Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024

ΛΗΜΝΟΣ: Παραμένει αμείωτο το ενδιαφέρον για τον τίτλο

Χωρίς εκπλήξεις κύλησε η 15η αγωνιστική στο πρωτάθλημα Λήμνου, πρώτη στον τρίτο γύρο.

Ο πρωτοπόρος Κεραυνός δεν συνάντησε καμία δυσκολία απέναντι στην ΑΕ Λήμνου την οποία νίκησε με το ευρύ 5-0. Η ομάδα από τον Άγιο Δημήτριο επιβεβαίωσε και στο γήπεδο τον τίτλο του φαβορί που είχε εξ αρχής, κάνοντας μία καλή πρόβα για τα παιχνίδια που έρχονται και θα κρίνουν σε σημαντικό βαθμό τον πρωταθλητή. Ο Κεραυνός προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο 3-0 με τα γκολ από τους Τζώη, Κλάψο και Καβαλέκα. Στην επανάληψη ακολούθησαν ακόμα δύο τέρματα, ένα από τον Μηλιά και ένα από τον Τζώη, που με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έβαλε τον επίλογο στην αναμέτρηση.

Στο κυνήγι του Κεραυνού εξακολουθεί να βρίσκεται ο Κάσπακας, που παρά τις πολλές απουσίες, επικράτησε 3-0 της Ηφαιστίας και βρίσκεται στο -2 από την κορυφή, ενώ προετοιμάζεται και για τον τελικό του κυπέλλου με τον Ηρακλή, που θα γίνει το ερχόμενο Σάββατο. Στο παιχνίδι με την Ηφαιστία ο Κάσπακας δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για γκολ, με τον Τρανούλη σε μία από αυτές να σκοράρει για το 1-0. Λίγο αργότερα οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα, με σκόρερ αυτή την φορά τον Στέλιο Πλάφα, ο οποίος έβαλε βάσεις νίκης για την ομάδα του. Στο δεύτερο μέρος η Ηφαιστία έψαξε το γκολ που θα την ξαναέβαζε στο παιχνίδι, όμως η ομάδα που βρήκε τα δίχτυα ήταν τελικά ο Κάσπακας, όπου ο Βέης με κεφαλιά έκανε το τελικό 3-0.

Κοντά στην κορυφή βρίσκεται και ο Ηρακλής που ξεπέρασε το εμπόδιο του Άρη με 4-0, στρέφοντας και εκείνος το βλέμμα του στον τελικό του κυπέλλου με τον Κάσπακα. Η ομάδα της Ατσικής καθάρισε το παιχνίδι στο πρώτο μέρος, πετυχαίνοντας όλα τα γκολ με δράστες τους Κουδουνά και Τσαλίκη οι οποίοι πέτυχαν από δύο γκολ. Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά, όμως όλα είχαν ήδη κριθεί με τους προπονητές να προχωρούν σε αρκετές αλλαγές.

Τέλος, οι Αργοναύτες εδραιώθηκαν για τα καλά στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας μετά το εμφατικό 5-0 επί του Φιλοκτήτη, που ήταν ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο ημίχρονο, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Κατακουζηνού. Στην επανάληψη οι Αργοναύτες έδειξαν τα δόντια τους, φθάνοντας στην επίτευξη τεσσάρων τερμάτων που έκαναν ακόμα πιο εύκολο το έργο τους. Ο Κατακουζηνός με δύο ακόμα τέρματα έφθασε σε προσωπικό χατ-τρικ, ενώ σκόρερ αναδείχθηκαν και οι Βλασταράς, Καυκάρας.