Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

ΚΥΠΕΛΛΟ ΛΕΣΒΟΥ: Συνεχίζει να εκπλήσσει η Καλλονή, πέταξε έξω τον Ανδρονικά και προκρίθηκε στα ημιτελικά

Η Καλλονή έγινε η δεύτερη ομάδα μετά τον Αετό που τσέκαρε το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του κυπέλλου Λέσβου, επικρατώντας 3-2 του Ανδρονικά στο παιχνίδι που έγινε χθες το απόγευμα στο γήπεδο της Σκάλας Καλλονής.

Μεγάλος πρωταγωνιστικής για την ομάδα του Σταύρου Μόλβαλη ήταν ο Παναγιώτης Πλουμής, ο οποίος πέτυχε δυο γκολ, το δεύτερο μάλιστα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων που έκρινε και το παιχνίδι. Ο Ανδρονικάς ευτύχησε να προηγηθεί στο 26ο λεπτό με υπέροχο ευθύβολο σουτ του Παπαναστασίου λίγο κάτω από τον χώρο της μεσαίας γραμμής, ωστόσο η απάντηση από πλευράς γηπεδούχων ήταν άμεση, όταν στο 30΄ ο Πλουμής, με σουτ μέσα από την περιοχή, νίκησε τον τερματοφύλακα του Ανδρονικά για το 1-1.

Μάλιστα η Καλλονή έκανε την ολική ανατροπή στο σκορ με τη συμπλήρωση 71 λεπτών στο παιχνίδι με κεφαλιά του Γκιάτα ύστερα από εκτέλεση κόρνερ. Παρόλα αυτά η ομάδα των Παρακοίλων βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, ισοφαρίζοντας στο 83΄ με κεφαλιά του Γ. Σαμπάνη από την μικρή περιοχή. Ενώ όλα έδειχναν πως οι δυο ομάδες θα έλυναν τις διαφορές τους στην παράταση, στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πλουμής από δύσκολη θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, χαρίζοντας τη νίκη-πρόκριση στην Καλλονή, που παρότι προέρχεται από τον χώρο της Β΄ Κατηγορίας έχει κλέψει την παράσταση με τις καταπληκτικές εμφανίσεις που πραγματοποιεί στον θεσμό του κυπέλλου και την έχουν φέρει μέχρι τα ημιτελικά.