Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

ΛΗΜΝΟΣ: Πρωταθλητής χειμώνα ο Κεραυνός, νίκησε 1-0 τον Ηρακλή στο μεγάλο ντέρμπι!

Έπεσε η αυλαία στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος Λήμνου με τον Κεραυνό να ανακηρύσσεται πρωταθλητής χειμώνα μετά την νίκη του με 1-0 στο ντέρμπι κορυφής με τον Ηρακλή Ατσικής, το οποίο, όπως εξαρχής αναμενόταν, είχε αμφίρροπη εξέλιξη μέχρι το τελευταίο του δευτερόλεπτο.

Οι δύο αυτές ομάδες έμελλε να συναντηθούν μεταξύ τους στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής του πρώτου γύρου, όντας αήττητες και μάλιστα με το απόλυτο των νικών. Ο γηπεδούχος Κεραυνός και αντίστοιχα ο φιλοξενούμενος Ηρακλής μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο του γηπέδου στον Άγιο Δημήτριο με μοναδικό στόχο τη νίκη, που όποια από τις δύο ομάδες κατακτούσε παράλληλα θα έπαιρνε και τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα, ενώ σε περίπτωση ισοπαλίας στην πρώτη θέση τυπικά θα βρισκόταν ο Κεραυνός λόγω καλύτερου συντελεστή τερμάτων.

Σε γενικές γραμμές έγινε ένα πολύ όμορφο ντέρμπι, αντάξιο της ιστορίας των δύο ομάδων, το οποίο παρακολούθησε αρκετός κόσμος, μιας και τα φώτα σε αυτή την 7η αγωνιστική ήταν στραμμένα αποκλειστικά στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι Κεραυνός και Ηρακλής δημιούργησαν αρκετές τελικές προσπάθειες μπροστά από τις δύο εστίες, ψάχνοντας εναγωνίως ένα γκολ από τα πρώτα κιόλας λεπτά της αναμέτρησης. Η ομάδα του Αγίου Δημητρίου φάνηκε να πατάει καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο και στο 41ο λεπτό ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με τον έμπειρο επιθετικό Ματθαίο Μαρουκάκη, ο οποίος πήρε την ασίστ από τον Χαματάι και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0, το οποίο διατηρήθηκε ως το φινάλε του ντέρμπι, παρότι στο δεύτερο ημίχρονο ο Ηρακλής πίεσε αρκετά για να φθάσει στην ισοφάριση, δίχως ωστόσο να τα καταφέρει, με τον Κεραυνό να παίρνει μια μεγάλη νίκη που τον εδραίωσε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Από κει και πέρα την ήττα του Ηρακλή στο ντέρμπι εκμεταλλεύτηκε ο Κάσπακας που νίκησε εύκολα 3-0 τον Άρη Μούδρου και μείωσε την απόσταση από την δεύτερη θέση και την ομάδα της Ατσικής στους τρεις βαθμούς. Τα γκολ στην εύκολη επικράτηση του Κάσπακα σημείωσαν οι Χατζηχαραλάμπους, Γουρνιάς και Μελισσός.

Σε άλλο παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής οι Αργοναύτες ήταν σαρωτικοί κόντρα στον Φιλοκτήτη τον οποίο νίκησαν με 1-6. Από το σκορ και μόνο καταλαβαίνει κανείς πως ο αγώνας δεν χωράει σε κριτική με τους Αργοναύτες να είναι ανώτεροι σε όλο το παιχνίδι. Δαναμπάσης (δύο), Αμπελώμος, Λαζαρίδης, Γιαννακίδης και Γιαννακούδης βρήκαν δίχτυα από πλευράς νικητών, ενώ από αυτογκόλ του Παυλάτου σημειώθηκε το μοναδικό τέρμα του Φιλοκτήτη στο ματς.

Τέλος, εύκολο έργο είχε και η Ηφαιστία που επικράτησε 0-5 της ουραγού ΑΕ Λήμνου, που ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στον πρώτο γύρο, χωρίς βαθμό. Για την Ηφαιστία βρήκε δίχτυα δύο φορές ο Δημητρίου και από μια οι Χατζηρόδος, Μπούμπουρας και Τσομπανέλλης.