Ματσάρες στο κύπελλο Λέσβου

Παιχνίδια για γερά νεύρα τα οποία κρίθηκαν στις λεπτομέρειες επεφύλασσε η χτεσινή προημιτελική φάση του κυπέλλου Λέσβου, με τα φαβορί ωστόσο να επικρατούν. Διαγόρας, Αιολικός, Μεσότοπος και Ατρόμητος είναι οι τέσσερις ομάδες που προκρίθηκαν στα ημιτελικά, με τους εκπροσώπους μας στην Γ’ Εθνική να διασταυρώνουν τα ξίφη τους, ενώ θέση στον τελικό διεκδικούν πλέον Μεσότοπος και Ατρόμητος.

Αναγέννηση – Διαγόρας 0-4

Εύκολα και χωρίς να φορτσάρει ο Διαγόρας πέρασε στα ημιτελικά έχοντας ένα ήσυχο απόγευμα στον Παπάδο απέναντι στην φιλότιμη Αναγέννηση. Ο Κατσάμπας άνοιξε το σκορ στα μισά του ημιχρόνου, ο Τσομπανέλλης έκανε το 0-2  στο ξεκίνημα της επανάληψης για να έρθει ο Τοπάλι να κάνει το 0-3 στο 70ό με τον Κατσάμπα να βάζει στο φινάλε το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 0-4.

Αετός – Αιολικός 0-3 παράταση (κ.α. 0-0)

Είδε και έπαθε ο Αιολικός για να φύγει με την πρόκριση από τα Λουτρά. Η ομάδα της Μυτιλήνης έπαιξε με αρκετές αλλαγές όπως και ο Αετός, αλλά δεν μπόρεσε να βρει στόχο πραγματοποιώντας κακή εμφάνιση. Ο Λάσπατζης στο ξεκίνημα της παράτασης έβαλε τα πράγματα στην θέση τους για να έρθουν άλλα δυο γκολ στο τέλος από τους Μπουρού και Λαμπράκη, ενώ ενδιάμεσα οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι πάνω στον Κούτσα. Την πρόκριση αμαύρωσε η ανόητη ενέργεια του Μουδούρογλου να αποβληθεί στο 118ο, κάτι που σημαίνει πως θα χάσει τουλάχιστον το ματς με τον Παναργειακό.

Πολιχνίτος – Μεσότοπος 3-5 πέναλτι (κ.α 1-1, παρ. 2-2)

Παιχνίδι από αυτά που γίνονται μια φορά στα δέκα χρόνια ως προς την εξέλιξή τους η οποία ήταν κάτι παραπάνω από δραματική. Ο Μεσότοπος μετά από ένα στείρο πρώτο μέρος πήρε το προβάδισμα στα μισά της επανάληψης με γκολ του Χατζησπύρου, αλλά στο 90’ ο Σταμογιώργος ισοφάρισε για τον Πολιχνίτο και έστειλε το ματς στην παράταση. Εκεί οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Π. Αλεξίου να ευστοχεί σε πέναλτι, ενώ λίγο αργότερα ο Αλαγιάννης αστόχησε σε δικό του πέναλτι για να φέρει το ματς στα ίσια. Τελικά οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο λεπτό της παράτασης κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Χατζησπύρου και έτσι οδηγηθήκαμε στην ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι. Εκεί οι παίκτες του Γιακαλή ήταν πιο ψύχραιμοι,  ευστόχησαν και στις πέντε εκτελέσεις, ο Πατράκης απέκρουσε το πέναλτι του Σταματίου και έτσι με σκορ 5-3 στην διαδικασία, ο Μεσότοπος πήρε πανηγυρικά την πρόκριση για τα ημιτελικά.

Απόλλων Δαφίων – Ατρόμητος 2-4

Μεγάλο παιχνίδι έγινε στην Καλλονή με τον Ατρόμητο να δυσκολεύεται απέναντι στον Απόλλωνα Δαφίων, ομάδα Β’ Τοπικής, αλλά να παίρνει τελικά την πρόκριση. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Κριτσωτάκη μόλις στο 2ο λεπτό, αλλά ο Νερατζής δέκα λεπτά αργότερα ισοφάρισε σε 1-1, σκορ με το οποίο τέλειωσε το ημίχρονο. Στο 65ο ο Ζαφειρίου έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Ανεμότιας, αλλά και πάλι ο Απόλλων με πέναλτι αυτή την φορά ισοφάρισε με τον Κουτλή στο 78ο. Ωστόσο ο Ατρόμητος ήταν αποφασισμένος να προκριθεί και με τον Σεφουλάι δυο λεπτά αργότερα έκανε το 2-3, για να διαμορφώσει το τελικό 2-4 ο Χατζηδιαμαντής στο φινάλε.