Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

ΛΗΜΝΟΣ: ‘’Πάτησε’’ κορυφή ο Κάσπακας!

Μετά τον Ηρακλή και ο Κεραυνός έπεσε θύμα έκπληξης από τον εκπληκτικό φέτος Κάσπακα, που επικράτησε με 3-1 της ομάδας από τον Άγιο Δημήτριο και απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής με 13 βαθμούς. Κάπως έτσι η μάχη της πρώτης θέσης φουντώνει για τα καλά.

Κάσπακας και Κεραυνός μπήκαν στο γήπεδο με στόχο να διεκδικήσουν τη νίκη. Ο Κάσπακας έδειξε καλύτερο πρόσωπο από τον αντίπαλο, παίρνοντας τη νίκη με 3-1 με την ομάδα του Αγίου Δημητρίου από την άλλη να έχει παράπονα από τη διαιτησία. Πάντως ο Κεραυνός ήταν αυτός που κατάφερε να ανοίξει το σκορ με κεφαλιά του Ευαγγελιδάκη. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα, φέρνοντας το ματς στα ίσια με τον Μπαλατσιό, με το 1-1 να διατηρείται μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Κεραυνός έμεινε με δέκα παίκτες καθώς αποβλήθηκε ο Μαυροειδής, κάτι που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο Κάσπακας και με δύο γκολ από τους Γεωργαντή και Βέη πήρε μία σημαντική νίκη, που τον έφερε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στα άλλα παιχνίδια της 4ης αγωνιστικής ο Ηρακλής ήταν εντυπωσιακός κόντρα στην ΑΕ Λήμνου, την οποία φιλοδώρησε με οκτώ γκολ. Η ομάδα της Ατσικής επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της από τον αντίπαλο και πήρε το τρίποντο με μεγάλο σκορ. Ταμβάκης και Κουδουνάς σημείωσαν από δύο γκολ, ενώ σκόραραν ακόμη οι Μελισσός, Μαυρίδογλου, Ζαγούδης και Βάσκο.

Πιο δύσκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 2-0, νίκησαν οι Αργοναύτες την Ηφαιστία που ήταν πιο ανταγωνιστική σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, αλλά και πάλι δεν μπόρεσε να πάρει θετικό αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Γεωργίου, ενώ το δεύτερο γκολ σημείωσε ο Μπακλατζής. Από την άλλη η ομάδα του Κοντοπουλίου είχε ευκαιρίες, ωστόσο δεν τις μετουσίωσε σε γκολ.

Τέλος, στο πιο αμφίρροπο παιχνίδι της αγωνιστικής ο Φιλοκτήτης έκαμψε την αντίσταση του Άρη Μούδρου που προσπάθησε να πάρει βαθμό ή βαθμούς, δίχως να τα καταφέρει. Ο Φιλοκτήτης έκανε το 1-0 με τον Πολίτα, ενώ διπλασίασε στην επανάληψη με αυτογκόλ του Χατζηελενούδα. Το μόνο που κατάφερε ο Άρης ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Βαρελτζή.