Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

ΛΗΜΝΟΣ: Πήρε το ντέρμπι με τον Κάσπακα ο Ηρακλής

Στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής ο Ηρακλής νίκησε 2-0 τον Κάσπακα, πλησιάζοντάς τον στη δεύτερη θέση και στον ένα βαθμό, ενώ βρίσκεται και στο -3 από τον πρωτοπόρο Κεραυνό. Η ομάδα της Ατσικής ήταν καλύτερη στα σημεία, επιβεβαιώνοντας για ακόμα μία φορά ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση τον τελευταίο καιρό και σε αυτό έχουν βοηθήσει οι προσθήκες που έγιναν τον Γενάρη. Από την άλλη ο Κάσπακας δεν μπόρεσε να πάρει κάτι από το ντέρμπι, ωστόσο παραμένει στην δεύτερη θέση και σε κοντινή απόσταση από την κορυφή. Τα γκολ που έκριναν το ντέρμπι σημειώθηκαν από τους Δήμο Μανουσάκη στο πρώτο ημίχρονο και Γρηγόρη Τσαλίκη στην επανάληψη.

Από κει και πέρα ο Κεραυνός, που αυτή τη στιγμή απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής, χρειάστηκε την καλή εμφάνιση του δεύτερου ημιχρόνου για να επικρατήσει της Ηφαιστίας με 2-0. Η ομάδα του Κοντοπουλίου ήταν αρκετά ανταγωνιστική στο πρώτο μέρος, βάζοντας τα δύσκολα στον Κεραυνό που στην επανάληψη σοβαρεύτηκε, βρίσκοντας δίχτυα συνολικά τέσσερις φορές και θα μπει ως πρώτος στον τρίτο γύρο του πρωταθλήματος.

Στις νίκες επέστρεψαν οι Αργοναύτες, καθώς επικράτησαν εκτός έδρας του Φιλοκτήτη με 5-1. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, βγάζοντας παραπάνω ποιότητα στον αγωνιστικό χώρο, που ήταν ικανή να τους δώσει μία άνετη νίκη. Τέλος, τους τρεις βαθμούς κατέκτησε και ο Άρης κόντρα στην ΑΕ Λήμνου, με το ευρύ 7-1. Από το σκορ και μόνο καταλαβαίνει κανείς πως ο αγώνας δεν χωράει σε κριτική, καθώς ο Άρης ήταν καλύτερος σε όλο το παιχνίδι, φθάνοντας σε μία πολύ εύκολη επικράτηση.