Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

ΚΥΠΕΛΛΟ ΛΕΣΒΟΥ: Μεγάλη πρόκριση Αετού στην επόμενη φάση

Έπεσε η αυλαία της Α΄ φάσης του κυπέλλου Λέσβου με πέντε ομάδες να προκρίνονται στην επόμενη φάση, εκεί όπου θα μπουν και οι τρεις ομάδες που προκρίθηκαν άνευ αγώνα: Αιγέας, Ανδρονικάς και Αναγέννηση Γέρας.

Στο πιο ενδιαφέρον ματς του προγράμματος, στο “Χριστοφίδειο” γήπεδο Αγιάσου, ο Αετός πανηγύρισε σπουδαία νίκη-πρόκριση με 3-1 στην παράταση κόντρα στον Όλυμπο. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με κεφαλιά του νεαρού Στρατή Δουκάκη μετά από εκτέλεση φάουλ του Βλαστέλλη. Ωστόσο ο Όλυμπος ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με ωραία ατομική προσπάθεια του Ξυνού, ο οποίος σέρβιρε το γκολ στον Λαλά που πέτυχε το πρώτο του τέρμα στην επιστροφή του στην ομάδα της Αγιάσου. Στο δεύτερο ημίχρονο οι δυο ομάδες προσπάθησαν να φθάσουν στο γκολ που θα τους έδινε την πρόκριση, ωστόσο το 1-1 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα, ο οποίος οδηγήθηκε σε παράταση. Στο 100ο λεπτό ο Όλυμπος έχασε μια μεγάλη ευκαιρία για το 2-1 με τον Μουτζούρη να έχει δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα ο Αετός κέρδισε φάουλ με τον Αγριμάκη να το εκτελεί και τον Τριλιανό, άθελά του, να στέλνει τη μπάλα στην εστία της ομάδας του, με την ομάδα των Λουτρών να κάνει το 2-1 Η νίκη-πρόκριση για τον Αετό σφραγίστηκε στο 107΄ με τον Νίκο Μωυσίδη να εκμεταλλεύεται λάθος της άμυνας του Όλυμπου και με υποδειγματικό πλασέ να διαμορφώνει το τελικό 3-1.

Έπειτα πολύ εύκολα προκρίθηκε στην επόμενη φάση ο Διαγόρας, ο οποίος ήταν σαρωτικός κόντρα στον Μεσότοπο, επικρατώντας με το ευρύ 9-1. Η ομάδα του Θοδωρή Παπαλόπουλου καθόρισε την πρόκριση στο πρώτο ημίχρονο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια, αφού προηγήθηκε με σκορ 5-1. Από την πλευρά του Διαγόρα σκόραραν οι Ορέστης Ντέντια, Ντούμος, Ματθαίου, Χατζηκλειδαράς και Χατζηβαγιάννης. Ενδιάμεσα ο Μεσότοπος είχε μειώσει σε 2-1 με τον Κούτσα. Στην επανάληψη ο Διαγόρας βρήκε δίχτυα άλλες τέσσερις φορές με τον Ντέντια να σημειώνει δυο γκολ, φθάνοντας σε προσωπικό χατ τρικ, ενώ τα υπόλοιπα τέρματα στο τελικό 9-1 πέτυχαν οι Ποσνακίδης και Χατζηβαγιάννης.

Σε ένα άκρως ενδιαφέρον και συνάμα αμφίρροπο παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο της Πέτρας, ο Αρίων Μήθυμνας λύγισε την αντίσταση της Φίλιας με 2-1 και επικύρωσε το εισιτήριο στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Όλη η ιστορία του ματς γράφτηκε στο δεύτερο μέρος, στο οποίο σημειώθηκαν και τα τρία γκολ. Αρχικά στο 57΄ ο Γρούβας με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έδωσε στον Αρίωνα το προβάδισμα στο σκορ, όμως η απάντηση από τη Φίλια ήρθε στο 70ο λεπτό με σκόρερ τον Ιντζέ. Τελικά  το γκολ που χάρισε την πρόκριση στον Αρίωνα πέτυχε ο Σταυρινός, ενώ στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε από την πλευρά των φιλοξενούμενων ο Κρητικός.

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε ο αγώνας που έγινε στην Αγιάσο με τον Κεραυνό να παίρνει την πρόκριση επί του ΑΟ Βασιλικών με σκορ 1-0. Στο πρώτο μέρος το θέαμα ήταν φτωχό με το 0-0 να κρίνεται δίκαιο. Στην επανάληψη, και πιο συγκεκριμένα στο 69ο λεπτό, ο Γιάννης Βαξεβάνης του Κεραυνού εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος που έκαναν οι παίκτες των Βασιλικών και σχεδόν αμαρκάριστος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1, που ήταν το τελικό αποτέλεσμα, παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων να φθάσουν στην ισοφάριση, έχοντας μεγάλη ευκαιρία στο 86΄ με τον Πουρή να λέει όχι στο σουτ του Νικέλλη.

Η νεοσύστατη Καλλονή SC ήταν εντυπωσιακή απέναντι στον Αλκιβιάδη, επικρατώντας με 4-0. Η ομάδα του Σταύρου Μόλβαλη μπορεί να αγωνίζεται σε χαμηλότερη κατηγορία από τον αντίπαλο, όμως διαθέτει ένα εξαιρετικό ρόστερ που μπορεί να κερδίσει ακόμη και ομάδες που αγωνίζονται στη μεγάλη κατηγορία. Η Καλλονή καθόρισε τη νίκη-πρόκριση στο πρώτο ημίχρονο, όταν και κατάφερε να προηγηθεί με 3-0 χάρη σε γκολ των Πλουμή στο 15΄, Καραγιάννη δέκα λεπτά αργότερα και Σαμπάνη λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν ένα ακόμη γκολ για το δεύτερο ημίχρονο με τον Πλουμή να σκοράρει για δεύτερη φορά στο ματς στο 70΄, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0. Ο Αλκιβιάδης, ο οποίος παρουσίασε πολλές αδυναμίες κυρίως στην άμυνα, είχε δοκάρι με τον Ανήφορο στο 60ο λεπτό.

Τέλος, ας σημειωθεί ότι πριν την έναρξη των αγώνων κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Δημήτριου Φεργαδιώτη, ο οποίος είχε διατελέσει προπονητής και παράγοντας του σωματείου “Αρίων Μήθυμνας”, ενώ υπήρξε και μέλος στο ΔΣ ομάδων της ΕΠΣ Χίου.