Τρίτη, 21 Μαΐου, 2024

ΜΙΚΤΕΣ: Νίκες για τη Λέσβο στη Σάμο

Με νίκες γύρισαν από τη Σάμο οι Μικτές ομάδες της ΕΠΣ Λέσβου στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Προεπιλογής Εθνικών Ομάδων.

Συγκεκριμένα το μεσημέρι της Δευτέρας στο Δημοτικό γήπεδο Βαθέος η Κ14 της Λέσβου επικράτησε 1-0 της αντίστοιχης της Σάμου, ενώ η Κ16 είχε πιο εύκολο έργο καθώς νίκησε με σκορ 4-1. Το παιχνίδι της Κ14 ήταν μοιρασμένο και από τις δυο ομάδες, που δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες μπροστά στις δυο εστίες. Τελικά η Λέσβος μπόρεσε να βρει το δρόμο προς τα δίχτυα στην εκπνοή του αγώνα με χρυσό σκόρερ τον Λυρή, ο οποίος χάρισε στο νησί μας την πρώτη νίκη στο τουρνουά.

Από την άλλη η Κ16 της Λέσβου δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει την Σάμο με σκορ 4-1. Η ομάδα του Γιώργου Κομνηνού ήταν ανώτερη από τον αντίπαλο καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού που διεξήχθη κάτω από καταρρακτώδη βροχή, η οποία δυσκόλεψε τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών. Το ημίχρονο βρήκε την Λέσβο να προηγείται 1-0 με την κεφαλιά του Νταλαμπίρα από το 16ο λεπτό.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα η Λέσβος διπλασίασε τα τέρματά της με σκόρερ αυτή τη φορά τον Ορέστη Ντέντια. Τέσσερα λεπτά αργότερα η Σάμος μπήκε ξανά στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 2-1 με τον Μπρέγκα, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασταθή επέμβαση του Λάπα στην εκτέλεση φάουλ του Λομβαρδά. Στη συνέχεια όμως η Λέσβος πήρε ξανά αέρα δυο τερμάτων, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μωραΐτη παίκτης της Σάμου άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-1. Τη δεύτερη νίκη της Λέσβου στο τουρνουά σφράγισε στο 75΄ ο Κορλεντίνης με ωραίο ψηλοκρεμαστό σουτ.

Να σημειωθεί πως μετά το πέρας της 4ης αγωνιστικής οι Κυκλάδες στην Κ14 και τα Δωδεκάνησα στην Κ16 εξασφάλισαν και μαθηματικά την πρώτη θέση, που σημαίνει πρόκριση στην επόμενη φάση.  Όσον αφορά την 5η και τελευταία αγωνιστική η Λέσβος θα φιλοξενήσει την ΕΠΣ Χίου.