Πέμπτη, 9 Μαΐου, 2024

ΜΙΚΤΕΣ: Μεγάλη νίκη για την Κ16 της Λέσβου 3-2 τις Κυκλάδες

Μία νίκη και μια ήττα ήταν ο απολογισμός των μικτών ομάδων της ΕΠΣ Λέσβου στα παιχνίδια με τις Κυκλάδες που έγιναν το περασμένο Σάββατο, στο γήπεδο Μόριας για την 3η αγωνιστική του πανελλήνιου πρωταθλήματος προεπιλογής εθνικών ομάδων.

Η Κ16 της ΕΠΣ Λέσβου, με μια επική ανατροπή, κατάφερε να νικήσει τις Κυκλάδες με σκορ 3-2 σε ένα παιχνίδι όπου βρέθηκε να χάνει με 2-0, αλλά  με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ορέστη Ντέντια, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ, κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι, παίρνοντας την πρώτη νίκη στο τουρνουά, παραμένοντας σε τροχιά πρόκρισης. Οι Κυκλάδες ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο το παιχνίδι, σημειώνοντας δυο γκολ στα πρώτα λεπτά με τους Καβαλάρη και Φρέρη. Στη συνέχεια η Λέσβος έβγαλε αντίδραση, μειώνοντας αρχικά σε 2-1 με τον Ντέντια, ενώ ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε λίγο πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο. Στην επανάληψη έγινε μάχη, σώμα με σώμα, με την Λέσβο να βγάζει περισσότερο πάθος, φθάνοντας στην ανατροπή με το τρίτο προσωπικό τέρμα του Ντέντια που επετεύχθη από το σημείο του πέναλτι.

Αντίθετα η Κ14 της ΕΠΣ Λέσβου δεν τα κατάφερε απέναντι στην αντίστοιχη ομάδα των Κυκλάδων καθώς γνώρισε την ήττα με σκορ 2-1 και πλέον έχει λιγοστές ελπίδες για να προκριθεί στην επόμενη φάση, αφού παραμένει χωρίς νίκη στο τουρνουά. Η Λέσβος, αν και προηγήθηκε 1-0 χάρη στο γκολ του Καλλιοντζή, εντούτοις στην συνέχεια τα προσωπικά λάθη των παικτών του Θοδωρή Παπαδημητρίου επέτρεψαν στις Κυκλάδες να πάρουν το πολύτιμο τρίποντο με τα δυο γκολ του Ορφανού, που ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη της ομάδας του.