Σάββατο, 27 Ιουλίου, 2024

ΜΙΚΤΕΣ: Κοίταξε στα ματιά την ΕΠΣ Αθηνών η Λέσβος Κ15 γυναικών παρά την ήττα με 3-0

Θετικές εντυπώσεις άφησε η Μικτή ομάδα γυναικών Κ15 Λέσβου στο πρώτο παιχνίδι της στον 7ο όμιλο με αντίπαλο την σαφώς πιο έμπειρη ΕΠΣ Αθηνών από την οποία ηττήθηκε με σκορ 3-0.

Τα κορίτσια του Παναγιώτη Μαστέλλου ήταν ανταγωνιστικά στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, κερδίζοντας τον θαυμασμό και το χειροκρότημα όλων των παρευρισκομένων στο γήπεδο Μόριας. Στο πρώτο ημίχρονο η Λέσβος ήταν ευθέως ανταγωνιστική απέναντι στην ΕΠΣ Αθηνών που διαθέτει στο ρόστερ της παίκτριες που αγωνίζονται στα τμήματα υποδομών ομάδων, της Super League 1. Όμως στην επανάληψη η ΕΠΣ Αθηνών εκμεταλλεύτηκε κάποιες αμυντικές αδράνειες των γηπεδούχων, ανοίγοντας το σκορ με την Κλαμπάνη μετά από σέντρα της Ρομπότη. Από ένα σημείο και μετά η Λέσβος έδειχνε να μην μπορεί να ακολουθήσει το ρυθμό της αθηναϊκής ομάδας  που έβαλε τις βάσεις για τη νίκη με το γκολ της Λάμπρου στο 58ο λεπτό. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε η Μωραΐτου στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Σε γενικές γραμμές το ντεμπούτο της Λέσβου σε επίπεδο μικτής γυναικών μόνο θετικό μπορεί να χαρακτηριστεί , δείχνοντας με αυτό τον τρόπο πως το γυναικείο ποδόσφαιρο στο νησί μας έχει κάνει πολλά βήματα προόδου τα τελευταία χρόνια.