Κυριακή, 19 Μαΐου, 2024

ΚΥΠΕΛΛΟ ΛΕΣΒΟΥ: Πρόκριση για τέσσερις

Όλυμπος, Ανδρονικάς, Μεσότοπος και Αιολικός θα συνεχίσουν την πορεία τους στο κύπελλο Λέσβου με τελικό προορισμό τον τελικό. Στο εξ αναβολής παιχνίδι της πρώτης φάσης ο Αιολικός νίκησε 3-0 τον Ορφέα Κεραμειών και πήρε την πρόκριση για τον επόμενο γύρο όπου θα αντιμετωπίσει την Φίλια. Στα παιχνίδια της δεύτερης φάσης σπουδαία πρόκριση πήρε ο Όλυμπος επί του Αιγέα κερδίζοντας με 2-0 στο Πλωμάρι, ο Ανδρονικάς νίκησε άνετα 4-0 τον Αστέρα Ιππείου, ενώ ένα γκολ ήταν αρκετό για τον Μεσότοπο για να νικήσει 1-0 τον αξιόμαχο Οδυσσέα Ελύτη.

Να σημειωθεί πως ο Απόλλων Δαφίων,  ο οποίος πέρασε χωρίς αγώνα στη δεύτερη φάση, θα αντιμετωπίσει μια εκ των τεσσάρων ομάδων κατόπιν κλήρωσης και η νικήτρια ομάδα θα περάσει στους «4».

Αιγέας – Όλυμπος 0-2: Έπαιξε με καρδιά πρωταθλητή

Πολύ δυνατό παιχνίδι έγινε στο Πλωμάρι όπου Αιγέας και Όλυμπος πρόσφεραν στον κόσμο ωραίο ποδόσφαιρο με την ομάδα της Αγιάσου να βγαίνει νικήτρια από αυτή τη μάχη, κερδίζοντας 2-0 και πήρε έτσι την πρόκριση για τα ημιτελικά του κυπέλλου. Μπορεί οι δύο ομάδες να αγωνίστηκαν με αρκετές απουσίες, παρόλα αυτά έδειξαν πως διαθέτουν βάθος και θα πρωταγωνιστήσουν στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Αιγέας μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και μόλις στα πρώτα 35 δευτερόλεπτα είχε πολύ καλή στιγμή με τον Μιχάλη Ελευθερίου, αλλά το σουτ που επιχείρησε από κοντινή απόσταση κατέληξε πάνω από τα δοκάρια. Η ομάδα του Γιάννη Μανούσου συνέχιζε να πιέζει και σε διάστημα πέντε λεπτών, 10΄ και 15΄ δημιούργησε ακόμα δύο κλασικές ευκαιρίες με τον Παναγιώτη Χρυσάφη, αλλά ο Παπαλόπουλος και στις δύο περιπτώσεις του είπε όχι. Στο 17ο λεπτό ήταν η σειρά του Ολύμπου να απειλήσει όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Νίκου Πετρουζέλλη, από πλάγια θέση, η μπάλα για καλή τύχη των γηπεδούχων κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Γεωργιάδη.

Στο 33΄ η ομάδα της Αγιάσου κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Σφαμιδάκη από τον Άρη Βελούτσο, όμως ο Πετρουζέλλης, ο οποίος ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα πάνω στον Γεωργιάδη που κράτησε το 0-0. Αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν μια ωραία φάση με τον Γκιόργκι να τροφοδοτεί τον Συβρή, που βρήκε ιδανικά τον Καλουτζή, ο οποίος με όμορφο πλασέ νίκησε τον Γεωργιάδη για το 0-1. Ο Αιγέας προσπάθησε να αντιδράσει, όμως ο Όλυμπος στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους βρήκε και δεύτερο τέρμα, αυτή τη φορά με κεφαλιά του Τσομπανέλλη, μετά από άριστη εκτέλεση φάουλ του Πετρουζέλλη.

Στο δεύτερο μέρος έγινε τελείως διαφορετικό παιχνίδι με τον Όλυμπο κάπως να οπισθοχωρεί, χωρίς ωστόσο να κινδυνεύσει από τον Αιγέα που δεν μπορούσε να διασπάσει την καλή άμυνα των πρωταθλητών. Στο 82ο λεπτό ο Τάκας δοκίμασε σουτ με τον Παπαλόπουλο να αποκρούει, ενώ ένα λεπτό μετά το σουτ από τον Ελευθερίου κατέληξε πάνω από τα δοκάρια. Στο 87΄ ο σκόρερ του 0-1 Καλουτζής αστόχησε από πλεονεκτική θέση με την τελευταία ευκαιρία να καταγράφεται στο 89΄ και ήταν για τον Αιγέα, με τον Παράσχο Πρωτούλη να σουτάρει και τον Παπαλόπουλο να αποκρούει. Το τελευταίο σφύριγμα από τον διαιτητή Κουλουδή, που ήταν άψογος στα καθήκοντά του, όπως και οι βοηθοί του Ψύλλος και Λυρής, βρήκε την ομάδα του Ολύμπου να παίρνει πανηγυρικά την πρόκριση για τα ημιτελικά του κυπέλλου. Πολύ θετική η παρουσία του Αιγέα, που δείχνει φέτος αλλαγμένος και έτοιμος για κάτι καλό.

