Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024

ΚΥΠΕΛΛΟ ΛΗΜΝΟΥ: Ηρακλής και Κάσπακας προκρίθηκαν στην τελική φάση για τρίτη συνεχόμενη χρονιά

Γνωστές έγιναν οι δυο ομάδες που προκρίθηκαν στην τελική φάση του κυπέλλου Λήμνου.

Στους δυο ημιτελικούς του θεσμού, Ηρακλής και Κάσπακας νίκησαν Κεραυνό και Αργοναύτες αντίστοιχα και θα αναμετρηθούν στον τελικό της διοργάνωσης για τρίτη συνεχόμενη χρονιά. Στο γήπεδο του Αγίου Δημητρίου μόνο ντέρμπι δεν ήταν η συνάντηση του Κεραυνού με τον Ηρακλή. Και αυτό διότι η ομάδα της Ατσικής νίκησε με το εμφατικό 5-1 την αντίστοιχη του Αγίου Δημητρίου και πήρε θριαμβευτικά την πρόκριση στον τελικό.

Σημαντικό ρόλο στην έκβαση του τελικού αποτελέσματος έπαιξε το γεγονός πως ο Κεραυνός αγωνιζόταν με εννιά ποδοσφαιριστές σχεδόν από το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους καθώς αποβλήθηκαν δυο ποδοσφαιριστές του. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την ομάδα του Αγίου Δημητρίου καθώς πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 1-0 χάρη στο γκολ του Λουλάκη στο 43ο λεπτό. Ωστόσο στην επανάληψη ο Ηρακλής εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε και όχι μόνο μπόρεσε να ισοφαρίσει, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη-πρόκριση με το ευρύ 5-1. Από πλευράς νικητών που θα δώσουν το παρών σε έναν ακόμη τελικό μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Ψυρούκης, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ, ενώ από ένα γκολ σημείωσαν οι Πέτρου και Φώτης Κρίκης

Τώρα στον έτερο ημιτελικό ο Κάσπακας έκαμψε την αντίσταση των μαχητικών Αργοναυτών με σκορ 1-0, σημειώνοντας το νικητήριο γκολ που ήταν και τέρμα πρόκρισης στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων με χρυσό σκόρερ τον Αγαλιανό. Το παιχνίδι είχε αμφίρροπη εξέλιξη καθ’ όλη τη διάρκειά του και εκεί που όλα έδειχναν πως οι δυο ομάδες θα έλυναν τις διαφορές τους στην παράταση, τελικά ο Κάσπακας κατάφερε στην τελευταία φάση του αγώνα να βρει γκολ πρόκρισης στην τελική φάση του κυπέλλου για τρίτη συνεχόμενη χρονιά.