Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

ΚΥΠΕΛΛΟ: Προκρίθηκαν τα φαβορί

Πλούσιο θέαμα είχαμε στα παιχνίδια της πρώτης φάσης του κυπέλλου. Όλυμπος, Προοδευτική, Αλκιβιάδης, Διαγόρας, Αετός, Ατρόμητος Ανεμότιας, Οδυσσέας Ελύτης επιβλήθηκαν των αντιπάλων τους και πήραν την πρόκριση για την επόμενη φάση. Εκεί θα βρεθεί και ο Μεσότοπος που πήρε στα χαρτιά το ματς με τον Αστέρα Νίκης, ενώ στην δεύτερη φάση βρίσκεται και ο Αιγέας που προκρίθηκε χωρίς αγώνα.

Κεραυνός – Όλυμπος 0-5

Ο Όλυμπος δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα κόντρα στον Κεραυνό των πολλών απουσιών, νικώντας με 5-0 και πήρε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία την πρόκριση για την επόμενη φάση. Η ομάδα του Θόδωρου Παπαλόπουλου κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 7ο λεπτό, με τον Τσομπανέλλη να εκτελεί από πλάγια θέση τον Αποστολέλλη. Ο Όλυμπος έκανε δύο τα τέρματά του στο 38όταν μετά από γύρισμα, ο Παπαδημητρίου του Κεραυνού έστειλε άθελα την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 0-2. Τρία λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους, ήταν η σειρά του Συβρή να σκοράρει με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή.

Στην επανάληψη και ενώ το ματς είχε κριθεί, οι δύο προπονητές προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές, ωστόσο αυτό δεν εμπόδισε τον Όλυμπο να πετύχει ακόμα δύο τέρματα με τον Γρηγόρη Ξυνό στο 48’ και στο 85’ ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 5-0. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο νικητής είχε και δύο δοκάρια, στο πρώτο ημίχρονο με τον νεαρό Τζανή και στο δεύτερο με τον Ευαγγέλου.

Προοδευτική – Ανδρονικάς 3-2 παρ., 1-1 κ.α.

Ένα πολύ ωραίο σε εξέλιξη παιχνίδι διεξήχθη στο γήπεδο της Αγίας Παρασκευής όπου Προοδευτική και Ανδρονικάς τα έδωσαν όλα για την πρόκριση. Το ματς κρίθηκε στην παράταση με την ομάδα της Σκάλας Καλλονής να κερδίζει 3-2. Η κανονική διάρκεια του αγώνα ολοκληρώθηκε ισόπαλη 1-1.

Στο κανονικό ενενηντάλεπτο και τα δύο γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, αφού το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα. Η Προοδευτική άνοιξε το σκορ με την συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού με σκόρερ τον έμπειρο Καραγιάννη. Στη συνέχεια ο Ανδρονικάς πάλεψε για την ισοφάριση, είχε δοκάρι με τον Τσίγκα, ενώ τη δοκό σημάδεψε και ο Καραγιάννης για την Προοδευτική. Τελικά η ομάδα των Παρακοίλων βρήκε την ισοφάριση λίγο πριν το τέλος με τον Νταή και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί η Προοδευτική μπήκε φουριόζα και κατάφερε να σημειώσει δύο γκολ μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα με δράστες τους Μανδάνη και Κοκκινέλη, οι οποίοι ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 3-1. Ωστόσο ο Ανδρονικάς δεν παράτησε το ματς, μειώνοντας σε 3-2 με τον Τσίγκα, αλλά τελικά η ομάδα της Σκάλας Καλλονής κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της αποτέλεσμα, παίρνοντας εκείνη την πρόκριση.

Αν/ση Γέρας – Αλκιβιάδης 1-4

Ντέρμπι μόνο για ένα ημίχρονο ήταν το παιχνίδι της Αναγέννησης Γέρας με τον Αλκιβιάδη. Το πρώτο 45λεπτο τελείωσε 1-1 με τα γκολ του Τριανταφυλλόπουλου για την ομάδα του Κάτω Τρίτους και του Κουβέρη για την Γέρα, όμως στο δεύτερο ημίχρονο το συγκρότημα του Βασίλη Σταυρινού παρότι αγωνίζεται στην Β’ Κατηγορία, εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι η Γέρα έχει λίγες μέρες προετοιμασίας και με την εμπειρία των παικτών του πέρασε άνετα στην δεύτερη φάση. Τα άλλα τρία τέρματα για τον Αλκιβιάδη πέτυχαν οι Σιμόνι, Ανήφορος και Χατζηβαγιάννης. Να σημειωθεί ότι η Γέρα στο πρώτο ημίχρονο φωνάζει για μία περίπτωση πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Μανούσο.

Διαγόρας – Φίλια 3-2 παρ., 2-2 κ.α.

