Τρίτη, 14 Μαΐου, 2024

ΛΗΜΝΟΣ: Πήρε την ματσάρα με τον Κεραυνό και έπιασε ξανά κορυφή ο Ηρακλής!

Ο Ηρακλής νίκησε για δεύτερη φορά φέτος τον Κεραυνό σε επίπεδο πρωταθλήματος, πιάνοντάς τον ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος Λήμνου.

Οι δυο αιώνιοι αντίπαλοι αναμετρήθηκαν στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής σε ένα παιχνίδι που έγινε σε ουδέτερη έδρα και συγκεκριμένα στο Κοντοπούλι. Φίλοι και των δυο ομάδων γέμισαν την κερκίδα του γηπέδου, δημιουργώντας μια εξαιρετική ατμόσφαιρα, η οποία θύμιζε περισσότερο αγώνα που κρίνει το πρωτάθλημα. Εξίσου ωραίο ήταν και το θέαμα εντός αγωνιστικού χώρου, αφού σημειώθηκαν συνολικά πέντε τέρματα στο τελικό 3-2 υπέρ του Ηρακλή, που ισοβαθμεί πλέον με τον Κεραυνό στην κορυφή, έχοντας το πλεονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία στο τέλος του πρωταθλήματος, καθώς μετράει δυο νίκες και μία ήττα απέναντι στην ομάδα του Αγίου Δημητρίου.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 1-0 υπέρ του Ηρακλή, που βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 31΄ με τον Κουκουλίθρα. Η ομάδα της Ατσικής απέκτησε σαφές προβάδισμα για τη νίκη, όταν προηγήθηκε 2-0 στο 57΄ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μουρατίδη. Ο Κεραυνός μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ με δυο γκολ διαφορά, ωστόσο σε καμία περίπτωση δεν παράτησε το παιχνίδι, μειώνοντας σε 2-1 στο 62΄, επίσης με εκτέλεση πέναλτι του Λουλάκη.

Στο 89ο λεπτό όμως ο Ηρακλής έδωσε την χαριστική βολή στον Κεραυνό με το γκολ του Πέτρου. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Αγίου Δημητρίου ήταν να μειώσει σε 3-2 με το τρίτο πέναλτι που υποδείχθηκε στο παιχνίδι από τον Λέσβιο διαιτητή, Παναγιώτη Λέκα και εκτελέστηκε εύστοχα από τον Λουλάκη, όμως δεν υπήρχε άλλος χρόνος για να μπορέσει η ομάδα του Αγίου Δημητρίου να σώσει κάτι από το παιχνίδι.

Στα άλλα παιχνίδια της 18ης αγωνιστικής ο Κάσπακας εδραιώθηκε για τα καλά στην τρίτη θέση της βαθμολογίας μετά τη νίκη του 1-0 τους Αργοναύτες. Γκολ και θέαμα πρόσφεραν στους φιλάθλους Άρης και Φιλοκτήτης στο τελικό 3-2 υπέρ της ομάδας του Μούδρου και, τέλος, ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι της ΑΕ Λήμνου με την Ηφαιστία.