Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024

ΛΗΜΝΟΣ: Κατέκτησε και το κύπελλο ο Ηρακλής Ατσικής!

Μετά το πρωτάθλημα ο Ηρακλής Ατσικής κατέκτησε και το κύπελλο Λήμνου, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο τη χρονιά σε τοπικό επίπεδο.

Στον δεύτερο τελικό με τον Κάσπακα, ο οποίος διεξήχθη το Σάββατο 6 Απριλίου, στο γήπεδο Μύρινας, ο Ηρακλής απέσπασε ισοπαλία 1-1 και σε συνδυασμό με το 2-1 του πρώτου τελικού, που είχε γίνει στην Ατσική, κατέκτησε το κύπελλο και πλέον θα περιμένει τον κυπελλούχο Λέσβου, Αιγέα Πλωμαρίου, στον τελικό για το κύπελλο στο Νομό, που φέτος θα διεξαχθεί στη Λήμνο και συγκεκριμένα στο γήπεδο Μύρινας, σε ημερομηνία που θα ορίσει η ΕΠΣ Λέσβου. Οι δυο αυτές ομάδες θα κοντραριστούν μεταξύ τους συνολικά τρεις φορές, αφού θα προηγηθούν τα δυο παιχνίδια για το πρωτάθλημα στο Νομό και την εκπροσώπηση στα μπαράζ ανόδου για τη Γ΄ Εθνική, με την πρώτη αναμέτρηση να είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο 13 Απριλίου στην Ατσική και την ρεβάνς να διεξάγεται την Παρασκευή 19 Απριλίου στο Πλωμάρι.

Στα του τελικού στη Λήμνο, που έγινε παρουσία πολλών θεατών, ο Κάσπακας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, ψάχνοντας το γκολ που θα έφερνε το ζευγάρι σε απόλυτη ισορροπία. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 23ο λεπτό με σκόρερ τον Ορέστη Κανταρά. Το 1-0 υπέρ του Κάσπακα διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, που είχε αρκετές ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας.

Με τη συμπλήρωση 58 λεπτών σε αυτόν τον αμφίρροπο δεύτερο τελικό ο Ηρακλής Ατσικής μετουσίωσε σε γκολ την εδαφική του υπεροχή με σουτ του Μουρατίδη από πλάγια θέση, παίρνοντας ξανά προβάδισμα για τον τίτλο. Μάλιστα στο 62΄ ο Ηρακλής Ατσικής θα μπορούσε να σφραγίσει την κούπα, έχοντας δοκάρι σε σουτ του Πέτρου. Στη συνέχεια το παιχνίδι πήγε περισσότερο στη δύναμη, κάτι που βόλευε τον Ηρακλή και όχι τον Κάσπακα, ο οποίος ήθελε γκολ για να στείλει τον τελικό στην παράταση. Στο 89΄ ο Ηρακλής Ατσικής έμεινε με δέκα παίκτες στον αγωνιστικό χώρο λόγω αποβολής του Κουκουλίθρα με απευθείας κόκκινη κάρτα, ενώ στην λήξη του αγώνα την κόκκινη κάρτα αντίκρισε και ο τερματοφύλακας του Κάσπακα, Μπαξεβάνης.

Με συνολικό σκορ 3-2 ο Ηρακλής Ατσικής στέφθηκε κυπελλούχος Λήμνου απέναντι στην αξιόμαχη ομάδα του Κάσπακα, που είχε καλή αγωνιστική παρουσία και στα δυο παιχνίδια, διεκδικώντας με αξιώσεις την κούπα.

Μετά το τέλος του δεύτερου τελικού ακολούθησαν απονομές από τον Δήμο Λήμνου στον Κάσπακα από τον Αντιδήμαρχο Βασίλη Αρχοντίδη και στον κυπελλούχο Ηρακλή από τη Δήμαρχο Λήμνου Ελεονώρα Γεώργα