Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Μεγάλο φαβορί πλέον ο Αίγειρος

Αν πριν ξεκινήσει η διαδικασία των μπαράζ για την ανάδειξη του πρωταθλητή, ο Αίγειρος ήταν το φαβορί, μετά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής έγινε πλέον το απόλυτο φαβορί για τον τίτλο. Η νίκη του μέσα στο Στάδιο Μυτιλήνης επί του Αιγέα, με 2-1, σε συνδυασμό με την ήττα του Ολύμπου στην Καλλονή από τον Ατρόμητο, έφεραν την ομάδα του Κουτρομπίλα στο +5 από την δεύτερη θέση, διαφορά που μόνο αν έχεις τάσεις αυτοκτονικές καλύπτεται σε ένα μίνι πρωτάθλημα, στο οποίο απομένουν μόλις πέντε παιχνίδια.

Πολλά θα κριθούν αύριο στην 2η αγωνιστική, όταν ο Αίγειρος θα φιλοξενήσει τον Ατρόμητο και ατην Αγιάσο ο Όλυμπος θα παίξει με τον Αιγέα. Με νίκη της η ομάδα των Μιστεγνών θέτει εκτός μάχης αυτή της Ανεμότιας, ενώ με ισοπαλία ή νίκη του Αιγέα στον άλλον αγώνα, θα προβάρει για τα καλά το στέμμα του πρωταθλητή.

Αιγέας – Αίγειρος

Πολύ ωραίο παιχνίδι στον Ταρλά, σε έναν εξαιρετικό αγωνιστικό χώρο και με αρκετό κόσμο στις κερκίδες. Ο Αιγέας ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος, θα μπορούσε να έχει σκοράρει περισσότερα από ένα γκολ, αλλά στην επανάληψη ο Αίγειρος ανέβασε στροφές και στο τέλος χάνοντας και αυτός ευκαιρίες, πήρε το τρίποντο. Η ομάδα του Κουτρομπίλα προηγήθηκε στο 2ο μόλις λεπτό με τον Χατζηκλειδαρά, με κεφαλιά, μετά από κόρνερ του Σπάρταλη να ανοίγει το σκορ. Ακολούθησε μια μεγάλη ευκαιρία για τον Αιγέα και στο 7ο ήρθε η ισοφάριση, με τον Άνταμ να προλαβαίνει την έξοδο του Κούμπα και να κάνει το 1-1.

Στην συνέχεια οι Πλωμαρίτες πατούσαν καλύτερα, με αιχμή του δόρατος τον Άνταμ δημιούργησαν και έχασαν 2-3 κλασικές ευκαιρίες, ενώ ζήτησαν και πέναλτι σε μια φάση με τον Βελούτσο, με τον Βουρανή να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στην άλλη πλευρά ο Αίγειρος είχε μια καλή στιγμή με τον Σπάρταλη και γενικά έδειχνε πως δεν είναι σε καλή κατάσταση. Στην επανάληψη το σκηνικό άλλαξε. Ο Αίγειρος ανέβασε στροφές, όσο περνούσε η ώρα έδειχνε να ελέγχει περισσότερο το παιχνίδι, ενώ ο Αιγέας έδειχνε σημάδια κόπωσης και οπισθοχωρώντας συνεχώς έδινε χώρο.

Και οι δυο ομάδες πάντως είχαν ευκαιρίες, με τον Αίγειρο να έχει περισσότερες, αλλά την πιο κλασική την είχε ο Αιγέας με τον Σαββέλη στο 85’ να σημαδεύει το δοκάρι του Κούμπα. Στο 88ο σε μια φάση διαρκείας, ο Καβαλίκας μετά από σέντρα του Καφαλούκου, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αιγέα χαρίζοντας το τρίποντο στην ομάδα του και αυξάνοντας κατά πολύ τις πιθανότητες για την κατάκτηση του τίτλου.

Ατρόμητος – Όλυμπος 2-0

Με βάση την βαθμολογία με την οποία ξεκίνησε την διαδικασία, ο Ατρόμητος είχε τις λιγότερες πιθανότητες να διεκδικήσει τον τίτλο. Για να συμβεί αυτό θα πρέπει να κερδίσει τουλάχιστον τα εντός έδρας παιχνίδια του, κάτι που έκανε το Σάββατο απέναντι στον Όλυμπο. Η  νίκη με 2-0, δίνει στην ομάδα της Ανεμότιας το δικαίωμα να ελπίζει και να πηγαίνει αύριο στην Θερμή να παίξει τα ρέστα της, σε αντίθεση με τον Όλυμπο, που η ήττα αλλά και η εμφάνιση κυρίως τον φέρνουν σε πολύ δύσκολη θέση όσον αφορά την πρωτιά.

Όχι πως η ομάδα του Παπαλόπουλου είχε τέτοιες βλέψεις και ιδιαίτερο άγχος, αλλά με την εικόνα που έδειχνε όλη την σεζόν και την βαθμολογική συγκομιδή με την οποία ξεκίνησε, ήταν ουσιαστικά το αντίπαλο δέος απέναντι στον Αίγειρο. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μ. Ελευθερίου στα μισά του πρώτου ημιχρόνου, ενώ με τον ίδιο παίκτη στο 60ό έκαναν το 2-0 και «κλείδωσαν» την νίκη τους.