Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

ΚΥΠΕΛΛΟ: Τα γκολ από τα παιχνίδια της πρώτης φάσης

Αετός, Διαγόρας, Οδυσσέας Ελύτης και Φίλια είναι οι πρώτες τέσσερις ομάδες που προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του κυπέλλου Λέσβου.

Ο περσινός κάτοχος του τροπαίου, Αετός, είχε εύκολο έργο κόντρα στον ΑΟ Βασιλικών, ομάδα Β΄ Κατηγορίας, επικρατώντας με το ευρύ 8-1. Για τους φιλοξενούμενους που καθάρισαν την πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκαν με 5-0 σκόραραν οι Μωυσίδης, Σεφουλάι, Κουνιάρης, Βλαστέλλης, Βόικος με πέναλτι, Τοπάλι δύο φορές και Μιχαλάκης. Από πλευράς Βασιλικών το γκολ της τιμής πέτυχε ο Αμπελγκανί, ο οποίος είχε μειώσει σε 5-1. Ας σημειωθεί ότι ο Αετός σημάδεψε το δοκάρι τρεις φορές με τους Τοπάλι, Μιχαλάκη και Φραγγιά, ενώ είχε και ένα χαμένο πέναλτι με τον νεαρό Βόικο, ο οποίος τελικά βρήκε δίχτυα από την άσπρη βούλα, καθώς ήταν αυτός που εκτέλεσε και το δεύτερο πέναλτι που κέρδισε στο ματς η ομάδα των Λουτρών.

Από κει και πέρα ο Διαγόρας δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Ατρόμητο Ανεμότιας με 4-0, περνώντας δίκαια στην επόμενη φάση. Οι νικητές σημείωσαν δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ, τους Ντέντια, Μπουρού, Τριλιανό και Χρυσάφη. Ο Διαγόρας είχε και ένα δοκάρι με τον Χρήστο Μουτζούρη. Ακόμη το εισιτήριο για την επόμενη φάση του κυπέλλου τσέκαρε και η Φίλια, που νίκησε 3-2 τον Αρίωνα Μήθυμνας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 με τα γκολ των Νικόλοφ και Βαμβουκλή για να έρθει στη συνέχεια ο Κυριάκου να μειώσει σε 2-1 για τον Αρίωνα. Ο Γρούβας έδωσε ξανά αέρα δύο τερμάτων στην Φίλια, με τον Άγγελο Δελημήτρου να βάζει τον επίλογο στο ματς για το τελικό 3-2.

Στην επόμενη φάση του κυπέλλου προκρίθηκε όμως και ο Οδυσσέας Ελύτης, που επιβλήθηκε 3-1 της Προοδευτικής, σε ένα παιχνίδι που εκτός από τα τέσσερα γκολ περιελάμβανε αρκετές ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες. Με το που έγινε η σέντρα στον αγώνα ο Κουμέλλης της Προοδευτικής σούταρε από καλή θέση, με την μπάλα να καταλήγει λίγο έξω από το δοκάρι του Πουρή. Στο 8ο λεπτό ήταν σειρά του Οδυσσέα Ελύτη να απειλήσει για πρώτη φορά στην αναμέτρηση, με τον Νομίδη από κοντά να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στην επόμενη καλή στιγμή που δημιούργησαν οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ στο 27’ όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Νομίδη η μπάλα έφθασε στον Τσομπανέλλη, ο οποίος με σουτ μέσα από την περιοχή κατάφερε να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του, που έξι λεπτά αργότερα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 2-0, με σκόρερ αυτή την φορά τον Λεωνίδα Καλουτζή, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο λάθος της άμυνας της Προοδευτικής. Στη συνέχεια η ομάδα της Σκάλας Καλλονής, η οποία ήταν με την πλάτη στον τοίχο, λίγο έλειψε να μειώσει σε 2-1 με το σουτ του Καραγιάννη να απομακρύνει με το κεφάλι πάνω στη γραμμή ο Μαμουλέλης.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με το σκορ στο 2-0 υπέρ του Οδυσσέα Ελύτη η Προοδευτική έγινε ακόμα πιο επιθετική, με στόχο να μειώσει και να ξαναμπεί στην διεκδίκηση της πρόκρισης, και στο 57΄ κέρδισε, όταν μετά από σουτ του Καραγιάννη η μπάλα βρήκε στο χέρι του Κουλουμαργέτου. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Καραγιάννης, με την μπάλα να βρίσκει στο κάθετο δοκάρι, όμως στην επαναφορά ο Σούβλατζης κατάφερε να την στείλει στα δίχτυα για το 2-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Ο Οδυσσέας Ελύτης δεν πτοήθηκε από το γκολ που δέχθηκε και στο 83ο λεπτό κλείδωσε τη νίκη-πρόκριση, με τον Τσομπανέλλη να τροφοδοτεί τον Χιώτη, ο οποίος τελείωσε επιτυχώς την φάση, γράφοντας το τελικό 3-1.

Επίσης στο κύπελλο Λήμνου ο Ηρακλής προκρίθηκε στην επόμενη φάση μετά το 9-1 επί του Φιλοκτήτη, ενώ την πρόκριση εξασφάλισε και ο Κάσπακας, που επικράτησε 3-1 της ΑΕ Λήμνου.