Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Κυπελλούχος στα πέναλτι ο Αετός!

Κυπελλούχος Λέσβου για 8η φορά στην ιστορία του αναδείχθηκε ο Αετός, που νίκησε τον Αιολικό στην διαδικασία των πέναλτι με 4-2 σε έναν δραματικό τελικό. Η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, όπως και η παράταση ολοκληρώθηκε ισόπαλη χωρίς τέρματα, με τους δύο μονομάχους να οδηγούνται στην ρώσικη ρουλέτα, εκεί όπου η ομάδα των Λουτρών ήταν πιο εύστοχη, κατακτώντας το κύπελλο το οποίο πανηγυρίστηκε έξαλλα από παίκτες, τεχνικό τιμ, διοίκηση και κόσμο. Κομβική στιγμή στο παιχνίδι θεωρείται το χαμένο πέναλτι του Αποστολόπουλου στο 76΄ από πλευράς Αιολικού με τον Κουμπά να το αποκρούει, όπως το ίδιο έκανε και στην επαναφορά της μπάλας από τον ίδιο παίκτη.

Τον τελικό ο οποίος διεξήχθη στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης παρακολούθησε πλήθος κόσμου, που βρέθηκε στις εξέδρες, ενώ η ΕΠΣ Λέσβου ως διοργανώτρια ετοίμασε αρκετές εκπλήξεις με μερικές βραβεύσεις στο ημίχρονο, όπως αυτές των Σταύρου Ψαρρόπουλου, Τάκη Κόκκινου, Βασίλη Μαρμαλέκα, ενώ οι Γιατροί Χωρίς Σύνορα σε συνεργασία με την υγειονομική επιτροπή της ΕΠΣΛ δώρισαν σε έξι σωματεία, φορεία για τα γήπεδά τους

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι δύο άμυνες κυριάρχησαν στον τελικό στην προσπάθεια να διαφυλάξουν το μηδέν. Η πρώτη καλή στιγμή, ανήκε στον Αετό με το οριζόντιο δοκάρι του Μιχαλάκη στο 10ο λεπτό. Η απάντηση από πλευράς Αιολικού ήρθε στο 31΄ όπου το σουτ φάουλ του Κουρούπη ανάγκασε τον Κουμπά να εκτιναχθεί και να αποκρούσει. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του τελικού έπεσε αισθητά, χωρίς να σημειώνονται φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Μέχρι το 76΄ λεπτό, στο οποίο ο Αιολικός κέρδισε πέναλτι, όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Κουρούπη η μπάλα βρήκε στο χέρι του Τσομπανέλλη, με τον διαιτητή Κουκούλα να υποδεικνύει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο επανεμφανιζόμενος στην ενδεκάδα μετά από καιρό, Αποστολόπουλος, ο οποίος ωστόσο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κουμπά που απέκρουσε στην δεξιά του γωνία, ενώ στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης δεν νίκησε ούτε αυτή την φορά τον κίπερ του Αετού.

Στα εναπομείναντα λεπτά της κανονικής διάρκειας δεν άλλαξε κάτι και έτσι ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί οι δύο ομάδες κατάκοπες από την υπερπροσπάθεια στα 90 λεπτά δεν είχαν το καθαρό μυαλό για να δημιουργήσουν φάσεις. Ένα λεπτό πριν από το φινάλε και της παράτασης μετά από λάθος γύρισμα με το κεφάλι του Παπιομίτογλου, ο Συνοδινός ο οποίος είχε πάρει την θέση του τραυματία Βρονταρά στο 86΄, ανέτρεψε τον Χρυσάφη, με αποτέλεσμα να αποβληθεί ως τελευταίος και έτσι ξαφνικά η ομάδα της Μυτιλήνης έμεινε χωρίς τερματοφύλακα, με τον ποδοσφαιριστή Νικολάου να εκτελεί χρέη γκολκίπερ για το σύνολο του Θοδωρή Γιακαλή.

Μάλιστα σε αυτή την φάση οι του Αετού διαμαρτύρονται ότι το μαρκάρισμα στον Χρυσάφη έγινε εντός περιοχής με τον Κουκούλα πάντως να δίνει φάουλ και τον Πετρουζέλλη να στέλνει την μπάλα άουτ. Ο τελικός οδηγήθηκε στα πέναλτι όπου ο Αετός ευστόχησε και στα τέσσερα που εκτέλεσε, ενώ από πλευράς Αιολικού αστόχησαν οι Πάτας και Μουζακίτης, με αποτέλεσμα το τρόπαιο να καταλήξει στην ομάδα των Λουτρών που παρότι αγωνίζεται σε πιο χαμηλή κατηγορία από τον Αιολικό, εντούτοις απέδειξε πως φέτος μπορεί να κάνει τα πάντα, έχοντας φτιάξει μία ομάδα με την αφρόκρεμα του λεσβιακού ποδοσφαίρου.

Μία επιτυχία που ήρθε δίκαια για το συγκρότημα του Θεαγένη Διονυσάτου για όλη την προσπάθεια που έχει κάνει τα τελευταία χρόνια με τον Νίκο Σπανό στον προεδρικό θώκο. Άλλωστε έπεται και συνέχεια με το διπλό μπαράζ με τον πρωταθλητή Λήμνου, που εφόσον το ξεπεράσει με επιτυχία, τότε θα μπορέσει να διεκδικήσει και την άνοδο στην Γ΄ Εθνική μέσω των αγώνων μπαράζ. Από την άλλη σίγουρα ο Αιολικός πληγώθηκε από την μη κατάκτηση του κυπέλλου, έχοντας ένα ματς μπροστά του με τον Εθνικό για να ολοκληρώσει την φετινή χρονιά στην Γ΄ Εθνική.