Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Μεγάλες νίκες για Ατρόμητο και Ανδρονικά

Μεγάλες νίκες σημείωσαν χτες το απόγευμα Ατρόμητος και Ανδρονικάς στην 2η αγωνιστική της Α’ Τοπικής, επικρατώντας του Ολύμπου και του Διαγόρα αντίστοιχα. Ισόπαλο τελείωσε το ντέρμπι του Αρίωνα με τον Αετό στην Καλλονή, ενώ Αιγέας και Οδυσσέας Ελύτης, αν και δυσκολεύτηκαν, πήραν τελικά το τρίποντο απέναντι σε Παλλεσβιακό και Αλκιβιάδη.

Μοναδική ομάδα που έχει κάνει το 2χ2 μέχρι στιγμής η Αναγέννηση Γέρας, η οποία πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Προοδευτικής. Στην Μόρια ο Ατρόμητος αν και έπαιζε με 10 παίκτες από το 47ο και με 9 από το 70ό, κατάφερε να κερδίσει τον κακό Όλυμπο και να δείξει πως μπορεί να είναι ομάδα που θα πρωταγωνιστήσει. Στα Παράκοιλα ο Ανδρονικάς μετά το κύπελλο έριξε άλλη μια «σφαλιάρα» στον Διαγόρα, κερδίζοντάς τον με 3-1, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να προσαρμοστούν στο χωμάτινο γήπεδο.

Στην Καλλονή ο Αετός προηγήθηκε, έχασε πέναλτι, αλλά ισοφαρίστηκε στην επανάληψη από τον Αρίωνα, ενώ στην Αγ. Παρασκευή η Αναγέννηση πέτυχε την δεύτερη νίκη της και πάλι με πολλά γκολ, 2-3, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους σε δεύτερη σερί ήττα εντός έδρας. Στο Πλωμάρι ο Αιγέας δύσκολα κέρδισε τον Παλλεσβιακό με 2-1, ενώ στην Θερμή ο Αλκιβιάδης για ένα ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ, αλλά στην επανάληψη ο Οδυσσέας Ελύτης γύρισε το ματς και πέτυχε το 3-1.