Δευτέρα, 20 Μαΐου, 2024

ΛΗΜΝΟΣ: “Πάρτι” Ηρακλή επί των Αργοναυτών

Έπεσε η αυλαία του πρώτου γύρου στο πρωτάθλημα Λήμνου με τον Ηρακλή Ατσικής να ανακηρύσσεται πρωταθλητής χειμώνα.

Στο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής με αντίπαλο τους Αργοναύτες ο Ηρακλής επιβεβαίωσε την ανωτερότητα που έχει σαν ομάδα, νικώντας σχετικά εύκολα με 4-0, αφήνοντας τον αντίπαλό του έξι βαθμούς πίσω. Η ομάδα της Ατσικής πήρε τη νίκη χάρη σε γκολ που σημείωσαν οι Κουφιδάκης, Β. Κρίκης και Κουκουλίθρας στο πρώτο ημίχρονο και ο Ψυρούκης στην επανάληψη. Την επόμενη αγωνιστική, πρώτη του δεύτερου γύρου ο Ηρακλής θα φιλοξενήσει στην Ατσική τον αιώνιο αντίπαλό του στη Λήμνο, τον Κεραυνό, ο οποίος για την 9η αγωνιστική δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει 3-1 του Άρη Μούδρου, παραμένοντας στο κατόπι του Ηρακλή όσον αφορά τη μάχη του τίτλου. Η ομάδα του Αγίου Δημητρίου πέτυχε τρία τέρματα με τους Λουλάκη, Τζανετάκο και Αλέξη, ενώ ο Άρης το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 3-1 με τον Φίλγια.

Από κει και πέρα εύκολη νίκη σημείωσε ο Κάσπακας επί της Ηφαιστίας με σκορ 5-0. Χατ-τρικ σημείωσε ο Κανταράς, ένα γκολ ο Γουρνιάς και αυτογκόλ ο Σταματέρης. Τέλος, στο πιο αμφίρροπο παιχνίδι της αγωνιστικής η ΑΕ Λήμνου επικράτησε στις λεπτομέρειες 3-2 του ουραγού Φιλοκτήτη, που πάλεψε, αλλά ούτε τώρα μπόρεσε να πάρει τον πρώτο του βαθμό στο πρωτάθλημα. Ο Φιλοκτήτης αν και προηγήθηκε 2-0 με γκολ από τους Ντόντο και Καρανδρέα, εντούτοις η ΑΕΛ μπόρεσε να κάνει την μεγάλη ανατροπή με δυο γκολ του Νταλαμπίρα και ένα του Δομανόλδου.