Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

ΚΥΠΕΛΛΟ: Πήρε και το κύπελλο στο Νομό ο Αετός!

Άξιος κυπελλούχος Νομού Λέσβου ο Αετός, νίκησε 4-2 τον Ηρακλή Ατσικής στον τελικό που διεξήχθη στο γήπεδο της Μύρινας. Αυτός ήταν ο τέταρτος κατά σειρά τίτλος για την ομάδα των Λουτρών που μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα έχει κατακτήσει ακόμη το πρωτάθλημα στην Λέσβο και στο νομό, όπως και το κύπελλο Λέσβου. Αφού τα σάρωσε όλα πλέον βλέπει τον επόμενο και πιο βασικό στόχο που δεν είναι άλλος από την άνοδο στην Γ΄ Εθνική, η οποία θα κριθεί μέσα από τα μπαράζ ανόδου, τα οποία ξεκινούν αυτή την εβδομάδα, με τον Αετό να υποδέχεται πιθανότατα το Σάββατο, την πρωταθλήτρια Σάμου ΑΕ Βαθύλου Πανσαμιακού. Αγωνία στην ομάδα των Λουτρών για τον τραυματισμό του Χρυσάφη, που χάνει σίγουρα το ματς της πρεμιέρας στα μπαράζ.

Στον τελικό ο Αετός συνάντησε δυσκολίες από τον ιδιαίτερα ανταγωνιστικό Ηρακλή, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Πάντως ήταν εκείνος που άνοιξε πρώτος το σκορ στο 8ο λεπτό με το δυνατό βολέ του Άρη Λαμπράκη έξω από την περιοχή. Στη συνέχεια η ομάδα της Ατσικής έβγαλε αντίδραση και μέσα σε έξι λεπτά κατάφερε να φέρει τούμπα το ματς, διάστημα στο οποίο οι παίκτες του Θεαγένη Διονυσάτου έδειχναν να μην πατούν καλά στον αγωνιστικό χώρο, επηρεασμένοι και από το ταξίδι. Πρώτα στο 10ο λεπτό ο Γρηγόρης Τσαλίκης με σουτ εντός περιοχής έφερε το ματς στα ίσια, ενώ στο 16΄ ο πολύπειρος επιθετικός Λάμπρος Κουδουνάς έδωσε προβάδισμα στον Ηρακλή, επίσης με ωραίο σουτ. Όμως η χαρά του Ηρακλή δεν κράτησε για πολύ, αφού στο 28ο λεπτό η ομάδα των Λουτρών έκανε το 2-2, που ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου, με την κεφαλιά του Γιώργου Τσομπανέλλη που υποδέχθηκε την μπάλα μετά το φάουλ του Λαμπράκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής άρχισε να μένει από δυνάμεις, εξαιτίας και του γεγονότος ότι είχε να δώσει επίσημο ματς περίπου ένα μήνα, ενώ από την άλλη ο Αετός έδειξε αποφασισμένος να κάνει την ολική ανατροπή και να πάρει το κύπελλο. Στο 54ο λεπτό ο Τοπάλι, με ωραία προσπάθεια από τα δεξιά, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έδωσε πάσα πάρε-βάλε στον Λαμπράκη, ο οποίος δεν έχασε την ευκαιρία να κάνει το 3-2, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση, ενώ είχε δώσει και την ασίστ στο γκολ του Τσομπανέλλη.

Στο 81΄ το σύνολο του Θεαγένη Διονυσάτου πέτυχε και τέταρτο τέρμα, καθαρίζοντας επί της ουσίας το ματς, με τον Αλαγιάννη να εκμεταλλεύεται λάθος της άμυνας του Ηρακλή, τροφοδοτώντας τον Κλάους Σεφουλάι, ο οποίος με ωραίο πλασέ νίκησε τον Ράπτη για το τελικό 4-2, που χάρισε στον Αετό ακόμη έναν τίτλο μέσα στη χρονιά.

Μετά το τέλος του αγώνα η ΕΠΣ Λέσβου σε ένα ωραίο τελετουργικό, διά των εκπροσώπων της Γιώργου Καραθανάση, Γιάννη Πίνη, Λάμπρου Σταθάκη και Σταύρου Γρυπιώτη, μοίρασε στις δύο ομάδες τα μετάλλια, καθώς και το τρόπαιο στον κυπελλούχο Νομού Αετό.