Μεσότοπος – Οδυσσέας Ελύτης 1-0: Προκρίθηκε με Χατζησπύρο

Ο Μεσότοπος νίκησε στην έδρα του, 1-0, τον Οδυσσέα Ελύτη και προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου. Η ομάδα του Θόδωρου Γιακαλή παρουσίασε πολύ καλό πρόσωπο δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες στο παιχνίδι, όμως του έλειπε το γκολ. Από την άλλη ο Ελύτης πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις και έμεινε στην αναμέτρηση μέχρι το φινάλε παρουσιάζοντας ανταγωνιστικό πρόσωπο. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 50΄ ο Μόδεστος Χατζησπύρος με ιδανικό πλασέ μετά από πάσα του Καφαλούκου. Έτσι ο Μεσότοπος μετά την σπουδαία πρόκριση επί του Αετού και τώρα απέναντι στον Οδυσσέα έχει την ευκαιρία να φθάσει μέχρι τον τελικό του κυπέλλου.

Ανδρονικάς – Αστέρας Ιππείου 4-0: Καθάρισε από το πρώτο μέρος

Ο Ανδρονικάς χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες επικράτησε 4-0 του Αστέρα Ιππείου και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά. Η ομάδα των Παρακοίλων επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της, ενώ από την άλλη ο Αστέρας που ήδη έχει κάνει την υπέρβαση βγάζοντας νοκ-άουτ την Αναγέννηση Γέρας, το πάλεψε, αλλά αρκέστηκε σε αυτό το 4-0. Ο Μάκης Σαμπάνης με τη συμπλήρωση 15 λεπτών έκανε το 1-0 με κεφαλιά και μέσα σε ένα λεπτό ο Ανδρονικάς πέτυχε και δεύτερο γκολ, αυτή τη φορά με τον Τσίγκα με σουτ. Στο 43ο λεπτό ήταν η σειρά του Δημήτρη Κουτλή του Γαβριήλ να χρισθεί σκόρερ με το 3-0 να είναι αποτέλεσμα ημίχρονου. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι σημείωσαν ακόμα ένα γκολ με τον έμπειρο Κώστα Χατζηκυριάκο στο 50΄. Η ομάδα του Ιππείου είχε δύο καλές στιγμές για να πετύχει κάποιο τέρμα χωρίς να τα καταφέρει.

Αιολικός – Ορφέας Κεραμείων 3-0: Έπαιξε όσο χρειάστηκε

Στο εξ αναβολής παιχνίδι της πρώτης φάσης ο Αιολικός νίκησε 3-0 τον Ορφέα Κεραμειών και προκρίθηκε στον επόμενο γύρο όπου θα αντιμετωπίσει την Φίλια. Μετά την δύσκολη επικράτηση επί του Πανσαμιακού για το κύπελλο Ελλάδας, η ομάδα της Μυτιλήνης μπήκε στο συγκεκριμένο παιχνίδι με στόχο τη νίκη και μια καλή εμφάνιση. Μόλις στο 2ο λεπτό οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι όταν μετά από κόρνερ του Σεφουλάι, η μπάλα χτύπησε σε παίκτη του Ορφέα και κατέληξε στο δοκάρι του Δάλα. Η πρώτη καλή στιγμή από πλευράς Ορφέα καταγράφηκε στο 12΄ με το σουτ του Βουζούλια να περνάει λίγο άουτ.

Στη συνέχεια ο Αιολικός έχασε σωρεία ευκαιριών και στο 35΄ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με ωραίο σουτ του Χρήστου Παλαμουτσή έξω από την μεγάλη περιοχή. Στο 43΄ οι φιλοξενούμενοι έφθασαν κοντά στο 1-1 με τον Σφύρλα να αποκρούει το σουτ, φάουλ από τον Τρακέλλη. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Μυτιλήνης εμφανίστηκε στον αγωνιστικό χώρο ακόμα πιο βελτιωμένη. Στο 49΄ ο Παρέλλης κέρδισε πέναλτι από τον Αντωνιάδη και ο Τσομπανέλλης που ανέλαβε την εκτέλεση ευστόχησε για το 2-0.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έπαιξαν πιο ελευθέρα και χωρίς κανένα άγχος βρίσκοντας ακόμα ένα γκολ στο 75΄ με τον Φοίβο Τσιπά που εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία των  αμυντικών του Ορφέα και με κοντινό σουτ πέτυχε το 3-0, που ήταν και το τελικό σκορ με το οποίο ο Αιολικός πήρε την πρόκριση για την δεύτερη φάση.