Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

ΛΗΜΝΟΣ: Πήρε το ντέρμπι ο Κεραυνός!

Η νίκη του Κεραυνού απέναντι στον Ηρακλή ξεχώρισε στα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Λήμνου.

Στο παραδοσιακό ντέρμπι του νησιού Ηρακλής και Κεραυνός βρέθηκαν αντιμέτωποι στην Ατσική όπου η ομάδα από τον Άγιο Δημήτριο κατάφερε να πάρει μια σημαντική νίκη με 2-0. Ο Κεραυνός ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και με ένα γκολ, σε κάθε ημίχρονο, από τους Μαρουκάκη και Πατρώνια (το δεύτερο με πέναλτι) έφθασε σε μια σημαντική επικράτηση στην προσπάθεια που κάνει για να μπει στην τετράδα. Από την άλλη ο Ηρακλής δεν είχε καλή απόδοση και μοιραία ηττήθηκε, μπαίνοντας σε μπελάδες όσον αφορά τη θέση του στα play off.

Ο πρωτοπόρος Διαγόρας, αν και δύσκολα, εν τέλει πήρε τους τρεις βαθμούς απέναντι στον ανταγωνιστικό ΑΟ Μύρινας με 1-0. Το παιχνίδι ήταν κλειστό και φάνηκε από την αρχή πως θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες, η Μύρινα πάλεψε για κάτι καλό, αλλά ο Διαγόρας με χρυσό σκόρερ τον Ταμβάκη πήρε τη νίκη με 1-0.

Εκτός έδρας νίκη για την Ηφαιστία που ξεπέρασε σχεδόν εύκολα το εμπόδιο της ουραγού ΑΕ Λήμνου κερδίζοντας με 3-1. Η ομάδα από το Κοντοπούλι απέδειξε την ανωτερότητά της στον αγωνιστικό χώρο, παρότι βρέθηκε να χάνει με 1-0 στο πρώτο μέρος, αλλά στην επανάληψη σοβαρεύτηκε παίρνοντας ακόμα ένα τρίποντο στο φετινό πρωτάθλημα και παραμένει σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή. Από πλευράς Ηφαιστίας σκόραραν οι Τσολακούδης, Μανουσάκης και Χατζηρόδος. Το μοναδικό γκολ για την ΑΕΛ σημείωσε ο Λαγογιάννης.

Τρίποντο γοήτρου για τον Άγιο Γεώργιο, που επικράτησε 3-1 του Φιλοκτήτη. Η νικήτρια ομάδα έπαιξε καλό ποδόσφαιρο στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα και δεν άφησε πολλά περιθώρια στον Φιλοκτήτη να ελπίζει σε κάτι καλό. Για τον Άγιο Γεώργιο τα γκολ πέτυχαν οι Δανάμπασης (δύο) και Μαρκατσέλλης. Το τέρμα από τον Φιλοκτήτη έβαλε ο Αμπελώμος.

Τέλος, ισόπαλο 1-1 ολοκληρώθηκε το παιχνίδι του Άρη με το ΑΟ Θάνος. Οι δύο ομάδες που είναι χαμηλά στη βαθμολογία αγωνίστηκαν για το καλύτερο δυνατό και μοιράστηκαν από ένα βαθμό. Για την ομάδα του Μούδρου δίχτυα βρήκε ο Καρανδρέας, ενώ από πλευράς Θάνους σκόραρε ο Χατζηκωνσταντής.