Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

ΚΥΠΕΛΛΟ: Πρόκριση μέσω παράτασης για Αιγέα και Παλλεσβιακό, πιο άνετα ο Όλυμπος

Στην επόμενη φάση του κυπέλλου Λέσβου προκρίθηκαν Αιγέας και Παλλεσβιακός που νίκησαν στην παράταση, Αναγέννηση Γέρας και Ταξιάρχη αντίστοιχα, καθώς και ο Όλυμπος που είχε εύκολο έργο κόντρα στον Αλκιβιάδη. Πλέον είναι γνωστές οι επτά ομάδες που προκρίθηκαν στον επόμενο γύρο και απομένει άλλη μία, η οποία θα προκύψει μέσα από το ζευγάρι του Αιολικού με τον Ανδρονικά, παιχνίδι το οποίο θα διεξαχθεί στις 7 Δεκεμβρίου.

Αιγέας – Αν/ση Γέρας 1-2 παρ.

Αμφίρροπο ήταν το παιχνίδι ανάμεσα στην Αναγέννηση Γέρας και τον Αιγέα το οποίο κρίθηκε στην παράταση με νικητή τον Αιγέα με 2-1. Το πρώτο μέρος ήταν φτωχό σε θέαμα με την ομάδα του Πλωμαρίου πάντως να δημιουργεί την μεγαλύτερη ευκαιρία με το δοκάρι του Πρωτούλη. Στο 47ο λεπτό τα δεδομένα άλλαξαν καθώς ο Αιγέας έμεινε με δέκα παίκτες στο γήπεδο, καθώς αποβλήθηκε ο Θανάσης Πρωτούλης με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Η Αναγέννηση Γέρας εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε, ανοίγοντας το σκορ τρία λεπτά αργότερα με το απευθείας χτύπημα φάουλ του Τάκα. Οι φιλοξενούμενοι παρότι αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο βγήκαν στην επίθεση με σκοπό να φθάσουν στην ισοφάριση, κάτι που εν τέλει κατάφεραν, κερδίζοντας πέναλτι σε ανατροπή του Ψάνη μέσα στην περιοχή, με τον ίδιο να εκτελεί εύστοχα για το 1-1 που ήταν το σκορ στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού, το οποίο οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί ο Αιγέας κέρδισε δεύτερο πέναλτι, ξανά για μαρκάρισμα πάνω στον Ψάνη με την εκτέλεση αυτή τη φορά να αναλαμβάνει ο Κλούρας, ο οποίος εκτέλεσε σωστά, χαρίζοντας στην ομάδα του, μια σπουδαία πρόκριση.

Ταξιάρχης – Παλλεσβιακός 1-4 παρ.

Ο Παλλεσβιακός είναι η μοναδική ομάδα από τη Β΄ Κατηγορία που συνεχίζει στο θεσμό του κυπέλλου. Χρειάστηκε να κάνει ανατροπή στο σκορ, στην παράταση για να νικήσει τον Ταξιάρχη με 4-1. Η ομάδα του Μανταμάδου ήταν αυτή πάντως που κατάφερε να προηγηθεί πρώτη στο σκορ μόλις στο 3ο λεπτό, όταν ο Πολυχρόνης του Παλλεσβιακού έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο δεύτερο ημίχρονο, φθάνοντας στην ισοφάριση, στο 74΄ με τον Λαμπούση. Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση εκεί όπου ο Παλλεσβιακός αποδείχθηκε ανώτερος του αντιπάλου του, παίρνοντας θριαμβευτικά την πρόκριση με 4-1, χάρη στα γκολ που σημείωσαν οι Μουρατίδης, Λαγκόζι και Γαϊτάνος.

Όλυμπος – Αλκιβιάδης 6-0

Κέφια είχε ο Όλυμπος κόντρα στον Αλκιβιάδη τον οποίο νίκησε με το ευρύ 6-0, παίρνοντας εύκολα την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου. Η ομάδα της Αγιάσου σημείωσε τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο με τους Πολύζο και Σταμογιώργο να σκοράρουν από δύο φορές, ενώ ένα γκολ πρόσθεσαν οι Ευαγγέλου και Ξυνός.