με σουτ στην κίνηση του Άλεξ Τοπάλι, ανατρέποντας πλήρως το σκορ του πρώτου αγώνα. Στο δεύτερο μέρος του έξτρα ημιώρου ο Αετός μείωσε σε 2-1 με κοντινό σουτ του Ταξιάρχη Μανούσου, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ζευγάρι. Με συνολικό σκορ 4-4 Αιγέας και Αετός οδηγήθηκαν στα πέναλτι σε έναν τελικό που δεν έλεγε να τελειώσει με τίποτα. Στη ρώσικη ρουλέτα η ομάδα του Πλωμαρίου αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη ευστοχώντας σε τρία πέναλτι με τους Μιχαλάκη, Τοπάλι και Κλούρα, ενώ ο μοναδικός που αστόχησε ήταν ο Καλαφάτης.

Από τον Αετό βρήκαν δίχτυα οι Μανούσος και Κρητικός, ενώ αστόχησαν οι Τρεμούλας, Τσιμπούκης και Παπαλόπουλος. Με σκορ 3-2 στα πέναλτι ο Αιγέας ανακηρύχτηκε κυπελλούχος Λέσβου πανηγυρίζοντας αυτή τη νέα επιτυχία μαζί με τους φίλους του, που έδωσαν βροντερό παρόν στο γήπεδο, αποθεώνοντας τους παίκτες για όλα όσα έχουν κάνει φέτος σε μια μαγική χρονιά για τον Αιγέα, που έχει και συνέχεια με το διπλό παιχνίδι κόντρα στον Ηρακλή Ατσικής για το πρωτάθλημα στο Νομό.