Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

ΚΥΠΕΛΛΟ ΛΕΣΒΟΥ: Νίκησε στα σημεία ο Αετός, αγχώθηκε ο Όλυμπος, με ανατροπή στα ημιτελικά η Φίλια!

Ημέρα κυπέλλου η χθεσινή με τρεις ομάδες να παίρνουν το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του θεσμού. Αυτές που τα κατάφεραν ήταν ο Αετός, που νίκησε 3-2 τον Διαγόρα, ο Όλυμπος που ξεπέρασε δύσκολα το εμπόδιο του Παλλεσβιακού με 2-3 και η Φίλια που επικράτησε με ανατροπή 4-2 του Οδυσσέα Ελύτη. Η τέταρτη ομάδα που θα συμπληρώσει το παζλ της ημιτελικής φάσης θα προκύψει από το ζευγάρι του Αιγέα με τον Αιολικό, παιχνίδι το οποίο θα διεξαχθεί στις 8 Μαρτίου.

Αετός – Διαγόρας 3-2

Στο ντέρμπι αυτής της προημιτελικής φάσης Αετός και Διαγόρας κατέβηκαν στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου των Λουτρών με αποκλειστικό στόχο την πρόκριση στους τέσσερις του θεσμού. Η ομάδα που τελικά κατάφερε να προκριθεί ήταν ο Αετός, ο οποίος νίκησε τον αντίπαλό του με 3-2, σημειώνοντας μάλιστα δύο υπέροχα τέρματα που σπάνια βλέπουμε στα λεσβιακά γήπεδα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 22΄ όταν μετά από σέντρα του Σεφουλάι από αριστερά ο Βλαστέλλης, με δυνατό μονοκόμματο σουτ, δημιούργησε σκορ στο ντέρμπι, πετυχαίνοντας ομολογουμένως ένα υπέροχο τέρμα.

Η απάντηση από πλευράς Διαγόρα ήρθε στο 33΄ όταν μετά από κάθετη μπαλιά παίκτη των φιλοξενούμενων ο Νίκος Τριλιανός έφυγε απέναντι από τον Κουμπά, τον οποίο πλάσαρε για το 1-1. Όμως η χαρά των παικτών του Χρήστου Παπαδόπουλου κράτησε μόνο επτά λεπτά αφού στο 40΄ ο Αετός ανέκτησε το προβάδισμα με νέο υπέροχο γκολ, αυτή τη φορά από τον Άκη Μιχαλάκη. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 64΄ η ομάδα των Λουτρών πήρε αέρα δύο τερμάτων στο σκορ, με τον Τζίμη Βλαστέλλη να χρίζεται σκόρερ για δεύτερη φορά στο ματς, κάνοντας το 3-1.

Ωστόσο ο Διαγόρας δεν παράτησε το παιχνίδι, μπαίνοντας ξανά στην διεκδίκηση της πρόκρισης στο 72΄ με το κοντινό σουτ του Γιώργου Πάντα. Όπως ήταν λογικό ο Αετός αγχώθηκε βλέποντας τον Διαγόρα να επιστρέφει στο παιχνίδι, παρόλα αυτά κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ του προβάδισμα μέχρι το φινάλε του αγώνα, παίρνοντας την πρόκριση στα σημεία.

Παλλεσβιακός – Όλυμπος 2-3

Ο Παλλεσβιακός ήταν η μοναδική ομάδα από την Β΄ Κατηγορία που συμμετείχε στην προημιτελική φάση. Τελικά μόνο τυχαία δεν ήταν η πορεία του στο θεσμό μιας και χθες κοίταξε στα μάτια τον ισχυρό Όλυμπο, που δυσκολεύτηκε αρκετά ώστε να πάρει την πρόκριση, κερδίζοντας με 2-3 στην εκπνοή του αγώνα. Η ομάδα της Αγιάσου άνοιξε το σκορ με τον Γρηγόρη Ξυνό στο 32΄, όμως στο δεύτερο μέρος ο ψυχωμένος Παλλεσβιακός κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει, αλλά και να ανατρέψει το σκορ με τα γκολ των Γιαννή και Μουραντίδη.

Όμως η ποιότητα και η εμπειρία των παικτών του Ολύμπου μίλησε στα κρίσιμα τελευταία λεπτά με την ομάδα της Αγιάσου αρχικά να ισοφαρίζει με τον Χρυσάφη και εν τέλει να παίρνει την πρόκριση στο 91΄ με τον Σταμογιώργο, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 2-3. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Όλυμπος είχε ένα δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο με τον Πετρουζέλλη.

Φίλια – Οδ. Ελύτης 4-2

Κάνοντας δύο φορές ανατροπή στο σκορ η Φίλια επιβλήθηκε 4-2 του Οδυσσέα Ελύτη και εξασφάλισε την πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Κουρής έβαλε μπροστά στο σκορ τον Οδυσσέα Ελύτη, με την Φίλια να ισοφαρίζει στο 15΄ με τον Μαλακό. Ο Ελύτης ανέκτησε το προβάδισμα στο 38΄ με τον Καλουτζή, όμως η Φίλια κατάφερε να ισοφαρίσει πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο με τον Νικόλοφ. Το δεύτερο 45λεπτο ουσιαστικά ανήκε στην Φίλια, που με γκολ των Νικόλοφ και Γρούβα έκανε το 4-2, κλειδώνοντας έτσι την πρόκριση στην ημιτελική φάση.