Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Μεγάλη ανατροπή, στα play-off ο Ήφαιστος!

-Κράτησε το κάστρο του

Σε ένα από τα πιο σκληρά φετινά παιχνίδια του ελληνικού πρωταθλήματος μπάσκετ, ο Ήφαιστος κατάφερε να επικρατήσει με 72-70 του Χολαργού, σε μια αναμέτρηση-θρίλερ, που διήρκεσε σχεδόν δυόμιση ώρες!
Στην αναμέτρηση του κατάμεστου κλειστού της Μύρινας «Νίκος Σαμαράς», ο Ήφαιστος υποδέχτηκε την ομάδα του Χολαργού, από την οποία είχε ηττηθεί στον πρώτο γύρο, με διάθεση για μια άτυπη ρεβάνς.
Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με βασικό χαρακτηριστικό της αναμέτρησης τη μεγάλη αστοχία και των δύο ομάδων, σε ό,τι σουτ επιχειρούσαν, από βολή έως και τρίποντο.
Ο Ήφαιστος ήταν λίγο καλύτερος στην αρχή της αναμέτρησης, και κατάφερε να έχει το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 16-12. Στη δεύτερη περίοδο, η εικόνα άλλαξε, με τον Χολαργό να παίρνει τα ηνία του αγώνα, και να καταφέρνει να δημιουργήσει κάποιες μεγάλες διαφορές, κατορθώνοντας να πάρει το προβάδισμα στο ημίχρονο με 27-37, με τους παίκτες να παίρνουν την άγουσα στα αποδυτήρια, με την διαφορά στους 10 υπέρ των φιλοξενούμενων.
Ο Χολαργός συνέχισε στο ίδιο μοτίβο και στην τρίτη περίοδο, με την διαφορά να φτάνει στους 12, που ήταν και η μέγιστη τιμή της. Εκεί ήταν που άρχισε η αντεπίθεση των γηπεδούχων, όπου με μια τρομερή 3η περίοδο κατάφερε να μαζέψει την διαφορά, μειώνοντας σε 49-52 με το τέλος του δεκαλέπτου και με τον Φρεϊμάνις να δίνει το προβάδισμα με 54-52 στο πρώτο λεπτό του τέταρτου δεκαλέπτου.
Από εκεί και πέρα, το παιχνίδι απέκτησε μια άγρια ομορφιά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι και όλα να κρίνονται στις λεπτομέρειες. Το παιχνίδι μάλιστα έβγαλε νικητή στο τελευταίο δευτερόλεπτο. 24΄΄ πριν την λήξη και το σκορ στο 70-70, ο Σμιθ είχε το δικαίωμα να εκτελέσει δύο βολές για λογαριασμό των γηπεδούχων. Ο παίκτης της Λήμνου ήταν εύστοχος, κάνοντας το 72-70, ο Λοβ πήρε το τελευταίο σουτ για τον Χολαργό, με την μπάλα να βρίσκει στο σίδερο της στεφάνης και τον Ήφαιστο να πανηγυρίζει μια ακόμη μεγάλη νίκη, κρατώντας όρθιο το «κάστρο» της Λήμνου, και κλειδώνοντας μια θέση στα play-off.
Ο Φρεϊμάνις ήταν ο σημαντικότερος παίκτης της αναμέτρησης για τους γηπεδούχους, σημειώνοντας 17 πόντους, με τα ποσοστά του όμως να μην είναι τα καλύτερα δυνατά.
Με την νίκη αυτή, ο Ήφαιστος Λήμνου αναρριχήθηκε στην 6η θέση και το 12-10, με τον Χολαργό να υποχωρεί στο 10-12 και την 8η θέση.
ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς, Πουρσανίδης, Παντελίδης
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-12, 27-37, 49-52, 72-70
ΗΦΑΙΣΤΟΣ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 7 (3/9 σουτ, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Έβανς 5 (2/8 σουτ, 1/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γουίγκινς 7, Μπρέιζελτον 4 (2/6 σουτ), Φρεϊμάνις 17 (0/7 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 5/8 βολές), Μανωλόπουλος 3 (1), Μούρτος, Σταμάτης 3 (1), Διαμαντάκος 6 (7 ριμπάουντ), Χαριτόπουλος 8, Σμιθ 12 (2/9 σουτ, 8/10 βολές)
ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 6 (2/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 19 (6/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Οκερεαφόρ 2, Αγκμπελέζε 2, Χόκινς 16 (4/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/6 βολές), Κώττας 7 (7/10 βολές), Καμπερίδης 4 (8 ριμπάουντ), Τάλτον (0/8 σουτ, 1 ασίστ), Ραλλάτος 3 (1), Λοβ 11 (3/8 σουτ).