Ματσάρα με τα όλα της έγινε ανάμεσα στον Διαγόρα και την Φίλια στο δεύτερο παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση και κατά σύμπτωση, αυτό έγινε στο ίδιο γήπεδο. Η ομάδα της Αγίας Παρασκευής δυσκολεύτηκε απέναντι στην αξιόμαχη Φίλια και χρειάστηκε το έξτρα ημίωρο για να πάρει την πρόκριση, μετά το 2-2 της κανονικής διάρκειας. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά στο παιχνίδι, όμως η Φίλια ήταν αυτή που κατάφερε να προηγηθεί στο ματς κόντρα στη ροή του αγώνα στο 34ο λεπτό με σουτ του Κουνιάρη.

Στο δεύτερο μέρος ο Διαγόρας μπήκε αποφασισμένος να γυρίσει το παιχνίδι. Αρχικά στο 49’ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια με κοντινό σουτ του Βέντου, ύστερα από γύρισμα του Καφαλούκου, ενώ εννέα λεπτά αργότερα η ομάδα της Αγίας Παρασκευής κατάφερε να κάνει την ανατροπή, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μουτζούρη, η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Κουτσανίτη της Φίλιας και κατέληξε στα δίχτυα του Παπαδέλλη. Πάντως οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν από την εξέλιξη που πήρε το ματς και στο 80ό λεπτό κατάφεραν να ισοφαρίσουν με ανάποδη κεφαλιά του Παπαγεωργίου.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και στο έβδομο λεπτό του έξτρα χρόνου η χρυσή αλλαγή του Δημήτρη Γαβαλά ο Βασίλης Καβαλίκας, χάρισε την πρόκριση στον Διαγόρα που ήρθε με αρκετή δυσκολία.

Αετός – Αρίων Μηθ. 4-0

Ο Αετός πιάνοντας υψηλά στάνταρ απόδοσης κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε με 4-0 του Αρίωνα Μήθυμνας και πήρε άνετα την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Η ομάδα των Λουτρών έκανε το 1-0 στο 14΄ με τον Τσομπανέλλη, ενώ είχε και τρία δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο με τους Σεφουλάι, Τσομπανέλλη και Πετρουζέλλη.

Στην επανάληψη ο Αετός κατάφερε να βρει δίχτυα άλλες τρεις φορές με τους Χρυσάφη στο 57΄, Μιχαλάκη στο 60΄ και Βλαστέλλη λίγο αργότερα με σουτ βολίδα.

Απόλλων Δαφ. – Ατρόμητος Αν. 2-3

Αμφίρροπο περιμέναμε το παιχνίδι του Απόλλωνα Δαφίων με τον Ατρόμητο Ανεμότιας και έτσι ήταν. Οι δύο ομάδες έδειξαν στον αγωνιστικό χώρο πόσο ήθελαν την πρόκριση με τον Ατρόμητο να είναι η ομάδα που χάρηκε στο τέλος, παίρνοντας την νίκη με 3-2. Πάντως ο Απόλλων ήταν αυτός που κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Μαμουρίδη, ωστόσο λίγο αργότερα η ομάδα της Ανεμότιας έφθασε στην ισοφάριση με αυτογκόλ του Κουνή.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μάκης Σαμπάνης έδωσε προβάδισμα στο σκορ στον Ατρόμητο, όμως η ομάδα των Δαφίων δεν είχε πει την τελευταία της λέξη καθώς ισοφάρισε με τον Τριανταφύλλου. Και ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα οδηγηθεί στην παράταση, ήρθε ο Μάκης Σαμπάνης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα να χαρίσει την πρόκριση στην ομάδα του Κωνσταντίνου Λασκαρίδη. Μάλιστα οι νικητές είχαν και ένα δοκάρι με τον Αθανασούλη.

Αχιλλέας – Οδ. Ελύτης 0-4

Ωραίος και άνετος ήταν ο Οδυσσέας Ελύτης στο παιχνίδι με τον Αχιλλέα τον οποίο κέρδισε με 4-0, δείχνοντας την ανωτερότητα ποιότητας και κατηγορίας. Κομβικό ρόλο στην εξέλιξη του σκορ έπαιξε και το γεγονός ότι ο Αχιλλέας έμεινε σχετικά νωρίς με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του τερματοφύλακα Στεργιανού, στη φάση που πήρε το προβάδισμα ο Οδυσσέας, με πέναλτι που εκτέλεσε ο Πολύζος. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής πέτυχε ακόμα δύο γκολ στην επανάληψη, ενώ δίχτυα βρήκε και ο Μανιός που διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Μεσότοπος – Αστέρας Ν. 3-0 α.α.

Ο Μεσότοπος πήρε ξεκούραστα την πρόκριση για την δεύτερη φάση μιας και το προγραμματισμένο παιχνίδι με τον Αστέρα Νίκης δεν έγινε ποτέ. Πιο συγκεκριμένα ο Αστέρας ενημέρωσε την ΕΠΣΛ ότι αδυνατεί να αγωνιστεί, όμως βάσει ΚΑΠ οι παίκτες του Μεσοτόπου καθώς και οι διαιτητές ήταν υποχρεωμένοι να βρεθούν στο γήπεδο. Εκεί έκλεισε το φύλλο αγώνα όπου το ματς κατοχυρώθηκε με 3-0 στους γηπεδούχους.