Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

ΚΥΠΕΛΛΟ: Προκρίθηκαν στα προημιτελικά Αετός και Αιγέας

Γκολ και θέαμα είχαμε στους δύο αγώνες της Β΄ φάσης του κυπέλλου. Την πρόκριση στην προημιτελική φάση του θεσμού πήραν Αετός και Αιγέας που νίκησαν 4-2 και 6-4 Προοδευτική και Αλκιβιάδη αντίστοιχα.

Στην Αγία Παρασκευή ο Αετός ευτύχησε να προηγηθεί 0-1 με γκολ του Μιχαλάκη, ωστόσο η Προοδευτική κατάφερε να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο με τον Κοκκινέλη και πήρε το προβάδισμα με το ξεκίνημα της επανάληψης χάρη σε τέρμα του Πάντα. Ο Αετός αντέδρασε, ισοφαρίζοντας σε 2-2 με τον Μιχαλάκη και πήρε ξανά το προβάδισμα λίγο αργότερα με εκτέλεση φάουλ του Σεφουλάι. Το τελικό 2-4 διαμόρφωσε ο Άκης Μιχαλάκης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, κάνοντας χατ-τρικ στο παιχνίδι. Ο νικητής είχε και ένα δοκάρι με τον Καλαφάτη στο πρώτο ημίχρονο.

Στο άλλο παιχνίδι, που ήταν και το πιο θεαματικό, ο Αιγέας χρειάστηκε μεγάλη προσπάθεια για να καταβάλει την αντίσταση του αξιόμαχου Αλκιβιάδη με το εντυπωσιακό 6-4. Μάλιστα η ομάδα του Κάτω Τρίτους βρέθηκε δύο φορές μπροστά στο σκορ (1-2 και 2-4), όμως ο Αιγέας βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και πήρε την πρόκριση. Από τον Αιγέα δύο τέρματα πέτυχε ο Κλούρας και από ένα οι Μερτζάνης, Καραμπέτσος, Ανγκόλι και Παράσχος Πρωτούλης, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 6-4 στο 88΄ και ένα λεπτό αργότερα αποβλήθηκε. Από τον Αλκιβιάδη σκόραρε δύο φορές ο Χατζηβαγιάννης και από μία οι Σταυρινός και Σιμόνι.