ΛΗΜΝΟΣ: Και τώρα οι δυο τους…

Spread the love

Ηρακλής και Κεραυνός διπλασίασαν τις νίκες τους στο πρωτάθλημα Λήμνου και πλέον ετοιμάζονται για το πρώτο από τα τρία μεταξύ τους ντέρμπι που φέτος θα διεξαχθεί μόλις την 3η αγωνιστική με στόχο ο ένας να σπάσει το αήττητο του άλλου, εφόσον δεν υπάρξει ισόπαλο αποτέλεσμα.

Στα της 2ης αγωνιστικής ο Ηρακλής αν και βρέθηκε να χάνει 1-0 από τον Κάσπακα με το γκολ του Κανταρά στο 13΄, στη συνέχεια βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, φθάνοντας τελικά σε μια άνετη νίκη με σκορ 4-1. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού η ομάδα της Ατσικής έφερε το ματς στα ίσια με τον Γκαλιούρη, ενώ ολοκλήρωσε την ανατροπή δυο λεπτά αργότερα με το τέρμα του Τετράτζε. Ο Ηρακλής μπήκε φουριόζος στο δεύτερο μέρος με τον Φώτη Κρίκη να κάνει στο 47΄ το 3-1 και τον Κουκουλίθρα ένα λεπτό αργότερα να διαμορφώνει το τελικό 4-1.

Ο επίσης πρωτοπόρος Κεραυνός νίκησε εκτός έδρας τον Άρη Μούδρου με 3-0, κάνοντας το δυο στα δυο στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Αγίου Δημητρίου προηγήθηκε στο 16΄ με τον Τζανετάκο, με τον ίδιο ποδοσφαιριστή να κάνει δυο τα τέρματα τα δικά του, αλλά και του Κεραυνού στο 66ο λεπτό. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 72΄ ο Μανουσάκης

Στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με Κεραυνό και Ηρακλή βρίσκεται και η Ηφαιστία, η οποία πήρε τη ματσάρα με την ΑΕ Λήμνος, 4-3 το τελικό σκορ. Η ομάδα του Κοντοπουλίου προηγήθηκε 2-0 με τον Μαυρουδή να είναι ο σκόρερ και των δυο τερμάτων στο 11΄ και στο 24΄. Στο 36΄ η ΑΕ Λήμνος μείωσε σε 2-1 με τον Μαρκέσι, ωστόσο η Ηφαιστία απέκτησε ξανά διαφορά δυο τερμάτων, κάνοντας στο 44΄ το 3-1 με τον Τσομπανέλη

Στην επανάληψη η ΑΕ Λήμνος μπήκε ξανά στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 3-2 με τον Μαρκέσι στο 58ο λεπτό. Στο 67΄ ο Μαυρουδής έκανε το 4-2 για την Ηφαιστία, πετυχαίνοντας προσωπικό χατ-τρικ. Το μόνο που κατάφερε η ΑΕ Λήμνος ήταν να μειώσει ξανά σε 4-3 με τον Λαντούρη στο 77ο λεπτό.

Τέλος, την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πήραν οι Αργοναύτες που επικράτησαν εύκολα 4-0 του ουραγού Φιλοκτήτη. Η φιλοξενούμενη ομάδα έκανε όλη τη δουλειά στο δεύτερο μέρος, όταν σημείωσε και τα τέσσερα γκολ με Δανάμπαση (δυο), Παπαθανασίου και Θωμαΐδη.