Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

ΚΥΠΕΛΛΟ ΛΕΣΒΟΥ: Στο ρελαντί ο Αιολικός

Ο Αιολικός νίκησε 3-0 την Φίλια στο «Κώστας Κεντέρης» της Καλλονής, στο εξ αναβολής παιχνίδι της Β’ φάσης του κυπέλλου Λέσβου και πήρε το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του θεσμού, με το κύριο χαρακτηριστικό του αγώνα να είναι το τσουχτερό κρύο.

Στο πρώτο παιχνίδι του Βλάντιτσα Πέτροβιτς στον πάγκο των Μυτιληνιών, η Φίλια μπήκε καλύτερα και μόλις στο 1ο λεπτό απώλεσε μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί όταν ο Μάριο Καλούλι απείλησε την εστία του Βρονταρά, χωρίς ωστόσο να γίνει το 1-0. Ο Αιολικός προσπάθησε να βρει ρυθμό λόγω της μεγάλης αγωνιστικής απραξίας και ευτύχησε στο 25’ να κάνει το 0-1 με σκόρερ τον Δημήτρη Μπουρού, με ωραίο σουτ από τα αριστερά. Μετά το γκολ των φιλοξενούμενων η Φίλια έφθασε κοντά στο 1-1 και πάλι με τον Μάριο Καλούλι, αλλά ο Βρονταράς του είπε όχι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αιολικός ήταν καλύτερος και κατάφερε να σημειώσει ακόμα δύο γκολ, αρχικά στο 55΄ με τον Γιώργο Αλαγιάννη, ο οποίος σκόραρε με το κεφάλι, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Άρης Λαμπράκης με σουτ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 0-3, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Η Φίλια κοίταξε στα μάτια την ομάδα της Μυτιλήνης παρά τις απουσίες που είχε, ενώ από την άλλη μέτρησε η εμπειρία των παικτών του Πέτροβιτς, που στρέφουν πλέον την προσοχή τους στο δύσκολο εκτός έδρας παιχνίδι για το πρωτάθλημα με τον Παλληνιακό.