Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

ΛΗΜΝΟΣ: Ανατροπή δεδομένων και πρωταθλητής ο Κεραυνός!

Τα πάνω-κάτω ήρθαν στην Λήμνο με την τελευταία αγωνιστική να επιφυλάσσει μία μεγάλη έκπληξη.

Εκεί που οι περισσότεροι πίστευαν πως ο Ηρακλής θα κατακτούσε το πρωτάθλημα, εν τέλει η κούπα κατέληξε στον Κεραυνό. Πώς έγινε αυτό, η ομάδα της Ατσικής ήθελε μόνο τη νίκη απέναντι στους Αργοναύτες για να ανακηρυχθεί εκείνη πρωταθλήτρια, ωστόσο σκόνταψε, μένοντας στο ισόπαλο 1-1, ενώ από την άλλη ο Κεραυνός έκανε το χρέος του επικρατώντας 7-1 της Ηφαιστίας.

Όλα αυτά είχαν ως συνέπεια οι δύο ομάδες να ισοβαθμήσουν στον βαθμολογικό πίνακα με τον Κεραυνό να παίρνει τον τίτλο, λόγω του ότι είχε καλύτερη διαφορά τερμάτων από τον Ηρακλή που αποδείχθηκε ιδανικός αυτόχειρας, αφού κρατούσε την τύχη στα χέρια του. Έτσι ολοκληρώθηκε ένα από τα πιο συναρπαστικά πρωταθλήματα των τελευταίων ετών στην Λήμνο με τον Κεραυνό να πανηγυρίζει ένα ακόμη πρωτάθλημα στην ιστορία του.

Η ομάδα από τον Άγιο Δημήτριο νίκησε εύκολα την Ηφαιστία με 7-1, ένα σκορ το οποίο βοήθησε αρκετά στην συνολική διαφορά τερμάτων με τον Ηρακλή για να καταλάβουμε πως ο τίτλος κρίθηκε κυριολεκτικά στην λεπτομέρεια. Ο Κεραυνός καθάρισε την υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο, όταν προηγήθηκε 4-0 με τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος Τζώη να σκοράρει δύο φορές, ενώ από ένα τέρμα σημείωσαν και οι Ευαγγελιδάκης, Τσιαρής. Η ομάδα του Σούλη Μπακίτα συνέχισε να βρίσκει γκολ και στο δεύτερο μέρος με τον Τσιάρη να πετυχαίνει ακόμη δύο τέρματα, φθάνοντας σε προσωπικό χατ-τρικ και τον Κλάψο να βάζει επίσης το όνομά του στον πίνακα με τους σκόρερ. Η Ηφαιστία ενδιάμεσα είχε μειώσει σε 6-1 με τον Δημητρίου, αλλά αυτό ήταν το λιγότερο που απασχολούσε τον Κεραυνό, που περίμενε με αγωνία το αποτέλεσμα του Ηρακλή.

Η ομάδα της Ατσικής με την σειρά της εφόσον νικούσε τους Αργοναύτες θα κατακτούσε το πρωτάθλημα, ξεκινώντας την αναμέτρηση με τον καλύτερο τρόπο, παίρνοντας το προβάδισμα με το γκολ του Τσαλίκη. Ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής χαλάρωσε αδικαιολόγητα και το πλήρωσε με την ισοφάριση από τον Γουρνιά, μία ισοπαλία η οποία χαρακτηρίζεται καταστροφική καθώς στέρησε από τον Ηρακλή το πρωτάθλημα.

Να σημειωθεί πως μετά από την πληροφόρηση του αποτελέσματος στην Ατσική, στον Άγιο Δημήτριο στήθηκε πανηγύρι με όλο το χωριό να σηκώνεται στο πόδι για την κατάκτηση ενός συναρπαστικού πρωταθλήματος.

Για την ιστορία στα άλλα δύο παιχνίδια της αγωνιστικής ο Άρης ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα με νίκη, 7-0 την ΑΕ Λήμνου, ενώ τρίποντο γοήτρου πήρε ο Κάσπακας που μέχρι πριν μερικές αγωνιστικές διεκδικούσε και εκείνος τον τίτλο, 5-2 τον Φιλοκτήτη.

Τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής (τελευταία)

8. ΑΕ Λήμνου  4  10-104

Αφού πλέον υπήρξε πρωταθλητής και στην Λήμνο, ενώ και στην Λέσβο ο Αετός εδώ και καιρό έχει κατακτήσει το πρωτάθλημα,  η ΕΠΣΛ προέβη στον ορισμό του διπλού αγώνα για το πρωτάθλημα στο νομό. Το πρώτο ματς θα γίνει την Τετάρτη 13 Απριλίου στο γήπεδο της Μύρινας, στις 17:00, με γηπεδούχο τον Κεραυνό, ενώ η ρεβάνς θα διεξαχθεί τέσσερις μέρες αργότερα, δηλαδή στις 17 Απριλίου στα Λουτρά, με οικοδεσπότη τον Αετό και την ίδια ώρα.