Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024

ΚΥΠΕΛΛΟ: Στα προημιτελικά ο Αιολικός 2-0 τον Ανδρονικά

Την πρόκριση στην προημιτελική φάση του κυπέλλου Λέσβου εξασφάλισε ο Αιολικός, που νίκησε 2-0 τον Ανδρονικά στο παιχνίδι που έγινε χθες το απόγευμα στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης υπό το φως των προβολέων.

Η ομάδα του Δημήτρη Παπασπύρου, ο οποίος παρέταξε μια εντελώς διαφορετική ενδεκάδα σε σχέση με το παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στη Ρόδο, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές, σημείωσε τα δύο γκολ στο κλείσιμο και στο ξεκίνημα των δύο ημιχρόνων. Από την άλλη οι παίκτες του Ανδρονικά παρά την διαφορά δυναμικότητας που υπήρχε ανάμεσα στις δύο ομάδες θα λέγαμε πως στάθηκαν πολύ καλά στην αναμέτρηση, συλλέγοντας πολύτιμες εμπειρίες από αυτό το παιχνίδι.

Το 1-0 έγινε στο 44ο λεπτό από τον Μιχάλη Τσαμπουράκη, ενώ την νίκη-πρόκριση του Αιολικού στην προημιτελική φάση του θεσμού, κλείδωσε ο Νικολάου που βρήκε και αυτός δίχτυα στο 50ό λεπτό. Οι κυανόλευκοι πέτυχαν τον στόχο τους που ήταν η πρόκριση στην φάση των «8» και παράλληλα να πάρουν ανάσα οι βασικοί παίκτες που έχουν σηκώσει το κουπί στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής, εκεί όπου ο Αιολικός στρέφει ξανά το βλέμμα του, έχοντας μπροστά του το εκτός έδρας παιχνίδι της Κυριακής με αντίπαλο τον Φοίνικα Νέας Επιδαύρου.