Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024

Μεγάλη πρόκριση ο Όλυμπος 1-0 τον Αιολικό!

Ο Όλυμπος έκανε την έκπληξη νικώντας με 1-0 τον Αιολικό στο κεκλεισμένων των θυρών Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης, παίρνοντας την πρόκριση για τον τελικό του κυπέλλου εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον Μεσότοπο, ο οποίος αναμένεται να πάρει το παιχνίδι με τον Ανδρονικά στα χαρτιά, το οποίο δεν διεξήχθη λόγω μη προσκόμισης της άδειας τέλεσης του αγώνα από την ομάδα των Παρακοίλων.

Στο παιχνίδι του Αιολικού με τον Όλυμπο η ομάδα της Αγιάσου μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, έχοντας ένα ακυρωμένο γκολ ως οφσάιντ στο 10ο λεπτό με τον Βουργουτζή ύστερα από φάουλ του Πετρουζέλλη. Στο 22΄ ήταν η σειρά των γηπεδούχων να φωνάξουν για ένα πέναλτι πάνω στον Σπόλιαριτς με τον διαιτητή Δουκάκη να συνεχίζει το παιχνίδι. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες για γκολ, χωρίς ωστόσο να καταφέρουν να βρουν δίχτυα. Μάλιστα στο 43ο λεπτό η ομάδα της Μυτιλήνης έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Τσουβαλτσίδη με απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα εκτός φάσης πάνω στον Ξυνό. Στις καθυστερήσεις ο Όλυμπος θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ, όμως το σουτ από τον Βουργουτζή έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σφύρλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Αγιάσου, έχοντας και το αριθμητικό πλεονέκτημα προσπάθησε να χτυπήσει στην κόντρα μην αφήνοντας αντίθετα τον Αιολικό να πλησιάσει την περιοχή του Παπαλόπουλου. Και ενώ τα λεπτά κυλούσαν, στο 74ο λεπτό ο Όλυμπος άνοιξε το σκορ με κοντινό σουτ από τον Βουργουτζή, ύστερα από σέντρα του Πετρουζέλλη βάζοντας φωτιά στον ημιτελικό. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απαντήσουν και στο 82ο λεπτό ο Καλαφάτης είχε καλή στιγμή, όμως ο Παπαλόπουλος έδιωξε σε κόρνερ. Στα εναπομείναντα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τον Όλυμπο να πανηγυρίζει μια από τις σπουδαιότερες επιτυχίες στην ιστορία του και τον Αιολικό, από την άλλη, να μένει εκτός τελικού και διεκδίκησης του κυπέλλου.

Όπως αναφέραμε και στην αρχή, το έτερο παιχνίδι της ημιτελικής φάσης ανάμεσα στον Ανδρονικά και τον Μεσότοπο δεν διεξήχθη, καθώς η ομάδα των Παρακοίλων ως γηπεδούχο σωματείο δεν προσκόμισε την άδεια τέλεσης του αγώνα και πλέον η ΕΠΣΛ είναι αυτή που θα αποφασίσει για την τύχη του αγώνα. Όπως όλα δείχνουν, ο Μεσότοπος θα πάρει το παιχνίδι στα χαρτιά και την πρόκριση για τον τελικό.