Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

ΛΗΜΝΟΣ: Πήρε το ντέρμπι ο Ηρακλής και πάτησε κορυφή!

Τα πάνω-κάτω ήρθαν στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος Λήμνου δύο αγωνιστικές πριν από το φινάλε.

Στο μεγάλο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής ο Ηρακλής νίκησε με 2-1 τον Κεραυνό, με αποτέλεσμα να τον προσπεράσει στην βαθμολογία κατά δύο βαθμούς, πιάνοντας κορυφή με 47 βαθμούς και παίρνοντας ξεκάθαρο πλεονέκτημα για τον τίτλο. Σε ένα μέτριο από πλευράς θεάματος παιχνίδι με κύριο χαρακτηριστικό το τσουχτερό κρύο στο γήπεδο της Ατσικής, ο Ηρακλής κατάφερε να ανοίξει το σκορ στην πρώτη του καλή στιγμή στο ματς με την κεφαλιά του Δήμου Μανουσάκη. Το 1-0 ήταν σκορ ημιχρόνου και στην επανάληψη η ομάδα της Ατσικής έφθασε στην επίτευξη και δεύτερου τέρματος, αυτή τη φορά από το σημείο του πέναλτι (υπέπεσε σε χέρι ο Τσαλίκης) με εκτελεστή τον Μανουσάκη, ο οποίος σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ντέρμπι.

Ο Κεραυνός που βρέθηκε να χάνει με 2-0, προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 2-1 με τον Λουλάκη, ενώ στην συνέχεια έψαξε και την ισοφάριση χωρίς πάντως να τα καταφέρει, αφού έπεσε σε έναν εξαιρετικό τερματοφύλακα του Ηρακλή, τον Ράπτη, ο οποίος με τις επεμβάσεις του κράτησε την νίκη για την ομάδα της Ατσικής που έχει πια τον πρώτο λόγο για να κατακτήσει τον τίτλο και να ολοκληρώσει με τον καλύτερο τρόπο την χρονιά, μιας και έχει κατακτήσει και το κύπελλο.

Από κει και πέρα εκτός διεκδίκησης πρωταθλήματος βγήκε ουσιαστικά ο Κάσπακας μετά την εκτός έδρας ήττα με 3-2 από τους Αργοναύτες, αφού ακόμα και αν κάνει το δύο στα δύο στις τελευταίες αγωνιστικές, αυτό από μόνο του δεν αρκεί. Επίσης στον Φιλοκτήτη κατέληξε το παιχνίδι με την ΑΕ Λήμνου καθώς νίκησε με 2-0, ενώ τέλος ισόπαλο 2-2 ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση του Άρη με την Ηφαιστία.