Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

ΜΙΚΤΕΣ: ‘’Φίνις’’ με νίκες για την Λέσβο!

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσαν οι μικτές ομάδες της Λέσβου τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα προεπιλογής με αντίπαλο τα Δωδεκάνησα, δύο παιχνίδια όπου έγιναν στο Δημοτικό Στάδιο Μυτιλήνης. Η Κ15 νίκησε με 2-0 και τερμάτισε στην δεύτερη θέση, ενώ σε ένα εντυπωσιακό ματς η Κ17 παρότι βρέθηκε να χάνει με 3-1, εν τέλει κατάφερε και το γύρισε, κερδίζοντας με 4-3, καταλαμβάνοντας την τέταρτη θέση.

Το πρωί της Πέμπτης η Κ15 της Λέσβου κατάφερε να επιβληθεί της αντίστοιχης των Δωδεκανήσων, πετυχαίνοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο σε ένα κλειστό παιχνίδι, με λίγες ευκαιρίες, που κρίθηκε από την καλή αμυντική λειτουργία των παικτών του Γιώργου Κομνηνού. Στο 14ο λεπτό η Λέσβος άνοιξε το σκορ με όμορφο σουτ εντός περιοχής του Χριστέλλη, ενώ στο 77΄ κλείδωσε την νίκη με την ατομική προσπάθεια και το σουτ από τον Ράσκο. Η Κ15 της Λέσβου θα μπορούσε να είχε πάρει ακόμη και την πρωτιά στον όμιλο, ωστόσο αρκέστηκε στην δεύτερη θέση, ενώ την πρωτιά κατέλαβαν οι Κυκλάδες.

Στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε η Κ17 της Λέσβου, όπου ήθελε και εκείνη με την σειρά της να ολοκληρώσει με νίκη τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα προεπιλογής και τα κατάφερε, επικρατώντας με 4-3. Στο πρώτο ημίχρονο δεν παίχτηκε καλό ποδόσφαιρο, παρόλα αυτά τα Δωδεκάνησα ήταν εκείνα που βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα στο 32ο λεπτό, έπειτα από κόρνερ του Παπαχαραλάμπους και κεφαλιά του Καρανικολάου. Μάλιστα στο 50΄ οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν και δεύτερο τέρμα με τον Σουλτς να πλασάρει ψύχραιμα τον Χαλκοδάιμων. Πέντε λεπτά αργότερα η Λέσβος, μπήκε ξανά στην διεκδίκηση ενός αποτελέσματος με το απευθείας χτύπημα φάουλ του Αχλάδα. Ωστόσο στο αμέσως επόμενο λεπτό οι Δωδεκανήσιοι απάντησαν με τον Κασάρα μέσα από την περιοχή να κάνει το 3-1.

Όμως οι παίκτες του Γιώργου Κομνηνού δεν τα παράτησαν και σε συνδυασμό με κάποιες αλλαγές που έγιναν από τον πάγκο, η Λέσβος μετά το 3-1, άρχισε να βγάζει περισσότερο πάθος και θέληση στον αγωνιστικό χώρο, μειώνοντας αρχικά σε 3-2 στο 73΄ με τον Γεωργακή, ενώ έφερε το ματς στα ίσια στο 76ο λεπτό με σουτ του Μουτσουγιάννη, έπειτα από απόκρουση του τερματοφύλακα σε προηγούμενο σουτ. Η Λέσβος ολοκλήρωσε την επική ανατροπή στο 88΄ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γιώργου Αχλάδα, ένα πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Λιτσολάρι σε ανατροπή του από τον Σακελλάρη. Αν και αδιάφορο βαθμολογικά το παιχνίδι οι παίκτες του Γιώργου Κομνηνού πανηγύρισαν με έντονο τρόπο, αυτή τη μεγάλη νίκη έτσι όπως πήγε το παιχνίδι, ωστόσο μένει πικρία από το γεγονός πως δεν μπόρεσε να τερματίσει πάνω από την τέταρτη θέση.