Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

ΛΗΜΝΟΣ: Δεν δυσκολεύτηκαν τα φαβορί

Χωρίς κάποια ιδιαίτερη έκπληξη ολοκληρώθηκε η 8η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Λήμνου.

Ο Κεραυνός που προς το παρόν οδηγεί την κούρσα, πήρε άνετο τρίποντο επί του Άρη με 6-1. Η ομάδα από τον Άγιο Δημήτριο επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της στο γήπεδο και δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τους τρεις βαθμούς. Πάντως ο Άρης κατάφερε να ανοίξει πρώτος το σκορ με τον Ρουμελιώτη, όμως η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στον Κεραυνό, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μαρουκάκη που πέτυχε χατ-τρικ. Τα άλλα τέρματα των νικητών σημείωσαν οι Τσιαρής, Ηλιάδης και Ποντίκας.

Εύκολο έργο είχε και ο Κάσπακας που επιβλήθηκε 4-0 της Ηφαιστίας. Η νικήτρια ομάδα εξακολουθεί να βρίσκεται στην δεύτερη θέση και εφόσον νικήσει την Τετάρτη τον Ηρακλή, στην Ατσική, στο εξ αναβολής παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής, τότε θα επιστρέψει στην κορυφή. Στο ματς με την Ηφαιστία ο Κάσπακας πέτυχε δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο με σκόρερ τους Σπανό (δύο φορές), Καπερώνη και Πλαφά.

Από κει και πέρα ο Ηρακλής συνεχίζει τα θετικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα μετά το 4-1 κόντρα στον Φιλοκτήτη. Το συγκρότημα από την Ατσική έπαιξε καλό ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, κατακτώντας τους βαθμούς της νίκης. Ο Ταμβάκης έκανε το 1-0, ο Μανουσάκης με πέναλτι το 2-0, ενώ στην επανάληψη ο Ταμβάκης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Ο Φιλοκτήτης μείωσε σε 3-1 με τον Τσιοβάκη, για να έρθει ο Ανδρειώτης να διαμορφώσει το τελικό 4-1.

Τέλος, δίκαιη νίκη πήραν οι Αργοναύτες που επικράτησαν 5-1 της ΑΕ Λήμνου σε ένα ματς που είχε αρκετή ένταση προς το τέλος του, λόγω της μη τήρησης του fair play από τον Μπαλτατζή των Αργοναυτών, την ώρα που άπαντες είχαν σταματήσει να παίζουν. Πάντως οι γηπεδούχοι πήραν εύκολα το τρίποντο με τα γκολ των Μπαλτατζή (βρήκε δίχτυα τρεις φορές), Θωμαΐδη και Γεωργίου. Το ένα και μοναδικό τέρμα της ΑΕ ΛΗΜΝΟΥ πέτυχε ο Μαρσέλης.